Jak poznat fázi a co je ten druhý vodič?

Od: Datum: 27.04.15 20:45 odpovědí: 46 změna: 18.05.15 14:29

Dobrý večer,

za skříní v kuchyni jsem měl ve zdi otevřenou bez víka rozbočovací krabičku (z kovového plechu) a lezou z ní dva hliníkové dráty=vodiče opletené bužírkou. Jeden je černý a druhý snad světle hnědý. Jak prosím poznám, který drát je fáze? A co je ten druhý drát. Nulák? Elektřina v baráku je stará 50 let.

Chci z toho udělat zásuvku

Radu natáhnout novou elektroinstalaci si nežádám.

Předem děkuji za dobré a užitečné rady. Elektřině zdar

PlhaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.04.15 20:47
avatar

Elektřině zdar a pohřebákům taky. Chcete-li udělat zásuvku ze drátů ze zdi o kterých nic nevíte, volejte elektrikáře. Ono zapojení jakkoliv fungovat bude, ale taky to může zabíjet, hořet...
Fázový drát lze poznat zkoušečkou, vydaskou, měřákem. Pokud je to bývalá zásuvka, pak v levo fáze, druhý vodič přes střední kolík a nakonec na sdířku v pravo. Ale do tohohle nějak zasahovat v kuchyni, kde hrozí zapojení silných spotřebičů...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 27.04.15 20:49

Co Čech, to elektrikář.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.15 20:50
avatar

Bez měření není vědění.

Musíte si vzít zkoušečku. Druhý drát bude nulák. Fázi připojíte na levý kolík, při pohledu na zásuvku. Druhý přijde nejdříve na kolík, pak na pravou zdířku zásuvky.

Elektřině zdar.

doplněno 28.04.15 08:22:

Koukám, že body dostávají ti, co radí předělat elektriku, popřípadě nic nedělat. To tazatele ale nechce. Takže se mi líbí odpověď pana kolegy Busse, což mne nenapadlo poradit.

Objímku se žárovkou, jeden drát od žárovky připojit na uzemnění, někdy v bytě. Druhý drát od žárovky na jeden, či druhý drát, když se rozsvítí, je to fáze.

Ti co radí nechat udělat novou elektriku, myslíte si, že když do této krabičky umístí zásuvku, spojí dráty tak jak má, že se staně něco špatného? Že vyhoří barák? Vždyť v tomto prostoru je takto více zásuvek. Víte kolik desítek let slouží starý hliníkový drát spojený kruťákem.

Ano, souhlasím, nové vedení v Cu je lepší..ale zde, zásuvka třeba pro lampičku?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: plha
Datum: 28.04.15 17:36

Dobrý den všichni pánové, všem děkuji za odpovědi. Mám multimetr Solight V13.

Prosím mám měřit střádavé napětí nebo střídavý proud? Pokusil jsem se o napětí, hází mi to směsici čísel od -1 až po 243.

Prosím poraďte mi jak se spojují měřící kabely "paralelně" s měřeným obvodem. A jak tím rozpoznám tu fázi a ten nulák?

Plha vám všem předem děkuje.

Datum: 28.04.15 18:09
avatar

Multimetrem to nezměříte..

jedině snad, že měříte střídavé napění, jeden drát a nulák někde v jiné zásuvce, třeba na kolíku.

Jeden drát Vám musí ukázat asi 240V, druhý drát Vám ukáže nic.

Opravdu si troufáte zasahovat do elektriky, když o ní nic nevíte? Četl jste reakce kolegů?

Elektrika není...(vulgární slovo), aby se v ní šťoural kdejaký ...(vulgární slovo)

Domnívám se, že vy to nezvládnete...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: plha
Datum: 28.04.15 18:37

Děkuji za odpověď Cukráři. Rada Vaše je dobrá. Prosím multimetr má dva dráty jeden černý a jeden červený. Který mám dát na ten nulák u sousední zásuvky?

Opravdu si troufám, už jsem ve svých dvou bytech udělal řadu zásuvek. Zatím mi hořela jen jedna rozbočovací krabice, kterou jsem ale nedělal já a je původní a to tehdy když jsem na jednu starou zásuvku připojil otopný ventilátor s příkonem cca 1 kW.

