Jakou domácí vodárnu na každodenní užití?

Od: Datum: 26.04.15 18:07 odpovědí: 11 změna: 27.04.15 08:28

Dobrý den, používám už 20let dmácí vodárnu DARLING 100-3 a už je na odpis, dá se v této době koupit něco podobného aby to vydrželo? Dvě rodiny na to jedeme, stačila by i s 50l nádrží. Rozhoduje cena ale i kvalita. Děkuji za inspiraci

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.15 18:59
Nemůže rozhodovat "cena ale i kvalita", musíte si vybrat jedno nebo druhé.
Nicméně stejně budete těžko shánět dnes podobnou kvalitu.
Ohodnoceno: 2x

Od: host
Datum: 26.04.15 19:08

Tradiční osvědčená značka Sigma. U vašeho Darlingu zřejmě časem urezivěly spoje profilů, které drží tlakovou nádobu, možná se ucpala i trubička k manometru a nevidíte tlak, ale asi dál funguje spolehlivě a znáte jeho běžnou údržbu a seřizování, zřejmě vám vyhovuje i výtlačná výška.

Možné řešení je modernější sestava Darlingu - opět osvědčené kvalitní soustrojí - čerpadlo + motor a na čerpadle už bez spojovací hadice k tlakové nádobě je nasazená tlaková nádoba a mezi čerpadlem a tlakovou nádobou je i tlakový spínač a manometr.

Údržba je podobná vašemu původnímu Darlingu, občas se lehce dotáhne příruba těsnicího provazce dvěma maticemi a po pár letech (podle používání) se vymění těsnicí provazec - tři kroužky, což se zvládne s jednoduchým domácím nářadím. Navíc se dá kontrolovat plnicí tlak tlakové nádoby - na horní části je pod černým plastovým krytem ventilek jako na kole, na který se nasadí pumpička a tou se, v případě, že čerpadlo často zapíná, doplní tlak. Takže na čerpadle už není přisávací retní ventilek, který se také občas seřizoval.

Navíc jsou i montážní rozměry prakticky stejné jako u vašeho původního darlingu a tak jenom starý sundáte a na stejné místo položíte nový a mělo by vám sednout ssací potrubí přesně proti nasávacímu hrdlu nového Darlingu. Víc vidíte na obrázcích na webu, například na http://im9.cz/iR/importproduk…2f720d6972a391c0c578cab95.jpg a na http://cerpadla.heureka.cz/si…ido-35-2/specifikace/#section

Na Darlingu 100-3 je motorový jistič s páčkou v čele k obsluze, k Darlingu Lido se dokoupí motorový jistič a namontuje na zeď mezi přívod od sítě k přívodu k motoru čerpadla. Ale to je věc elektrikáře.

doplněno 26.04.15 19:13:

Pro neznalé jenom pro doplnění a pro ilustraci se dá najít fotografie původního Darlingu 100-3 na webu, například na http://forum.205gti.org/downl…40a091579ffc094cf867879edabd8 je bez předního krytu, aby bylo vidět vnitřní uspořádání, včetně hadic apod.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 26.04.15 19:14

Zdravím , pár let to už montuji do baráků a popravdě po všem houno. A bude to čím dál tím horší. Když po mne zákazník chce abych mu něco doporučil a nebo to koupil , tak odmítám.Vy si kupte já namontuji a ručím pouze za práci a né za výrobek. Nepoznal jsem ještě na trhu dobrou vodárnu a nebo baterku. A není to o ceně . Nedávno zákazník z 5 baterek po 4 000,- reklamoval do měsíce 3 a v obchodě se ani nedivili. A podomítková se po natlakování roztrhla jak byla ta stěna baterky zeslabená. (3 bar.)

Musíte zvážit jestli komplet vodárnu a nebo ponorné čerpadlo a nádobu zvlášť. Tu bych doporučoval nerez i když i tu jsem viděl prorezlou asi po 3 letech provozu. Nepotěšil , ale i tak přeji hodně štěstí ve výběru a pěkný večer.

Upozornění od sys milancukrar 27. 04. 2015 08:21:25
instalatere, prosím, vynechte příště některá slova.....baráků a popravdě po všem ...Děkuji
Ohodnoceno: 0x

Od: host
Datum: 26.04.15 19:30

instalater: no to jsou zkušenosti... díky za ně. Takže by bylo nejlepší zrekonstruovat starou - koupit novou (asi zrezlou) nosnou plošinku, na ní dát původní (nebo koupit nové) čerpadlo a za ně připojit původní motor (také hodně drahá součást) a použít starou tlakovou nádobu? Ta nová tlaková nádoba s gumovým vakem vypadá docela slušně, ta podle vašich zkušeností také moc nevydrží? Montáž by byla snadná a možná by to bylo spolehlivé, jako celá nová souprava. Kde je kvalita starých výrobků, které fungovaly?

