Zmena trvaleho pobytu

Od: Datum: 04.05.15 13:20 odpovědí: 4 změna: 04.05.15 14:17

Dobry den, mam dotaz. Chci si zmenit trvaly pobyt, a nevim co vse bude potreba. Bude stacit jen najemni smlouva nebo i schvaleni majitele nemovitosti se zmenou trvaleho bydliste (musi to mit uredne overeny podpis?). Co vse je vlatne k tomu potreba. Neni jendoduzsi, kdyz majitel nemovisti by sel se mnou na ten urad? :D predem dekuji za odpovedi


doplněno 11.05.15 10:50:

Jeste bych se chtela zeptat. Jake pak vsechyn urady musim po zmene trvaleho pobytu obehnout. Musim si zajit i vymenit ridicak kvuli zmene trvaleho pobytu? Auto nevlastnim


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.05.15 13:24
avatar

Dobrý den, ta druhá varianta je lepší. Někde chtějí souhlas, jinde stačí náj. smlouva, někde vyžadují ověřené podpisy na náj. smlouvě. Když tam půjde i majitel bytu, tak podepíše Vaší přihlášku a bude to vyřízeno. Vás potom čeká výměna OP. Zdravím!

P.S. Budete mít tu náj. smlouvu a oba svůj OP. Majitel bytu by mohl ještě vzít LV z KN.

doplněno 04.05.15 14:02:

Ten paragraf z NOZ snad nepotřebujete vědět. Z Vaší otázky je patrné, že majitel s tím souhlasí. Případně, on NOZ zná a na radnici ho znají určitě. Ale, pokud se tam přihlásíte, tak majitel bytu má zase později možnost zažádat o zrušení Vašeho trvalého pobytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.15 13:42
avatar

Zdravím,
podle NOZ (nový Občanský zákoník) už nepotřebujete k přihlášení se trvalému pobytu souhlas majitele, nárok na zřízení trvalého pobytu vám zakládá nájemní (pozor - ne podnájemní) smlouva.
Na přihlášení se k trvalému pobytu "někam vám stačí ájemné smlouva. Přijdete na Úřad, předložíte nájemní smlouvu a požádáte o změnu trvalého bydliště na tuto adresu (adresu uvedenou v nájemní smlouvě). Úřednice provede změnu tvalého bydliště, udělá si kopii nájemní smlouvy, dostanete papír s novými údaji k podpisu a hotovo. Pak už si jen zajdete podat žádost o nový občanský průkaz.
Výše uvedené jsme takhle absolvoval před 2 měsíci. Vyřízené za cca 10min.
Jedno doporučení - přesto, že to dělat nemusíte, doporučil bych majiteli bytu oznámit svůj záměr dát si do pronajatého bytu trvalé bydliště, přesto že to dělat nemusíte, ale máte na to právo (viz NOZ). Je to takový znak "čisté a férové hry". Majitel vám to ale stejně nemůže zakázat - taková nájemní smlouva by byla neplatná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.15 13:54

dekuji za odpoved a nevite prosim ktery paragraf v NOZ to je? Dekuji

Datum: 04.05.15 14:17
avatar

Tuto problematiku občanský zákoník neřeší, marně byste ji tam hledala. Je třeba nahlédnout do zák.č. 133/2000 Sb. v platném znění (zákon o evidenci obyvatel), kde se v § 10 odst.6 m.j. praví:

Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen:

c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny.

http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-133

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.