Jo, a na tu novou zásuvku, plánuju tam dát dvoj zásuvku s pootočenými dutinkami, tak na tu novou zásuvku, pak připojím mikrovlnou troubu, ještě s podívám na její příkon.

Plha

Datum: 28.04.15 20:16
avatar

Jelikož je to střídavý proud, je jedno, který babel z měřáku zapojíte . Pro Vás by bylo lepší použít žárovku, jak psal kolega buss. Abyste náhodou nezničil měřák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: plha
Datum: 29.04.15 20:12

Dobrý večer pánové,

zatím ještě žiji. A řeším velký problém. Nemám dostatečně dlouhý drát neboli vodič a nemám žárovku. Tu asi vyšroubuju z lustru.

A jeden z pánů píše, že mám přivést tím drátem "zem" z kolíku vedleší zásuvky. To je pro mne zajímavé. Já myslel, že naopak že na ten kolík se tím připojeným drátem přivede?něco? z té zkoumané zásuvky. Ale já vám věřím.

Plha

doplněno 29.04.15 20:32:

Tož pánové váše rady jsou báječné. Já na poprvé nezjistil sice nic (-0,1 a 1), ale pak mne napadlo nastavit na multimetru hodnotu 500 (ne jak jsem měl před tím jen 200) a ono to na podruhé dopadlo dobře. Černý drát hlásí na multimetru 229 a světle hnědý 0.

Za dne budu postupně vypínat jističe (černé nahazovací cca z roku 1964) abych zjístil který z nich jistí mou zásuvku hnusnou a tedy kolik toho na ní mohu připojit.

Pánové a ještě prosím, ona mikrovlnka má příkon 800 W a vím že páni elektrikáři vždy uměli vypočítat jak silný musí být jistič, aby to utáhnul a nepadl. Prosím o sdělení jakou jistící hodnotu musí mít můj jistič.

Plha

Datum: 27.04.15 21:17

Klidně to může být zrušený vypínač a nulák budete hledat marně,zvlášt když nevíte jak.Važte si zdraví a zavolejte někoho kdo tomu rozumí.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.04.15 21:37

Fáze by měla být černá, ale vždy je nutné to ověřit. Problém bude izolace, až budete ohýbat vodiče, tak se Vám rozpadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam®
Datum: 27.04.15 21:55

Kdybys měl a uměl používat vadasku, nebo aspoň zkoušečku s doutnavkou, tak se zde nebudeš dotazovat, tudíž se domnímvám, že další rada je spíše na škodu, ale v podstatě pro tvou ochravu, včetně majetku. Principiálně vím a neporadím, předešlé odkazy jsou relevantní.

doplněno 27.04.15 23:27:

Ta krabice i ten kabel májí víc než 30 let, o tom žádná, ale horší je, že nevíš kde ten kabel je napojený a to může být ještě větší problém, tak raději neriskovat, přechodové odpory jsou svině.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: plha
Datum: 28.04.15 20:09

A prosím jak se odlišují a následně poznají dráty po vypínači a dráty po zásuvce? Krabice s dráty ven trčícími je ve zdi ve výšce 85 cm nad podlahou.

Plha

Datum: 28.04.15 21:08

Pokud je ta krabice 85 cm nad zemí a budeme předpokládat, že nejste Sněhurka, tak to asi bývalý vypínač nebude.

Z jiné funkční zásuvky si přiveďte vodičem k této krabici zem z kolíku. Pak přiložte měřící hroty multimetru na tento přivedený vodič /třeba ten černý) a druhý (červený) hrot postupně na oba trčící vodiče z té ošklivé krabice. Pokud vám při jednom měření ukáže multimetr +/- 230V našel jste fázi. Ten druhý vodič by měl být zemnící. Zda je funkční, zjistíte tak, že dáte multimetr mezi trčící dráty a pokud naměříte opět +/- 230V mělo by ro být funkční. Ovšem jak jste se již v minulosti přesvědčil, funkčnost poznáte, až když připojíte spotřebič o větším příkonu.

