Demolice lacino

Od: Datum: 23.04.15 13:51 odpovědí: 4 změna: 23.04.15 22:18

Získal jsem lacino pozemek se starou přes 100 let starou stavbou ve špatném stavu. Výhledově ji chci odstranit - vůbec nespěchám. Problém je, že nechci platit desetitisíce či statisíce za demolici firmě. Co radíte? Co se děje v případě, že se baráku propadne střecha, ...a nakonec spadne sám? Nebo co když mu pomůžu a spadne takzvaně "sám" - "asi vítr". Mohu ho postupně pomaloučku a polehoučku rozebírat nenápadně sám? - leccos by se dalo použít či nabídnout lidem ať si sami vymontují, vybourají či sami vezmou zdarma či za malý popklatek by ještě upotřebili - já nevím, tašky by šly použít, cihly, trámy, prkna ...

Může mi někdo popotahovat, když se z domu stane ruina, znám kolik ruin a majiteli se nic neději, střecha pryč, okna vymlácený, popraskaný zdi...

Poraďte prosím nějaké elagantní a laciné řešení.

Díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 23.04.15 14:08

Dobrý den, myslím, že elegantní řešení je "vyběhat si" demoliční výměr na stavebním odboru radnice. Rozebírat svépomocí je Vaše riziko a je třeba počítat i s variantou, že se může při tom někdo zranit. Zdravím!

doplněno 23.04.15 14:24:

Má ta stavba číslo popisné? Je vedena v KN? Není památkově chráněná? Stejně Vás asi nějaké "papírování" čeká.

doplněno 23.04.15 15:05:

Ta stavba nějak úředně vznikla, tak by měla také úředně zaniknout. To je to "papírování". Já nevím přesně, jestli stavební úřad nařizuje demolici firmou nebo může být svépomocí. To Vám tam, zřejmě, na dotaz potom řeknou. Majitel má povinnost se o svůj majetek starat, zvláště, když může někoho třeba jeho špatný stav ohrožovat. Pokud to majitel nedělá, tak je občas pokutován. Ovšem, vymahatelnost je asi zoufalá. Vy se zkuste potom (když to bude možné) dohodnout s někým z té vesnice a třeba se demolice ujme (materiál se může použít).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 23.04.15 14:53

Má číslo popisné, žádná památka. Je to normální starej více jak stoletej barák na malé vesnici v dezolátním stavu jakých jsou spousty. Dobře řekněme, že jakýs papír si vyběhám, mohu bourat svépomocí? Co když to nechám spadnout? Co si svým majetkem budu dělat, to mi přece mikdo nemůže nařizovat. Jde tedy o nějaké laciné řešení, slyšel jsem hrozivé částky za demolici...

doplněno 23.04.15 15:18:

No nevím jak v roce 1881 stavba úředně vznikala, asi nijak, zřejmě se s tím tenkrát nesrali jako dneska, samozřejmě že žádné dokumenty k tomu nejsou. No asi to nechám rozebrat sousedům a jiným zájemcům a tu suť někde budu muset už někde pohodit. Kdyby se tak nějakému stavebníkovi hodila na zasypání, to by byla paráda.

Datum: 23.04.15 21:22

Nejdříve podáš pouze ohlášení o odstranění stavby. Pokuď se úřad nevyjádří do 30dnů, tak můžeš bourat klidně svépomocí.

Pokuď se ale ozve, tak musí být už povolení. Poté již demolici musí provádět firma. Pokuď je třeba na střeše eternit atd., tak počítej na 100%, že firma tě nemine.

Pokuď není pozemek s domkem v lokalitě, kde jsou pozemky drahé, tak je i za korunu drahý.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.04.15 22:18

Zdravím,
ono je to celé trochu složitější než se zdá. Problémové jsou hlavně stavby, které mají např eternitovou střechu, protože tam už povolení mít musíte. Takže pokud máte eternit na střeše, tak buď se smířit s tím, že se bez papírů (a také vysokých nákladů) nehnete, nebo nenápadně eternit sundat sám a pak už to půjde snadno.
Nějaké rady a info třeba tady
http://bydleni.idnes.cz/stave…x?c=A070609_094600_stavba_skr
nebo tady http://stavba-a-rekonstrukce.…icni-prace/demolice-domu-.php

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.