Druhy vod v bytech a panelácích

Od: Datum: 28.04.15 14:37 odpovědí: 11 změna: 28.04.15 22:01

Dobrý den :)

Mám možná hloupou otázku ale pár lidí mi tvrdí že voda v kohoutku (pitná voda) rozhodně neteče do záchodu ani do sprchy...

My to podle mě máme doma tak že nám do sprchy i záchodu teče normálně pitná voda... Prý se používá ještě jeden druh užitkové vody a ta že se pít nemá atd...

Proto by mě zajímalo jak je to v paneláku, rodinných domech nebo na chalupách atd...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hujer123*
Datum: 28.04.15 14:45

Těch pár lidí se zeptejte, kdo vám tu vodu dopravuje do záchodu zadarmo. Nebo snad máte kromě vodoměru na teplou a studenou vodu ještě jeden další? Průměrně inteligentní člověk si v paneláku otevře dvířka ke stoupačkám a tam zjistí, že vše je zapojené do dvou trubek. Teplé a studené. Jediným dalším druhem vod v paneláku je ještě voda odpadní.

V rodinných domech si někteří majitelé, kteří mají zdroj užitkové vody mohou na splachování, praní a mytí udělat rozvod užitkové vody. Ale správcům kamalizace se to z jednoduchého důvodu moc nelíbí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 28.04.15 14:45
avatar

Dobrý den, máme do domu jednu trubku a tudíž jednu vodu. Pokud vím, tak ani v ulici není více, jak jeden hlavní vod. řad a v něm jeden druh vody. VaK dodávají vodu upravenou a tudíž pitnou. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 14:47
avatar

Veškerá voda (odpadní voda) z domácností teče do splaškové kanalizace (a to jak voda tzv.šedá, tak tzv.černá).

Ano, v některých domech může být rozvod i užitkové vody např. pro splachování WC, ale takových domů není mnoho...

Pokud voda teče z vodovodní baterie (po Vašem - z kohoutku) tak musí být pitná (jinak by muselo být na baterii označení.

V rodinných domech a chalupách to může být ještě o něco složitější, ale záleží na konkrétní stavbě.

Jinak samozřejmě i teplá voda musí splňovat parametry pitné vody, byť ji z nás asi pije málokdo..

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 28.04.15 14:48

Voda je zadarmo (skoro). Trubky jsou drahé. Nevyplatí se rozvádět další, byť nepatrně levnější vodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 14:50

V obecních (městských) vodovodech je voda (až na výjimky) pitná. To, co nesplňuje požadavky na pitnou vodu, je označováno jako voda užitková.

Ve vyúčtování v panelovém domě jsou potom skutečně vody 2, označovány jako studená voda (SV) ta je pitná a teplá užitková voda (TUV), tu se pít rozhodně nedoporučuje. Jsou samozřejmě i výjimky, kde ohřev vody je uskutečňován až u konečného spotřebitele, jako to mají třeba starší bytové domy nebo rodinné domy.

Že by nějaký bytový dům splachoval jinou než pitnou vodou, jsem ještě neslyšel, byť by to z ekonomického hlediska nebylo marné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 14:53
avatar

amper:

To co Vy označujete jako TUV (teplá užitková voda), je ve skutečnosti dnes označováno jako TV (teplá voda-tedy ohřátá pitná voda). TUV by to dnes bylo v případě, že by se opravdu používala ohřátá užitková voda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 15:03

@martincakl: Může být, děkuji za upřesnění, skutečně se jedná o ohřátou pitnou vodu. Ovšem právě to ohřátí může být kamenem úrazu (tj. proč nepít vodu z červeného kohoutku). Při teplotách, které se v rozvodu teplé vody mohou vyskytovat (25-45°C), se množí např. legionella. Jasně, teplota vody v místě ohřevu je mnohem vyšší, ale mnohdy jen v místě ohřevu.

doplněno 28.04.15 15:35:

Že bych tedy legionellu viděl na vlastní oči, to opravdu ne. Jen je faktem, že někdy okolo roku 2009-10 jsme měli velké problémy s kvalitou teplé vody. Po provedení rozborů tato neprošla krom jiného na obsah legionelly. A dostat tuhle potvoru pod kontrolu byl, při stavu rozvodu problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 15:05
avatar

ano a proto byla teplá voda udávána jako voda užiotková a ne pitná,

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 15:08
avatar

legionella...to je taková zvláštní prapodivná věc..Hodně se o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl (tedy skoro nikdo..a v ČR neznám jediný případ, kdy by legionella někomu způsobila problém). Pokud vím, tak tato bakterie se do těla dostane vdechnutím v aerosolu (rozprášené vodě např. ve sprše), při samotném "napití se" nebezpečná není. A koneckonců.., ona obecně není zase tak moc nebezpečná jak se píše, jen si z ní pár firem udělalo "živnost".

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 28.04.15 16:04

Těch pár lidí jsou ..., nemají mozek. A asi nebydlí v paneláku, takže neví co tam teče včetně do rodinných domků.. Slušně řečeno, dlabte na ně. Vám teče coo? Ostatně, oslovte vodovody a kanalizace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 22:01

asi tak :) hodně mě to rozzlobil když mi dvě osoby tvrdily že pitnou vodou se v žádném případě nesprchuje ani nesplachuje WC :) děkuji za uspokojení mé vytoužené touhy pravdy ! :D a ano v paneláku sem si byl jistý že máme poze dva přívody vody... teplá studená. "tečka"

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.