Obnažené základy chalupy

Od: Datum: 05.05.15 19:07 odpovědí: 14 změna: 11.05.15 15:31

Dobrý den. Máme chalupu přestavěnou kolem roku 1920 a dobře udržovanou. Ze sousedovi střechy kde nemá okap nám zatékala pod zeď dešťová voda. Dohodli jsme spolu, že necháme mezi oběma domy položit betonové žlabovky. Vše je dobré, ale u mojí chalupy, která stojí výše než sousedova došlo v důsledku odkopání zeminy k obnažení kamenů zdiva ( Postě tam nebyl žádný základ). Takže je tam schůdek vysoký 30cm na něm stojí kamenná zeď. Potřeboval bych zeminu pod kameny zpevnit., aby nedocházelo k vydrolování zeminy. Prosím poraďte jak na to. Děkuji.


doplněno 11.05.15 09:37:

Dobrý den, děkuji všem, kteří se mi ozvali a snažili se mi poradit. Vše jsem si pečlivě pročetl a vzhledem k hrozícím záplavovým dešťům jsem musel přijmout a hlavně realizovat nějaké rozhodnutí. Takže žlabovky jsme položily zeminu pod zdí domů zabezpečili proti vlhkosti bublinovou folií a přibetonovali, aby se hlína pod zdmi nedrolila. Vzpoměl jsem si, že když jsme před lety bouraly nový otvor pro dveře, že kamenné zdi jsou pevně vyklínované a nejspodnější kameny jsou největší ( museli jsme jej vyndavat ve dvou). Snad to bude držet. Všechny zdravím a děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.15 19:18

Omlouvám se, jsem tupej, nebylo by foto? Ostatní si to asi dokážou představit, já bohužel nějak ne ...

možná zkusit udělat šalunk kolem základu a vylít betonem? ... každopádně pokud máte obnažené základy, nebylo by rovnou dobré zkontrolovat, případně opravit či dodat vodorovnou izolaci?

Ohodnoceno: 4x
 
Od: hujer123*
Datum: 05.05.15 20:36

No, já to chápu tak, že kamenná zeď stojí přímo na terénu bez základu a teď se ještě navíc odtěžilo 30 cm terénu a stěna stojí na hliněném schodu? jestli je to tak, tak to chce asi postupně vykopat a dobetonovat základ.Ale bylo by nanejvýš vhodné konzultovat se statikem, jak stavbu zabezpečit hned a jak při opravě.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: paw®
Datum: 05.05.15 21:27

Bud takto nebo vedle zakladu vykopat zaklad novy do nezamrzne hloubky a ten dobetonovat nad uroven zakladu chalupy. Udelate si u steny schodek.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 06.05.15 17:16

Ahoj. Příjde mi to až neuvěřitelné, že ta chalupa stojí na nějaké mělce zahrábnuté řadě kamenů. Já mám pod nosnými zdmi domu, z roku 1906, tři vrstvy velkých pískovcových bloků, o výšce asi 100 cm. Ještě se podívej, pod poslední řadu těch kamenů. Jestli tam není ještě něco.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rex®
Datum: 11.05.15 15:29

Díky za radu. Když jsem si přečetl co mi píšete rozpoměl jsem se, ž ecca před 20 lety jsme probourávali otvor pro dveře na opačné straně zdi. Byla to hrozná práce a nejspodnější balvany jsme skoro nemohly vynda jak byly velké. Jinak zdi jsou velmi pevné( kameny jsou vyklínovány). Myslím, že pokud zabezpečím zeminu pod zdmi aby nepadala ven a zdi nebyly ve vzduch bude to OK. Doufám, že dříve stavěly bytelně i když používaly jiné technologie než dnes.

Datum: 06.05.15 17:23
avatar

Já se přikláním k repkinovi, musíte dodat fotky..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.05.15 17:50

dík *frajer*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 06.05.15 17:27
avatar

Dobrý den, já se jenom podivím, že řešíte komplikovaně následek a ne příčinu - kdyby si tam soused nechal udělat okap, tak je zřejmě celá tato akce zbytečná. Zdravím!

P.S. Ten soused Vám způsobil problém a škodu na majetku.

doplněno 09.05.15 20:39:

rex - jo, já jsem si to myslel, že ten soused bude komplikovnější. Já mám sousedy v pohodě a ani já jim nijak neškodím.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rex®
Datum: 09.05.15 20:29

Dobrý den, je to tak jak říkáte. Bohužel, ani s předešlými majiteli ani s těmito dalšími se nedá pohnout ( nyní sice dělají rekonstrukci obytné budovy a toto je stodola, ale tvrdí, že nemají peníze..Říká, že nechá stodolu raději spadnout). Nechtěl jsem vyvolávat zbytečné rozepře, tak jsem navrhl obnovit žlab z betonových žlabovek ( původně to tak bylo) a na nákladech se společně podílet. Souhlasil, ale dosud jsem od něho neviděl ani halíř. Naopak mi neustále nadává, že ( muselo se jezdit po jeho pozemku) jsou tam vyjeté koleje. Ty jsme sice zasypali, ale stále není spokojen. Já ne své domě okapy mám. Děkuji, za Vaši radu. Pokud máte dobré sousedy, jste šťastný člověk. Děkuji.

Datum: 06.05.15 20:35
avatar

podle mě by se mělo zamezit hlavně vlivu vody v jakékoli podobě (i třeba jen velká atmosférická vlhkost), za sucha bch to nějak mírně odkopal a zabetonoval, ale není nad to se na to kouknout na místě s dobrým stavošem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rex®
Datum: 11.05.15 15:31

Díky za radu dali jsme tam bublinkovou folii a přibetonovali. Snad to bude dobré.

Datum: 08.05.15 23:51

REXi, proč se tu na něco ptáš, když potom s námi nespolupracuješ?!?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: milan23*
Datum: 09.05.15 20:44
Jestli to dobře chápu, je mezi Vaší a sousedovou budovou úzká ulička. Ta patří komu...?
Od jistého roku platí povinnost likvidovat dešťové vody na svém pozemku...
Když už jste takový dobrák, kupte sousedovi žlaby(cca 50kč/m) což je pakatel oproti dohadům komu co kam teče...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: rex®
Datum: 11.05.15 09:25

Dobrý den, ulička je cca široká 1m z toho 90 cm patří mě, zbytek sousedovi. Žlaby řeší dešťovou vodu, ale ne sníh. V zimě je v uličce vysoká vrsrva sněhu a další se tam sesouvá z obou střech. Jediné řešení je se spolu dohodnout., což bývá někdy asi to nejtěžší. Děkuji, za Váš názor.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.