Proč je mák v obchodech nekvalitní?

Od: Datum: 05.05.15 16:03 odpovědí: 10 změna: 06.05.15 10:40

Ahoj, dělám makovou nádivku do buchet-namelu mák, přidám cukr, mléko a povařím. ALE většinou má mák divnou chuť, jakoby snad šlo o nějaký technický mák nebo co, jen málokdy se povede, že koupím mák dobrý. Jak je to možné? Je to opravdu typem odrůdy? Nebo v čem je chyba?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.05.15 16:31

Kdoví odkud je! Také jsem nebyla zrovna minulý měsíc spokojená. Koupila jsem mák na nudle s mákem v prodejně se zdravou výživou Bio a také se mě nelíbil, takový zvláštní pach, a umletý byl spíše do šeda, neměl tu správnou barvu, vlastně ani ta chuť nebyla maková. Mák koupit leda od zemědělce, který jej pěstuje.

Ohodnoceno: 0x

Od: ben®
Datum: 05.05.15 16:32

Dobrý den, kupujte mák, který je nejlevnější. Levný mák se v obchodě "točí", nestačí se v něm udělat škodlivé látky a zápach. Drahý mák leží ve skladu a v regálech déle a potom zapáchá. Ale, upřímně řečeno, mám to takto vyzkoušené jen u buráků - ale, asi je to stejný princip (problém dlouhého skladování). Zdravím!

Od: luha®
Datum: 05.05.15 17:46

Loňský rok byl pro mák velice nepříznivý. V období před sklizní do něj prakticky každý den pršelo. Musel jsem polovinu makovic vyhodit, protože v nich nebyl mák sypký, ale *stmelený* plísní. Kombajn si s takovým problémem neporadí a bere vše, jak to stojí a leží.

Datum: 05.05.15 18:02

Tuk v máku časem žlukne a pak je mák takový, jak popisujete.Kdo ví, kolik let se kde válel. Sežeňte si přímo od pěstitele.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 05.05.15 19:28

Kupuji mák mletý v Lídlu, je výborný.

doplněno 05.05.15 21:05:

Gardis -mák mletý, 200g, na přední straně obalu mlínek + 3 kousky makového závinu, psáno země původu ČR. Jakmile sáček rozdělám, přesypu do sklenice a dám do ledničky.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 05.05.15 20:29

Děkuji za tip, Liduš.

Datum: 05.05.15 21:10

Problém je v tom, že ČR byl největší producent máku v evropě, ale do obchodů se dostal levný technický mák ze zahraničí a my jej tak rádi kupujeme, protože je levný. Stačí dávat přednost českému máku a hlavně být věrný kvalitní značce, neboť je běžné, že surovina dovezená ze zahraničí je u nás jen balena a vydávána za českou. V našem okrese sídlí velkoproducent kuřecího masa, který vozí mražené maso z Polska a do obchodu (dokonce i na farmářské trhy) se dostává opatřené českou vlaječkou. Podobné je to s mákem.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 06.05.15 08:01

ČR je největší producent máku nejen v Evropě, ale na světě: cca 60% světové produkce máku je z ČR, přibližně 15% je z Turecka, ostatní státy mají jednotky procent. Takže dovoz máku do Česka není pravděpodobný (prakticky není odkud) a srovnávat to s kuřaty je mimo mísu.

doplněno 06.05.15 10:50:

S tím technickým mákem máte pravdu - začal se dovážet v posledních letech, šmejdi ho začali míchat do domácího, tím poškozují naše zemědělce (především cenou) - a už to jede. :( :(

Datum: 06.05.15 10:14

Jethro, dívala jsem na tuto problematiku a podle výsledků hledání na internetu, si dovolím s Vámi nesouhlasit, opravdu se mák pančuje a dovoz technického máku se rapidně zvýšil pro velké zisky. Samozřejmě nemusí vše být pravda, co se zde napíše. Ale dost nekvalitních potravin a ošizených výrobků můžeme v obchodech nalézt, proč by to nemohl být i ten mák.

Od: joee
Datum: 06.05.15 10:40

Vzpomeňte si, že o máku se dost mluvilo cca před 1-2 lety v TV. Že makové pečivo je bez makové chuti. Pak přišli s tím, že jde o technický mák, který má méně výraznou chuť atd... , ale je podstatně lacinější od pravého máku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.