Proč kamna dehtují

Od: Datum: 05.05.15 09:10 odpovědí: 3 změna: 05.05.15 19:48

Poraďte mi , prosím, co dělám špatně. Koupila jsem litinová krbová kamna Musgraves princes (bronpi) V návodu píší, že se mají ze začátku roztápět opatrně, tak jsem se snažila moc nepřikládat, dřevo bylo suché, přesto už během prvních hodin byl celý vnitřek kamen včetně skla pěkně zadehtovaný.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 05.05.15 09:45
avatar

Dobrý den, řekl bych, že je špatný tah komína nebo oheň dusíte (poměr přívodu vzduchu a odtahu do komína - problém regulace). Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bg
Datum: 05.05.15 09:59

Jak píše kolega - vlhké nebo nekvalitní palivo, málo vzduchu, mizerný tah komína, studená spalovací komora, špatný přívod spalovacího vzduchu zvenčí, pravděpodobně kombinace několika těchto příčin. To vychytáte!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 05.05.15 19:48

Dobrý den

Jak již bylo řečeno, příčin může být více, nyní jsou již venku vcelku "vyšší teploty" a může se tedy stát, že i komín který jinak v zimě bez problémů táhne má nyní "horší tah", zatopit se ale jistě dá, doporučuji nachystat si ze dřeva "drobné třísky" (natřískovat nožem) malou hromádku, dát podpalovač nebo noviny, na to hromádku třísek a pár "užších polínek" čili drobnější dřevo, zapálit, primární vzdušník (spodní kolečko) otevřít na max otevřeno a nechat kamna řádně rozhořet "nebát se toho" a ještě do plamenů přikládat "drobnější užší polínka" někdy právě můžeme udělat tu "chybu" že hned záhy ze začátku přiložíme "příliš silná polínka" ty pak v neroztopených kamnech nehoří optimálně. Nejdřív je nutné vytvořit z drobného dřeva patříčný "základ" žhavého a do toho pak můžeme přikládat větší polínka. Po důkladném rozhoření nastavíme spodním vzdušníkem jen tolik vzduchu,aby kamna plynule hořela, aby tedy nehořela příliš prudce ale ani aby neměly tendenci hasnout.

Nebo můžete zkusit "obrácený způsob zapalování kamen" a to shora, je to dnes velice propagovaný způsob zakládání ohně v kamnech či krbu, má totiž řadu výhod, kamna se rozhoří s minimální kouřivostí, značně se prodlouží doba než musíme "poprvé" doložit přiložit. Na čistý rošt "dno" kamen vyskládáme vedle sebe s minimálními mezerami suchá střední polínka, na to křížem další vrstvu slabších polínek a tak dále až nahoru dáme úplně slabé dřevo, vznikne jakási "hranička" nahoru dáme tuhý podpalovač nebo novinový papír na to hromádku třísek a drobnější dřevo, zapálíme a spodním vzdušníkem dáme dostatek vzduchu, ze začátku i na max. otevřeno (dle tahu) kamna se plynule s minimální až nulovou kouřivostí rozběhnou. Velice dobře to jde s dřevěnými briketami, ty nalámeme a kamna jimi vyskládáme vrstvu na vrstvu tak aby následující vrstva překryla mezery té předchozí nahoře klasicky jak výše popsáno rozděláme oheň, krátce necháme rozhořet a pak ubereme vzduchu aby kamna plynule odhořívala, až kamna prohoří k roštu můžeme přiložit, komín již bude nahřátý a měl by mít dobrý tah.

Pro udržení dobrého a dlouhého žáru v kamnech doporučuji něco málo hnědouhelných briket, kamna se klasicky roztopí dřevem (viz. výše) a jakmile máme vytvořenou žhavou vrstvičku, přiložíme najednou ze čtyři až pět briket a za dostatečného přívodu primárního vzduchu necháme brikety řádně rozhořet, jakmile spolehlivě hoří, můžeme ubrat vzduchu aby kamna hořela plynule, brikety mají rády o něco vyšší přívod primárního vzduchu proto jim ho ze začátku dopřejeme, později klasicky můžeme brikety i přikládat množství dle nároku na teplo, jakmile již přikládat nechceme necháme brikety odhořet na žhavé a když již jen červeně žhnou, přivřeme primární vzduch na úplné minimum, kamna budou mnoho hodin krásně sálat a bude-li v kamnech žhavých briket dostatek, lze kamna znovu roztopit ze žhavého i za mnoho hodin , např. i druhý den, stačí mírně proroštovat přidat vzduchu na max, dát do žhavého popele ze čtyři pět nových briket a můžeme topit dál,...

doplněno 05.05.15 20:04:

Samozřejmě nejen dřevo a dřevěné brikety,ale i brikety hnědouhelné lze roztopit i shora, tzn. napřed vyskládáte "na těsno" do čistých kamen hn. uh. brikety v jedné nebo více vrstvách (dle nároku na teplo) a na nich rozděláte oheň klasicky z dostatku drobného dřeva a třísek nejlépe smrkových jinak ale zkrátka drobných suchých třísek. Kamna se ze začátku mohou "začernit" později ale když po důkladném rozhoření ubereme vzduchu a dáme jen tolik aby kamna plynule hořela se v kamnech bude zvyšovat teplota žár a sklo i stěny se očistí většinou samy. Základ vidím tedy v tom roztápět kamna hromádkou suchých třísek (intenzivní plamen) a ze začátku topit a přikládat drobné dřevo menší polínka ne velká polena, ta doporučuji užít až později.

doplněno 05.05.15 20:28:

A samozřejmě máte-li kamna nová "v záběhu" kdy je třeba aby se litina vyhřála a je tedy v návodu uvedeno nutné topit "opatrněji" než začnete "naplno" pak i tak roztopte pomocí třísek a drobného dřeva ale s tím, že už nebudete příliš přikládat a necháte kamna dříve schladnout, to se doporučuje několikrát za sebou zopakovat, on ten intenzivní zátop pomocí třísek a drobného dřeva je i u běžného topení relativně "krátký" bavíme se o čase v řádu minut, třísky musí zažehnout drobné dřevo to už tak intenzivně nehoří a pak je nutné oheň ještě nějakou dobu cca hodinku dvě, drobnějším dřevem "udržovat", než můžeme přistoupit k přiložení většího polene, jinak ale je to jen "doporučení" nikoli "dogma" každý si časem najde ten "svůj optimální způsob". Dobrý způsob i na záběh kamen proti přetopení je nechat odhořet hraničku dřeva shora, čili podpálíte shora.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.