Osobně si jako většina přispěvatelů myslím, že byste měl přivolat elektrikáře. Ale také si myslím, že elektrikáře stejně nezavoláte, tak se aspoň řiďte mým návodem, pořádně se odizolujte a buďte opatrný. Nerad bych zde četl dotaz, jak postupovat při první pomoci po zásahu elektrickým proudem.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: plha
Datum: 29.04.15 20:39

Pane Hujere,

i Vám velmi děkuji za cenou radu. Píšete také: "Osobně si jako většina přispěvatelů myslím, že byste měl přivolat elektrikáře. Ale také si myslím, že elektrikáře stejně nezavoláte, tak se aspoň řiďte mým návodem". Prosím, když oni většinou ti elektrikáři mají tu nepěknou vlastnost, že chtějí peníze. A když já mám holou řiť. A druhým důvodem je to, že mi sem na zapojení jedné zásuvky nikdo nepříjde. O takové úžasné kšefty nikdo nestojí.

Psal jste také "pořádně se odizolujte" to jsem stejně nevědel jak. Od toho kolíku jsem ten drát vedl izolovaný a na kolík jsem ho přichytil malou stolařskou svěrkou (plastovou).

Zdraví Vás Plha

Od: trtr
Datum: 27.04.15 22:35

Zdravím, to je ale odporná elektroinstalace. V tom se chcete hrabat? Vždyť je to zralé na výměnu, jen se podívám a už se to sype. Raději nic neřešte a šetřete na novou elektroinstalaci, protože tato už dalších 50 let opravdu nedá. Pokud se v tom budete hrabat, tak bůh s Vámi. Elektrice zdar.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 27.04.15 23:55

No tak to změřit, co říká třeba Vadaska, neonka, fázovka?
Nedoporučuji, ale odvážlivci brnknou o drát prstem, to jsem dělal, znal jsem chlapíka, co to dělal jazykem! Barva vodiče nemusí nic říkat! Není-li čím měřit, vezmu žárovku a zkouším proti zemi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.04.15 15:17
avatar

Pokud stojím na izolované podložce (což většinou je), tak si podržím fázi a nic se mi nestane. Takové rady jsou opravdu na nic. Ten chlapík už asi jazyk nemá.

Hlavně musím vědět co si mohu k elektřině dovolit a evidentně tazatel nic neví, tak jedině poradit to co nechce slyšet. Zavolejte si elektrikáře.

doplněno 28.04.15 21:52:

Milancukrar, k té žárovnce. Popis je správný, ale co když druhý drát není na nulovém potenciálu. V uvedeném případě bych se ani nedivil. Žárovka je něco podobného jako fázovka. Vůbec nic neříká bez doplňkového měření. Vedle fázového vedení bude volný drát nikde nezakončený. Vezmu fázovku a ejhle je to fáze. Když vermu vadasku tak ani neťukne. Žárovku požívám pouze v jednom případu. Opravím elektroinstalaci a aby zákazník viděl, že je vše jak má být, tak vezmu lampičku, zastržím do zásuvky a ejhle ona svítí a zákazník jásá. (Teda abych nekecal, tak si někdy i neprofi vypomůžu, ale jen v nouzi, když něco zapomenu).

A k tomu nulovému potenciálu jedna realita. Ve fabrice bylo nutno přeložit pásový zemnič kvůli nějaké vodní jímce a on se stavařům připletll do cesty. Po jeho přeříznutí jsme na koncích naměřili 120V. Nula nikdy nemusí být nulou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 15:22
avatar

mapel, a co ta druhá rada od busse, žárovka? Co vy na to?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 28.04.15 18:38

já bych ráda věděla, jak se to dělá s tou žárovkou.. jen ze zvědavosti..Instalace mi doma opravuje otec elektrikář..

občas mě poučuje a pak kreslí schémátka a zkouší )

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 20:26
avatar

xy,

snad to popíšu chápavě.

