Odstranění zápachu ze septiku

Od: Datum: 28.04.15 12:49 odpovědí: 14 změna: 14.07.16 09:12

Dobrý den, již delší dobu mě trápí pronikání zápachu ze septiku přes kanálek v prádelně mého rodinného domu. Speciálně při nízkém tlaku vzduchu se zápach projevuje až v patře domu, při čemž velice rychle zmizí po otevření okénka v prádelně. To ale je těsně nad okolním terénem, takže nemůže být trvale otevřeno. Zkoušel jsem již několik přípravků deklarovaných jako aktivátor zápachu se zaručeným účinkem (WC net, SeptiClean), ale všechny bez sebemenšího účinku. Může někdo poradit něco skutečně účinného? Díky!

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.04.15 12:54

Účinné je provedení odvětrání a kanalizace dle ČSN..Máte odvětrání nad střechu objektu?

Pochybuji že to tak máte provedeno, jinak by nebylo možné, aby z kanálku se zápachovou uzávěrkou cokoliv zapáchalo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.04.15 13:18

Odvětrání nad střechu zde skutečně není, dům je starý téměř 40 let a nejspíš to při jeho stavbě tenkrát být nemuselo. Nechám zkontrolovat zápachovou uzávěrku v kanálku. Díky za odpověď.

Datum: 28.04.15 13:40

Pokud není odvětrání provedeno až nad střechu, potom se opravdu nahromaděný plyn v septiku může "probublat" přes Z.U. v kanálku..Takže buď dodělat odvětrání nad střechu, nebo provést dodatečné odvětrání na vhodném místě po trase ze septiku. Ale samozřejmě nevím jak je to s prostorem, topologií kanalizace atd.

Ohodnoceno: 1x

Od: jmlc®
Datum: 28.04.15 12:54

jsou přípravky přímo určené na septiky-jímky:

http://bakterie-a-enzymy.cz/b…e-do-zump-a-septiku-bioseptik

http://eshop.skudci.com/zahrada/septiky%20

Ve vašem případě bych se snažil k tomu všemu ještě utěsnit poklop septiku nebo místa, kterým pach proniká do domu... např. sifon (trubky do septiku přes jedno účko..), kontrola kanalizace doma - sifony ve všem možném),...

Předpokládám největší únik právě přes poklop septiku - takže např. gumové těsnění + vnitřní "deklík"... Záleží prostě na aktuální stavební úpravě.

doplněno 28.04.15 14:52:

tak podle foto bych řekl, že něco podobného má můj tatík... musel vymlátit beton a 30 let starý "rádobypřepad" musel nahradit novým odtokem s klapkou...

Ale nechci strašit...

Datum: 28.04.15 13:20

Únik zápachu je vyloženě jen přes ten kanálek v prádelně, nechám tedy odborníkemn zkontrolovat zápachovou uzávěrku. Díky!

Datum: 28.04.15 13:40

Co je tam za kanílek? Tou zápachovou uzávěrou bývá většinou obyčejná voda v sifonu. Zkusila jste kanálek zalít vodou? Je v kanálku vidět hladina vody? Zkuste sem dát foto, nejraději kanálek s odstraněnou mřížkou, aby bylo vidět dovnitř.

Datum: 28.04.15 14:42

Kanálek jsem znovu důkladně zalil vodou tak uvidím, co to ráno udělá. Zápach je cítit výhradně po ránu.

Datum: 28.04.15 14:51

Ano, to je klasická stará litinová vpust, která má před šikmo vyvedeným odtokem takovou "přepážku", která tvoří vodní zápachovou uzávěrku. Dolití pomůže (pokud byla Z.U. vyschlá), ale nepomůže pokud se jedná o "přetlak" plynu ze septiku, ty pak vodní Z.U. "probublají" a nic jiného než odvětrání septiku nepomůže.

Od: ben®
Datum: 28.04.15 15:05

Dobrý den, nechte ten septik vyčerpat a obsah odvézt. Potom zajistit to odvětrání. Já bych víko septiku nechal na jedné straně podložené (asi špalíkem), aby to "luftovalo".

Kolega sice radí utěsnit, ale když to bude smrdět ven přímo u septiku, tak Vám to nebude smrdět uvnitř. A v tom kanálku musí být stále voda (vodní zátka) - nebo špunt a odšpuntovat jen při použití kanálku. Zdravím!

doplněno 28.04.15 15:31:

Ano, jde jen o podložení víka asi 1 cm.

Datum: 28.04.15 15:22

Díky všem za odpovědi. S tím pootevřeným deklem od septiku je to asi nejjednodušší řešení. Vyzkouším...

Datum: 28.04.15 15:24

Pozor ať Vám tam nespadne dítě, zvíře...Vy..

Raději velmi opatrně, a na krátkou dobu.., potom pokud to pomůže víko zavřete a provrtejte..

Od: dn
Datum: 14.07.16 08:40
Diky moc uplne vsem,kteri reaguji na dotazy a diskuzi☺
hlavne milion diku za existenci tohoto portalu vseobecne.uz min.5x mi vyrazne pomohly reakce a zkusenosti ostatnich. A i kdyby nefungovaly,clovek aspon vi ze neni blazen,ze ten problem muze nastat a nezazil ho jen on sam osobne.
Septik lehce podlozit viko,super napad.stejny problem se smradem skrz wc misu resime na chate.ted tady byvame skoro cele prazdniny...netreba popisovat...kdyz jsou dny,kdy ten smrad fakt jede jako cert uz jsem chtela zas koupit bakterie,ze se asi vyhubily uz nebo co...ale toto reseni by mohlo byt ucinne.
Diky moc.

Datum: 14.07.16 09:12

Musím souhlasit. Jelikož mám septik z přečišťovacím filtrem, stalo se mi, že přestala voda téct do filtru. Bylo to způsobeno tím, že jsem víko septiku, kvůli bezpečnosti dětí ještě zatížil betonovým deklem,a le tím pádem jsem to úplně uzavřel a do septiku nešel vzduch a tudíž to bránilo vstupu vody do filtru. Provrtal jsem proto díru (80mm) pod víko septiku a od té doby je klid a vše funguje jak má.

Datum: 14.07.16 09:09

Já mám odvětrání nad střechu domu a nemám problémy se zápachem. Ještě donedávna jsem měl jako nouzovku odvětrání na půdu a to bylo k nevydržení. Je potřeba udělat to odvětrání nad střechu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.