Automatické rozsvícení světla

Od: Datum: 24.04.15 14:05 odpovědí: 5 změna: 24.04.15 21:10

Dobrý den,

chci v bytě předělat stávající elektroinstalaci z hliníkových vodičů na měď. Uvažoval jsem o tom, že bych odstranil i vypínače světla a namísto toho zakoupil senzor pohybu, který by spínal světlo automaticky. Lze to takto udělat nebo je z nějakého důvodu vhodnější vypínače ponechat? Děkuji za odpovědi.

doplněno 24.04.15 14:21:

Senzor pro automatické spínání svěštla plánuji jen v předsíni.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.15 14:28
avatar

Asi bych se pořádně zamyslela nad tím, jestli někdy nevyvstane v budoucnu situace, kdy to světlo tam bude vadit. Jen Vy víte, kam svítí a jak, tak promyslete, jestli se nemůže stát, že Vás bude obtěžovat. Já bych si to u sebe doma nemohla dovolit, jsou tu dveře se skleněnou výplní a v noci v předsíni až na výjimky nerozsvěcíme, svítilo by to všem do pokojů. Napadá mě např. zvíře - nebudete mít mazlíčka, který by světlo celou noc rozsvěcel při případném pobíhání?

Není lepším řešením mít vícero vypínačů, které budou "vždy na dosah" - u všech dveří? Já bych to asi nechtěla z principu, trápil by mě pocit, že nemůžu (ne)přítomnost světla ovlivnit.

Pak např., jak dlouho by světlo svítilo? Kdybyste potřeboval trvalé svícení, budete každou minutu mávat na spínač?

doplněno 24.04.15 14:30:

Beru to z toho laického pohledu, snad nejsem úplně mimo :-D asi to bude mít ještě technickou stránku věci... přenechám jiným *uspech*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: alisa
Datum: 24.04.15 21:10

Naufrago, nejlepší zkušenosti s tím mají v Norsku, kde domy nemají vypínače - svítí stále, protože je to levnější...*smich*

Oni jsou i tak hloupí, že šetří vodou. Na WC mají 2 tlačítka - na méně a více vody k spláchnutí. To proto, že v mnoha zemích nemají pitnou vodu, a musí pít břečku *smich*

(Norsko má el. proud zdarma, a výborné vody nadbytek)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 14:30
avatar

Mám toto svícení na chodbách a ve sklepech našeho domu. I tak jsme ale zachovali vypínače (na schodištích přepínače). Pokud máte doma zvířátko (pes, kočka atp.), bude Vám světlo rozsvěcet mnohokrát denně.

Podobná světla používáme už několik let: http://www.led-oshop.cz/led-p…d-stropni-svetlo-14w-pir-i34/

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.04.15 14:31
avatar

Lze to takto udělat.
Senzor se dá nastavit na určitou úroveň vnějšího světla, takže může spínat až za tmy, ne přes den.
Já bych dal senzor do chodby, na schodiště, do WC a do místností, kde se člověk nezdržuje. Ovšem v místnostech, kde si sednete třeba ke kávě, či knížce, by světlo bez Vašeho pohybu zhasínalo. Tam bych paralelně k senzoru montoval i vypínače.
Já mám senzory ve všech chodbách a prostorech, kde se zdržuje hodně stará osoba, která má problémy najít vypínač, vypnout vypínač a pod. Jde, všude se rozsvítí, odejde, všude je tma.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jan1000
Datum: 24.04.15 14:57

Všem díky za podněty a názory. Domnívám se, že bude skutečně nejlepší ponechat vypínače a souběžně s tím namontovat jedno světlo s PIR senzorem, které bude možné pro případ potřeby vypnout.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.