Na stropě Vám svítí žárovka, bude asi v objímce, kde vedou dva dráty, fáze a pracovní nulák. Přesně tak jak má ve zdi tazatel. Aby poznal kde je fáze, jeden drát od objímky zapojí na pracovní nulák někde v bytě..v rozvaděči, kolík u zásuvky, a podobně.

Druhý drát od objímky se žárovkou zapojí do vyfocené krabičky nejdříve k jednomu drátu, poté k druhému. V situaci, že se žárovka rozsvítí, je to fáze.

Pokud to tazatel zmákne a nevyrazí pojistky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xy
Datum: 28.04.15 21:53

díky, už chápu

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 09:29
avatar
Kolegové od fachu. Kvalifikovaní.
Není možné, abychom zde na poradně zodpovědně a bezpečně bez znalostí stavu, skutečnosti a na dálku podávali konkrétní informace ke stavu instalace, případně nezodpovědně radili, jak vykonávat praktické práce na el. zařízení někomu, co na to nemá ani nejzákladnější znalosti, ani oprávnění... Začíná to zkraty, končí požáry a úrazy či úmrtím...
Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 28.04.15 15:26

Tak..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 20:43
avatar

Hejkale*palec*!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sos*
Datum: 28.04.15 20:50

táta jako elektrikář to dělal ve starym baráku tak, že si naslinil prst a šáhnul si. Pochopitelně věděl,co má na nohou a nedotákal se zdi. Pak vzal majzl a všechno to staré vyboural. Nedoporučuji za starého dělat nové příštipkařením

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 21:55
avatar

Tady by měě zajímalo, když byl otec odizolován a šáhl si, tak co vlastně zjistil? Nula a ani fáze se nijak neprojevili.

Tak asi vznikají fámy. Elektrikář něco dělá a pozorovatel vidí jen půl a hned je novinka na opravu na světě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.15 22:53

Nic není dokonalé, ani izolanty, ani vzduch. Při dotyku tělem, byť izolovaným, i tak tečou různé (i když velmi malé) kapacitní proudy. Lidé jsou různí, každý to může vnímat jinak. Třeba se mnou každý dotyk velmi zaškube, a to můžu levitovat třeba metry nad zemí, není to nic příjemného, velmi to bolí. Občas mě trošku pokope i baterka v autě. Velmi dobře vím o čem mluvím, není to žádná fáma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sds
Datum: 29.04.15 20:17

Poznáte to tím,že si líznete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 29.04.15 21:52

Pozrite sa p. Plha, robíte si z prispievateľov švandu, alebo vrtuľu?! Používate odborné výrazy a potom sa pýtate na úplne hlúposti.

Ja len toľko, investovať do materiálu a najať správneho odborníka, so skúškami . A všetko prerobiť.

Ja som rekonštruoval byt v dome, asi 90 rokov starom , čiastočne z bombardovanom a opravovanom v 50. rokoch, po vojne. A našiel som pôvodné inštalačné krabice, nie z bakelitu, z plechu alebo sivé, umelé aké sa používajú teraz. Ale boli z drevených doštičiek pozbíjané, ako vtáčie búdky. Sám som neveril, že to existuje. Takže moja rada, nešpekuľovať , komplet prerobiť a zrekonštruovať !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: plha
Datum: 30.04.15 17:28

Dobrý den pane Isterone,

děkuji za pochvalu, Prosím já odborné výrazy nepoužívám neboť opravdu nejsem elektrikář. Samozřejmě jsme měli ve škole fyziku a v ní bylo i elektřině. Dodnes mám představu, že elektřina jsou malé kuličky skákající po valenčních vrstvách atomů. No jo, ale s tím zásuvku nezřídím. Jo a také si pamatuju Kirchovův zákon, ten jsem si promýšlel a myslím si, že na něm je založen proudový chránič.

A děkuji Vám za tu slovenčinu, je naozaj pekná.

Tu zásuvku ale musím si urobiť sám. Už viem který drát je fáze a který je ten nulák. Koupím si dvoj zásuvku od ABB s pootočenými dutinkami. Ty už jsem sám montoval dvě, jen vždy zapomenu do které díry, toho "strojku hranatého" co je pak v krabici, strčit ty dva dráty. No snad mi poradí prodavač.

