Plot mezi sousedy

Od: Datum: 23.04.15 20:56 odpovědí: 4 změna: 21.05.15 21:46

Dobrý den.Prosím o radu.Soused si vedle našeho plotu postavil velice ošklivý plot z nějakých desek o výšce asi tři metry.Je právnicky stanovena výška plotu.Někde jsem četla,že je li plot vyšší než 1.80m,musí to povolit stavební úřad.Je možné místo klasickýck plotů postavit nějakou hrůzu?Snad mi ani nevadí ta výška jako vzhled plotu.Navíc bydlíme u řeky a při povodni,bude plot zadržovat vodu a měnit směr toku.Dík nza odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 23.04.15 21:06
avatar

Oplocení pletivem jsem dohledával někde v §§§§§§, a našel, že oplocení klasické lze provést bez souhlasu. Plot s betonovým základem však již je nutné nahlásit stavebnímu úřadu.

rok 2012

Výška plotu není zákonem nijak upravena, dřívější zákonná úprava byla 180 cm, kdy stačil pouze územní souhlas, nad 180 cm bylo zapotřebí stavební povolení. V dnešní úpravě stavebního zákona je plot pouze stavbou, která nemusí být ohlášena stavebnímu úřadu. Průhlednost též záleží pouze na Vašem rozhodnutí, avšak nesmí zasahovat do vlastnických práv ostatních vlastníků.

Stínění - jedná se o typický případ "sousedských imisí". Jestliže se se sousedem nedohodnete, můžete podat žalobu podle § 127 občanského zákoníku. Přitom budete muset prokázat, že se jedná o obtěžování (stíněním) nad míru přiměřenou poměrům v zahrádkářské kolonii a požadovat od soudu, aby sousedovi nařídil "zdržet se takového stínění"

doplněno 23.04.15 21:08:

doplním odkazy... http://business.center.cz/bus…akony/stavebni/cast3h3d5.aspx

a něco podobného http://www.bezplatnapravnipor…-bez-stavebniho-povoleni.html

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.15 05:38
avatar
§127 už neplatí!
Platí nový Občanský zákoník.. § 1013
Kde se dá použít: , plyn, pach, světlo, STÍN, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku...
Záleží na orientaci pozemku. Pokud by plot souseda nepřiměřeně dlouhý čas bránil přístupu slunce na pozemek a omezoval pěstování zeleniny, (co se dá považovat za obvyklé používání pozemku) máte šanci po právní stránce cestou soudu ho donutit plot snížit nebo odstranit. Ovšem to je na dlouhé lokty a špatné vztahy se sousedem.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: sos®
Datum: 24.04.15 06:46

Ono došlo ke změnám ve stavebním zákonu. Ale pořád snad platí, že stavba plotu je drobnou stavbou s ohlášením na příslušný OÚ ,k jehož stavbě by se měl vždy vyjadřovat soused a pokud je v blízkosti vodoteče i právě obec. Doporučuji dojít za příslušným úředníkem na OU a požádat jej o posouzení a případné rozhodnutí. Nakonec od toho jsou tam placeni

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ananha
Datum: 21.05.15 21:46

Tak náš soused z druhé strany si vykládá věci po svém.Postavil si pergolu přímo u našeho plotu.A to pěkně vysokou.S jednou plnou stěnou,která je samozřejmě orientovaná k nám.Takže máme v té části stín.O kus dál postavil plot vysoký cca 2 metry a taky plný(dřevěný-typ středověká hradba )Tam máme taky stín.Celá ta strana s nimi sousedící vypadá následovně:pergola(ani se nezeptali jestli nám to nebude vadit),dvě garáže(jedna bez povolení) a vysoký dřevěný plot.

Tam ,co je ten dřevěný plot,jsme měli rybízy a jahody.Nyní to tam živoří a je tam vlhko.Ani o tom plotu s námi nemluvili.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.