Jak postavit na zahradě schody z pražců

Od: Datum: 02.05.15 20:12 odpovědí: 6 změna: 04.05.15 09:45

Zdravím všechny kutily a stavitele,

chystám se na zahradě postavit schodiště z nových dubových pražců.

Inspiroval jsem se u jedné zahradní firmy, která na svých stránkách píše, že "pražce použité na schodiště jsou uloženy na štěrkovém loži a ukotveny do rostlého terénu železnými kotvami (profily)".

Obrázek realizovaných schodů příkládám.

Já nějak netuším, jakým způsobem tam ty schody ukotvit. Je jasné, že to bude buď zespodu nebo zezadu. Ale jak to udělat levně, efektivě a pro dřevo maximálně "bezbolestně"?

No, a kdyby mi někdo popsal i správný postup výstavby schodiště od úplného začátku, byl bych mu vděčný... :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.15 00:04

Zdravím,
u schodů z horního obrázku si mím představit zakotvení tak, že se do pražců zespodu vyvrtají díry, do země se v dané roztei zatluče např. kulatina nebo silnostěnná trubka a pražec se po urovnání štěrkového podloží na ty ocelové trny zvrchu nasadí. Jednoduché, levné, pokud bude ocel. profil zatlučen dostatečně hluboko, tak i velmi pevné.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.05.15 11:01

Já neporadím s ukotvením, ale budu mít připomínku k výpočtu výšky a šířky schodišťového stupně. Ani po jedněch schodech na fotkách bych nechtěla chodit. To jsou schody za trest. Musí se po nich strašně moc špatně chodit. Hodně lidí si myslí, že schody na zahradu stačí "tak nějak" postavit. Je to ale hloupost. Je třeba si uvědomit, že na nich se chodí třeba ve vlhku, nebo s plnýma rukama. Navic takové schodiětě se stane dominantou zahady, tak si zaslouží, aby si s ním kutil trošku vyhrál *uf*

Od: helden
Datum: 04.05.15 09:40

Ne, ne, pokud to jen trochu půjde, budu se držet známého pravidla "... = 64 cm".

Od: host
Datum: 03.05.15 12:17

Z "nových dubových pražců"? Dřív si mohli zaměstnanci dráhy lacino odkoupit vyřazené švele (pražce) po odsloužení na trati. Napuštěné karbolkou nebo čím to bylo, proti hnilobě a s naraženým kovovým hřebem s číslem označujícím druh dřeva (dub, buk, aj.).

Kupovalo se to spíš na topení, ale to nebylo šťastné - předně se to nedá pořádně řezat, dubový pražec prakticky vůbec normální pilkou jen tak nepřeříznete a vůbec ne rovně, řez vždy ujel stranou, a při pálení napuštěných pražců se z komína valil šílený smrad a dým.

Na schody to bylo snad také z nouze, i když velmi trvanlivé. Hrany nebyly přesně rovné, protože původní kmeny byly ohoblované pouze ze dvou stran - horní a dolní a obě boční byly zaoblené, takže se při chození ze schodů muselo dávat pozor na správné došlápnutí. Vsezení bylo jednoduché: pražce nebo trámky se položily na své místo a před ně se zatloukly do země co to šlo buď staré uříznuté vodovodní trubky, nebo železné tyčky.

Od: honzajs122
Datum: 04.05.15 08:49

Staré, pužité pražce jsou nebezpečný odpad. Legálně by neměly jít vůbec koupit ...některé firmy z toho ale mají docela dobrý kšeft

Od: helden
Datum: 04.05.15 09:45

Někdo již ve stejném duchu odpověděl, Staré pražce na svojí zahradu dávat nebudu. Viděl jsem nějakou studii, kolik nebezpečných látek se z nich uvolňuje i po desítkách let "života".

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.