Bratrům Slováků a také elektřině nazdar

Plha

Datum: 30.04.15 18:50

zkoušečka stačí za 35 kč ve šroubováku

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.15 05:25
avatar
S potěšením konstatuji, že přibývá rádců, zřejmě z řad profesionálů od řemesla, kteří na otázky jak UDĚLAT, ZAPOJIT a podobné PRAKTICKÉ činnosti okolo elektřiny všeobecně odpovídají ZAVOLEJ ELEKTRIKÁŘE nebo osobu znalou s příslušnými vědomostmi.
Já osobně tady praktické pokyny tazatelům nedávám. Proč, o tom jsem napsal příspěvek výše.
Snažím se spíše laickým tazatelům osvětlit některé teoretické zákonitosti elektřiny, výhody a nevýhody některých způsobů zhotovení instalace a principy a funkce některých el. spotřebičů či zařízení.
Narážím teď na ve více příspěvcích popisované způsoby zjišťování přítomnosti napětí a určení fázového vodiče. Ano, některé způsoby se dají použít bezpečně, některé jsou pro laika nebezpečné.
Např. to tahání drátu od kolíku jiné zásuvky. Podle krabičky a druhu kabelu na fotce je to instalace stará. V praxi se dost často setkáváme s popřehazovanými dráty (hlavně po zásazích laiků či fušerů) a fází na kolíku. A potom stačí neopatrný dotyk či už na něco uzemněné, nebo připojit tu žárovku druhým koncem na tu hledanou fázi v té neznámé krabičce. V tom případě žárovka napětí 400 Volt nemá ráda a může prasknout i skleněná baňka. Přepálené vlákno, střepy v očích či kůži, popálený koberec a další kratochvíle.
Pokud laik si z kolíku jiné zásuvky kusem drátu přitáhne fázi a najde v neznámé krabičce nulák, bude si myslet, že našel fázi. Potom podle rad "odporně" zapojí ten nulák doleva a zbývající drát, o kterém si myslí, že je to nulák, zapojí doprava. Pokud ho propojí i s kolíkem, má opět fázi na kolíku!
Takže použití žárovky takovým způsobem je pro laika ne zrovna nejlepší...
V praxi si většinou vystačím s fázovkou. Dokáži spolehlivě určit, v kterém vodiči je ostrá fáze, v kterém jen něco naindukovaného a v kterém je nulák.
Případně vysvětlím kolegům ve vnitřní poště. Veřejně to nedám, to není pro lidi s neznalostmi.
doplněno 01.05.15 05:46: Doplním úskalí zjištění fáze pomocí tahání drátu z kolíku jiné zásuvky. Výše píši, že může trefit fázi proti jiné fázi, teda vzpomínaných 400 Volt na žárovce, které se to určitě líbit nebude. Je tu ale další možnost, že trefí tou přitaženou fází z kolíku stejnou fázi v neznámé krabičce. Potom žárovka svítit nebude a laik získá přesvědčení, že "tento drát je nabeton nulák" A ouha, nebezpečí je na světě!
Úraz, požár jsou tím horším výsledkem, kopanec spíše jen výstrahou...
Jinak, jsem schopný poradit, jak si svépomocně vyoperovat slepé střevo. Pokud by měl někdo zájem...
Ohodnoceno: 0x
 
Od: plha
Datum: 01.05.15 16:29

Vážený pane Hejkale,

Vy mi tu kalitu vodu. Vy ve skutečnosti tím asi, mám ten pocit, chcete a prosazujete, aby za každu i sebemenší práci a vlastně blbost člověk platil jako mourovatej.

Přitom rizika, která popisujete jsou z říše teoretické a nikdy nenastanou.

Váš přístup vede k tvoření pseudocechů a pseudo norem. Naposled, co si pamatuji, se vyrojilo pravidelné zkoušení elektrických spotřebičů ve firmách a úřadech. Chodí pak člověk a kontroluje a nechává si platit kontrolu varných konvic a prodlužovaček a podobných nedůležitých zařízení. Je to jen tahání peněz z kapes firem a daňových polatníků.