Datum: 26.04.15 19:44

No vidíte a já jsem se ho velice rád zbavil asi před 13lety(hlučný,neustálá výměna ucpávek,problémy s přisavácím ventilkem..) koupil jsem toto http://www.targetpumps.cz/Dom…Domaci-vodarny-ELEPHANT-FLOW/ a akorát jednou za půl roku zkontroluji tlak,jo a před cca 3roky jsem vyměnil nádobu z vakem.A není pro 2 rodiny 50lit. málo?

doplněno 27.04.15 18:07:

Ano funguje a jsem spokojen jen jsem ještě měnil při výměně té nádoby tu pancéřovou hadici-byla už taková zerzavá,poskládal jsem ji ptastovou PE trubkou(zbyla ze stavby)

Ohodnoceno: 2x

Od: isak
Datum: 27.04.15 07:26

Takže vám to funguje už 13 let bez poruchy? Kromě té nádoby?

Od: paw®
Datum: 26.04.15 20:36
Najdete si v okoli opravce a dejte mu to. Relase cerpadla stoji 1000Kc. Fremu bud koupit nebo svarit. A nadoba pokud je dobra, tak v pohode.

Datum: 27.04.15 07:24

Dvě rodiny by asi měly mít 100l nádrž, to máte pravdu! Tak jsem volal známýmu co to montoval a prodával u sigmy a ptal se ho, jestli jde koupit něco stejně kvalitního ale ne tak drahého. Bylo mi doporučeno CALPEDA 100 - vychází o 5000kč méně a kvalitově jsou stejné jako sigma. Snad má pravdu. Ještě říkal že mají mechanickou ucpávku - tak konec lojovým šnůrám. Je pravda že kolem darlingu bylo moc práce - někdy nefungovala zpětná klapka tudíž čerpadlo pořád přetlakované tak se to rozdělávalo pořád dokola. Ucpávání trubičky k tlakovému snímači to nás taky trápilo, pak nám to natlakovalo potrubí na 7 baru a vystřelovali pojistné ventily, takže vytopená kuchyň atd. Jenom trápení. Sháníme něco do 11 000kč pro dvě rodiny a chceme něco bezudržbového co vydrží. Máte zkušenosti s tou Calpedou 100? diky

Datum: 27.04.15 08:08

Zdravím,
prohlédl jsem si odkaz výše uvedený, jak ta vaše vodárna vypadá. A po loňské zkušenosti, kdy jsem generálkoval čerpadlo podobné tomu vašemu, bych na vašem místě šel do opravy - čerpadla zcela určitě. Stav ostatních dílů musíte posoudit sám - náhradní díly jsou dostupné.
Proč opravit stávající čerpadlo? Loni jsme dělal GO čerpadla podobného tomu vašemu (moje je 2°) - staří mého čerpadla je minimálně 40let (je starší, ale jak moc nikdo z nás v rodině neví), GO se dělala úplně poprvé (otec ji nikdy nedělal, čekalo to až na mne). Cena náhradních dílů byla maličko přes 1.000,-Kč a cca 3 hodiny mé práce (rozebrat, vyčistit, vyměnit díly, sestavit) a věřím tomu, že to čerpadlo bude pracovat dalších X roků. Cena dílů se bude odvíjet podle toho, co budete měnit - já měnil i pouzdra a lopatkové kolo - 1 ze 2, ale proti ceně celého čerpadla je to "za hubičku", protože nejdražší díly jsou ty litinové části z tělesa. Mmch - náhrada mého čerpadla novým strojem stojí včetně elektromotoru cca 8.000,-Kč.

Datum: 27.04.15 08:28

Jde o to, že potřebuji i novou nádrž, na nohách je odhnilá a hrozí její zřícení. Jediné co v té vodárně funguje dobře je motor. Čerpadlo má prasklou přírubu na ty lojovy šnůry a zpětná klapka nefunguje dobře, protože se do ní dostává bordel z nádrže tím pádem úplně nezavře a posílá tlakovanou vodu do čerpadla. Konstrukce je odhnilá. Podle prostoru potřebuji bud nádrž pod čerpadlem a motorem nebo nebo nádrž nad ním jak je to doposud. Myslíte že tato vodárna bude fungovat? http://obchod.pumpa.cz/zbozi/…odarna-ngx3-cimm-lezata--400v

Datum: 27.04.15 08:27

isáku, souhlasím s Magorem a panem Martinem.

Taky jsme měl problémy často s Darlingem.

Koupil jsme podobnou jako odkazuje magor, slouží několik let OK, u segry rovněž. Tchýně má podobnou od Moutfildu, po 6 letech ložiska v motoru odešla. Kdyš šla vodárna do opravy, zaůjčil jsem jí svojí, hrozně chválila tichost vodárny...

každý kus je průměrně dobrý..

Většina podobných čerpadel jsou stejná, dražší budou míte lepší ložiska.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.