Opadává omítka, jak to řešit?

Od: Datum: 28.04.15 19:53 odpovědí: 13 změna: 01.05.15 23:37

Dobrý den. Poradí mi někdo? V domě, kde bydlím již 15 let, najednou začly opadávat zdi. Omítka, třeba i velké kusy, někdy se stane, že vypadne i cihla, např. z klenby nad dveřmi. DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bruk600*
Datum: 28.04.15 20:01

co? vypadne cihla z klenby? okamžitě opusťte dům a volejte statika

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 20:27
avatar

Zdravím,
řekl bych, že je zbytečné panikařit, protože prostě cihla z klenby (pokud tedy máme na mysli poctivou klenbu, ne cosi, co někdo klenbou nazve) z principu vypadnout prostě nemůže.
Takže dejte sem nějaké fotky - např. míst, kde vám omítka opadává, z místa, kde měla ta cihla z klenby vypadnout a pak se dá pouvažovat, co může být přičinou a případně radit, co dál. Jinak je to vaření z vody aneb věštění z křišťálové koule.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 20:29
avatar

Myslíte jako praskliny na zdech?

Aby vypadla cihla z klenby, to je dost na pováženost..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: webbiecz*
Datum: 28.04.15 20:53

Co přesně myslíte tím - vypadne cihla ze zdi? Co třeba nějaká fotka, nebyla by? Pod tímhle si přeci jen každý může představit něco trochu jiného a realita může být hodně odlišná...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hankaodbezdez
Datum: 28.04.15 23:00

Moc děkuji za reakce, nafotím a vložím, pokud to budu umět!

Od: bohus
Datum: 29.04.15 17:44

Nad dveřima by snad měl být překlad,a nad ním teprve cihle,ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.15 19:00
avatar

Když je klenba, je překlad zbytečný.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.04.15 20:39
avatar

Takže k již vloženým fotkám.
Vezmu to od klenby. Vypadlá cihla (respektive kus cihly) není čerstvá, je to stará záležitost, nic, co by narušovalo statiku. Nikde není okolo prasklina, takže se to nehýbe. Proč došlo k vypadnutí cihly je relativní - cihla praskla třeba už při zdění tad jen ten kousek vypadl atd - netřeba řešit, pokud by se to někdy omítalo, pak vyškrábnout maltu, vložit část cihly a zahodit omítkou. Moje doporučení - neřešte to, je to nepodstatná drobnost.
K opadávající omítce. Tam je to složitější. Nejdříve přična. Dům nejspíš vůbec nemá (nebo má, ale špatnou) vodorovnou izolaci proti vlhkosti - tolik k rozpadajícím se cihlám (rozpadají se tak, že navlhnout a mráz je, protože jsou vlhké, roztrhá). Celému problému ale "pomohl" člověk, který vymyslel a udělal na takový dům tvrdou, cementovou omítku a navíc ještě špatně. Cihly navlhnout od země, voda v nich zmrzne, omítka nedovolí zdi vysychat a tlak zmrzlé vody trhá cihly a tím i omítku, která odpadne. Kdyby tam byla klasická vápenná omítka, k problému sice také časem došlo, ale ne k tak výraznému. Navíc ta omtíka je udělaná až k zemi (k terénu), proto odpadává v tak velkých kusech - kdyby tam byl u země proužek neomítnutý (stačilo by cca 5 - 10cm), k tak masívnímu oapdu omítky by nedocházelo.
Opadávající omítka statiku neohrožuje, rozpadající se cihly časem statiku budovy mohou ohrožovat. Řešením problému je otlouci pruh omítky nad terénem ve výšce 50 - 100cm a nechat zeď větrat (zatím bez omítky). Sníží se tím rychlost rozpadu cihel. Časem bych doporučil provést omítnutí stěny, ale ideálně čistě vápennou omítkou (bez cementu) nebo omítkou jen s minimálním přídavkem cementu (čím víc, tím hůř). Nákladnějším a ne vždy jistým) je použití nějaké zakoupené sanační omítky. Je třeba si ale uvědomit, že tohle všechno je jen dočasné řešení (v řádu let až několika málo desítek let), tvalé odstranění problému by bylo vytvoření řádné vodorovné izolace (tzv. "podříznutí" domu).
Tohle už není odpověď na vaši otázku, ale váš příklad (problém s omítkou) je přesně to, proč říkám, že trvdé cementové omítky na starých vlhkých domech je zlo a pokud se ještě navíc provedou tak, jako u vás (až k zemi), tak takovému zedníkovi doslova "urazit ruce" - to je čuňárna nejvyššího kalibru, bohužel velmi rozšířená, protože sousta zedníků totiž říká - to je jako beton, to vám dlouho vydrží. Jo vydrží to déle než klasická vápenná omítka, ale nejde to opravit (tu opravit lze) a když už tvrdá omítka povolí, následky jsou jako u vás - jde to dolů i s kusy cihel.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 29.04.15 20:48
avatar

ronyx, 1*!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.05.15 22:08
avatar
Nechci se hádat. Ale já si myslím, že na té fotce je vypadlý klenák. A celá ta klenba je sesedlá o takové 2-3 cm. Podle mě je to docela na pováženou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.15 23:37
avatar

Dovolím si reagovat - klenák je záměrný klínový kámen (cihla), který rozpírá celou klenbu a pokud by vypadl (což sám z principu - je to klín a dolů tak spadnou nemůže, lze ho vyjmout jedině směrem nahoru - nemůže), celá klenba se zřítí, protože ji nemá co rozpírat.
V případě na obrázku není klenák jen jeden, ale ty klínové cihly tam byly původně 2. Proč kus té jedné chybí netuším, ale vzhledem k tomu, že ta díra není hluboká, tak asi vypadl jen kus, což by statiku nemělo ovlivnit - jinak by tam nad klenbou byla prasklina.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 29.04.15 21:16

Dobrý den, co člověk, to jiný názor. Když vidím to totálně zvětralé zdivo, tak bych to raději neopravoval nějakým nahazováním vápenné omítky, ale doporučil bych postupně odbourávat toto zdivo (do výšky asi 20 cm) a dolů až na základ, položit tam izolaci a dozdít novým zdivem. To se může dělat pouze po jednotlivých krocích cca 0,5 - 0,7m a izolaci postupně na sebe napojovat. Taky bych se vás zeptal jak jste na tom s okapy a odvodem dešťové vody od stěny domu.

Ta klenba opravdu nevypadá, že by měla okamžitě spadnout, ale moc jistě a bezpečně to od pohledu taky nevypadá. Ty cihly tam drží nějakým záhadným způsobem a nikdo neví co se děje s kameny pod touto slupkou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: olinlito
Datum: 01.05.15 18:50

Osobně bych koupil IPU, pár lepších cihel (čistých ne z komína, kvalitních, léty prověřených ze zbouraného domu) a barák po kouskách podřezával a izoloval. Někdo dává i 2mm silnou černou 0,5m široku folii, ke koupi ve stavebninách.http://www.lithoplast.cz/prod…/hydroizolacni-folie-penefol/ a je navždy klid. Může se zateplovat apod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.