Bolí mne z Vás slepé střevo, chystám se na svépomocnou operaci, prosím o radu, kde a čím mám začít řezat.

S pozdravem a svépomocně dělané elektronstalaci zdar!

Plha

Od: dam®
Datum: 01.05.15 18:54

Super, dva dráty a 34, nyní už 35 příspěvků, jednoznačný úspěch a výhra nad laxností. Pane Plho, normy jsou pro naše bezpečí, termíny kontrol jsou stanoveny dle určeného prostředí, zátěži, počtu osob v davém prostoru, způsobu používání a dalších pravidel. Případný průšvih bývá dost krutý a pojišťovna si žádá své.

Než začnete s sebeoperací, doporučuji najít nejdříve brousek, vědro a slámu. Nic ve zlém. Dam

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.15 08:51
avatar

"...Přitom rizika, která popisujete jsou z říše teoretické a nikdy nenastanou..."

Tak tuhle pitomost si zřejmě myslel člověk na obrázku taky.

"...Naposled, co si pamatuji, se vyrojilo pravidelné zkoušení elektrických spotřebičů ve firmách a úřadech..."

Mimochodem, tyhle kontroly se nevyrijily "naposled", ty se dělají někdy od 1. poloviny 70 let minulého století.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.15 17:35

V první řadě si pomocí fázovky a pokusného vypínání jističů vypnu do této krabice proud. Pak oba vodiče zapojím do té svorkovnice, co tam je a do téže svorkovnice zapojím žárovku. Kdyý bude normálně svítit, tak je tam fáze a nulák. Podle průřezu vodiče pak určím, kolik A trvale snese. P = U x I, takže mikrovlnka bere asi 4 A. Pokud je tam alespoň 1,5 Al, tak by to mělo vydržet.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: plha
Datum: 01.05.15 18:37

Vážený pane Aloisi B.,

děkuji Vám za dobrou, prospěšnou a pro mne potěšující radu. Ty trčící hliníkové dráty mají průměr 1,5 milimetrů. Změřil jsem to šuplérou.

Plha

Datum: 01.05.15 19:06
avatar

Sice vás pan Alois potěšil, ale jde mráz po zádech. Pletete si zákldní věci.

Jednak se uvádí průřez a vy měříte průměr. Tady je to ve váš prospěch, kdy průřez je 1,76mm2, ale máte hliníkové dráty. Průřez bych mohl brát 1,5mm2 u Cu pro jištění do 13A, kdy jsme na hraně a tady jsme u dalšího problému. Nezáleží na tom co připojíte, ale jakou hodnotou je jištěno vlastní vedení. Vedení je jištěno proti přetížení a pokud vám teče více než je přípustné, tak přijíždí hasiči a začínáme se tahat s pojišťovnou.

doplněno 01.05.15 20:35:

Musíme rozlišit v které době byla výchozí revize a není možné hodnotit práci elektrikářů podle současných norem. Tím chci říci, že rady udělat novou elektroinstalaci jsou na místě. S těmito případy se setkávám často a s minimem peněz také. Tak je možné udělat část obvodů správně a za nějaký čas pokračovat. Rozhodující je, že novou věc bychom měli udělat pořádně.

Narážíte na 15A jistič a tady je ta připomínka o hasičích. U matky jsem předělávat elektroinstalaci ve sklepě, kde v krabicích se spojovaly dráty stočením a izolačka se mi pod rukama drolila. Je to důvod vše předělat.

A není elektrikář jako elektrikář. Někdo podlehne tlaku peněz a něco namontuje. Zákazníkovi vždy vysvětlím možná rizika a hranici za kterou už nepůjdu. Základní pravidlo je, že si musím být jistý bezpečností elektroinstalace. To je rozhodující pravidlo. Pokud to zákazník odmítne respektovat, tak se raději vzdám zakázky.

doplněno 01.05.15 21:22:

Vážený pane Plho, nepochopil jste podstatu. Fyzikální zákony platí stále stejně, ale éra dvou drátů je už dávno pryč. Takže bez znalosti konkrétních podmínek vám radu nedám. Mohl bych porušit některé pravidlo bezpečné instalace.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: plha
Datum: 01.05.15 20:11

Dobrý večer pane,

a nyní prosím ohodnoŤte práci profesionálních elektrikářů, když v cca roce 1964 udělali jeden jediný společný okruh pro zásuvky v kuchyni, v obýváku, v koupelně a navíc na to zapojili digestoř. Natáhli to v hliníku o průměru 1,5 mm a tedy o ploše průřezu drátů 1,76 mm2. Vy píšete, že kdyby takový drát byl z mědi, tak by se to mělo jistit 13 A jističem. Chápu, že maximálně 13 A jističem.

No, a realita práce profesionálních elektrikářů je 15 ampérový jistič na okruh, kde je skoro vše podstatné v bytě.

S pozdravem

Plha

doplněno 01.05.15 21:06:

Pane vážený, slova Vaše jsou jistě upřimná a pravdivá.

Já však tvrdím, že elektřina je dnes i před padesáti stále stejná. Předpisy nepředpisy, to je jen úradek lidský.

I tehdy platil Ohmův zákon, na něm je, předpokládám, postavena funkce jištění obvodu. Nyní na lepší měď píšete 13 A a tehdy při stejných fyzikálních zákonech na hliník jistič 15 A.

Ale to jsou jen názory. Poraďte mi jak se mají správně podle dnešních předpisů spojovat hliníkové a měděné kabely přímo v zásuvce. Mám ideu, že ty trčící dráty hliníkové trochu prodloužím měděnými dráty. Chápu, že by měly ty nové měděné být aspoň stejně tlusté jako ty staré hliníkové.

Děkuji za informaci

Plha

Datum: 01.05.15 21:21

Al průměr 1,5? To nikdy neexistovalo. Al průřez 2,5mm2. Nic jiného. nebo je to nějaký slaboproudý vodič.

Pokud dáš zásuvku se šroubovým připojením, vyhoví většinou i na Al. Ale rozhoduje katalog výrobce. Spoj může být i ve VAGO + kontaktní vazelína. V suchu - čokoláda s vodiči skrz pod oba šroubky. Ale to nikde neříkej)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: plha
Datum: 01.05.15 21:51

Vážený pane Mapeli,

dovoluji si nesouhlasit s Vaším názorem, éra dvou drátů je stále a ještě dlouho bude žhavou současností v tísících domech a v deseti tisích bytech v naší republice. Takže je třeba se rozumně tomuto stavu věnovat a opravovat jej s přiměřenou šetrností a s hospodárným přístupem. To, že se nově používají tři dráty neznamená, že vše staré dvoudrátové hliníkové fungující vykopu ze zdi a udělám to nově třídrátově z mědi. Co když za deset let přijde pětidrát? Co potom?

Kolega elektrikář, viz níže, mi radí nastavit dráty hliníkové mědí přeplátováním v čokoládce a pojistit řádným přišroubováním. Jakého jstew názoru Vy prosím.

Plha

Datum: 01.05.15 21:43
avatar

Pane plha, několik postřehů...

- poprvé: vodiče se mnohá desetiletí vyrábějí v průřezu 0,35-0,5-1-1,5-2,5-4-6-10-16-25-35-50 a výše v mm2. Možná by bylo vhodné zkalibrovat Vaši šupléru, nebo změnit způsob měření. Hliníkový vodič klasického průřezu 1,5 nebo 2,5 mm2 by měl mít jiný průměr než Vámi naměřených 1,5 mm.

- dále: ... profesionální elektrikáři v cca roce 1964 udělali jeden jediný společný okruh pro zásuvky v kuchyni, v obýváku, v koupelně a navíc na to zapojili digestoř....Je vhodné si uvědomit, že v roce 1964 byly úplně jiné požadavky na spotřebu el. energie, množství zásuvkových obvodů vyhovovalo tehdejšímu zatížení několika málo spotřebiči s malým příkonem. Tehdejším projektům a požadavkům Vámi vzpomínaný jeden obvod vyhovoval. A stále pochybuji o tom Vašem průměru, už tehdy se zásuvky tahaly min. v průřezu 2,5 mm2.
...a ještě zkuste si spočítat celkový příkon spotřebičů, které tenkrát vyprodukovaly při současném zapojení proud těch 15 A... Něco okolo 3 300 Watt. V koupelně 800 W infrazářič, nebo podobný výkon pračky. V kuchyni robot nebo mixér, případně další drobný spotřebič, příkon také do 1 000 W. A v obývačce TV s malou spotřebou, stojanová lampa, vysavač, a další také těžko spolu překročily v tom čase 3 300 W. Takže tenkrát stačil 15 A jistič či pojistka nejen na zásuvkový okruh, ale i jako hlavní jištění celého bytu...

- dále: kalíte mi tu vodu... nezajímají mne Vaše pocity,
...mnoho prací a to i větších jsem dělal zadarmo, nebo za pivo či pár korun...i kamarádům, známým, sousedům... dělám to dodnes, a už od roku 1963, slovy od šedesátého třetího v minulém století... Takže těch teoretických rizik už jsem zažil prakticky několik, či už v praxi své či kolegů.
...Souhlasím s výkonem zkoušek, o kterých se zmiňujete. Najděte si statistiku úrazů, úmrtí a požárů zapříčiněných neodbornou instalací, spočítejte si milionové škody... Možná změníte názor.

- mapel píše: A není elektrikář jako elektrikář. Někdo podlehne tlaku peněz a něco namontuje. Zákazníkovi vždy vysvětlím možná rizika a hranici za kterou už nepůjdu. Základní pravidlo je, že si musím být jistý bezpečností elektroinstalace. To je rozhodující pravidlo. Pokud to zákazník odmítne respektovat, tak se raději vzdám zakázky.
Ano, mapel je pan elektrikář... palec, palec... to samé dam... souhlasím s nimi...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: honzajm
Datum: 04.05.15 11:11

Jen připomínka - v letech 63, 64 i déle, bylo ještě hodně rozvodů 120 V a tím i jiné proudové zátěže. Měli jsme toto napětí ještě v r.67, kdy jsme se stěhovali do nového bytu, již s 220 V.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 09:01
avatar

No, já myslím, že se tazateli na tyhle dráty (na fotce) stejně nová zásuvka (tím méně šikmá dvojzásuvka) připojit nepodaří, takže jsou vlastně všechny rady celkem zbytečné. *haha*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.15 09:17
avatar

Když nebudete mít smůlu tak vás 230V nezabije při nejhroším jen nějak zmrzačí, ale taková šlupa vás pro příště dobře poučí zavolat si odborníka. V Nejlepším případě tu perdu dostanete vy a ne uživatel té zásuvky ..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: malyparanoik*
Datum: 18.05.15 14:29

Pane Plho, je to přesně jak říkáte. Všichni tydleti elektrikáři jsou jen zloději a nechtějí přiznat, že šikovnej člověk si to zvládne udělat sám. Jsou to jen dva dráty, tak jakýpak školy!

A ty jejich báje o požárech, úrazech a třesky plesky - to je jako když straší v reklamách, taky z nás chtějí jen vydolovat peníze.

Kabel je černej fázovej, ten druhej je nulák a hotovo. A když to náhodou bude kopat, no tak ty dráty prostě přehodíte. Co jinýho by to bylo. Oni to ti odporníci moc komplikujou. A co se jističe týče, tak čím silnější jistič, tím víc to snese, tak bych tam dal nejmíň šestnáctku, ať to nevypadává.

Hrobníkům a požárníkům zdar!

(P.s. poradil bych i něco rozumného, ale evidentně o to nestojíte. Přitom o co jde? Za takovou blbost si na melouchu beru 200Kč a lidi mají klid. Ale přesto jsou pořád tací, co budou rejpat do něčeho čemu nerozumí a co je může ohrozit. Prosím, každej máme svůj rozum a tak to beru tak, že čím dřív se Vy a Vám podobní "spálíte" tím dřív si to necháte udělat od někoho kdo tuší která bije a všem nám nakonec bude líp... a prosím pokud můžete, dejte pak vědět jak to dopadlo. )

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.