Přidání vrstvy EPS na stávající zateplení

Od: Datum: 20.04.15 09:32 odpovědí: 11 změna: 14.06.15 22:23

Zdravím. Mám dům částečně zateplený EPS 10cm. Na zbytek, kde ještě zateplení není, chci dávat 15cm. To existující zateplení je lepené postaru - "na buchty", obávám se, že není nijak kotveno a o kvalitě provedení mám celkově pochybnosti (v místě kde jsem dělal sondu bylo lepidlo mezi deskami apod). Dům má ve štítě cca 6 metrů a EPS je lepený částečně přímo na šedý plynosilikát (u této části mám ověřeno to lepení na buchty) a částečně na břizolit (tady způsob lepení ověřený nemám). Na EPS je natažená perlinka a stěrka. Moje představa spočívá v: doplnění kotvení, napenetrování stěrky (ta je již několik let vystavena povětrnostním vlivům) a lepení 5cm EPS na pěnu. No a potom samozřejmě perlinka atd. Druhou vrstvu již kotvit nechci, abych se vyhnul tepelným mostům. Co si o tom myslíte? Je něco na co bych si měl dát pozor? Jak řešit zakládací lištu - dát pod stávající ještě jednu? Můžu použít šedý EPS? V některé poradně jsem četl radu stávající zateplení na buchty provrtat v rastru 15cm a vypěnit, ovšem pochybuji, že by se podařilo pěnou nějak významněji vyplnit prostor mezi deskou EPS a zdivem (je tam tak 0.5-2 cm, dle křivosti zdi). To spíš asi se pokusit utěsnit případné "fuky" kolem zakládací lišty a pak kvalitně napojit EPS na izolaci střechy, že? Předem díky za případné postřehy a zkušenosti.


doplněno 14.06.15 16:59:

Tak jsem pokusně navrtal pár děr do štuku a lepidla, skrz poliš zarazil pistoli a pěnil. V některých místech se tam té pěny vešlo opravdu dost... A u pár děr mi jí taky dost vylezlo ven Bude to chtít vychytat postup, aby nebyly ztráty. Používal jsem Den Braven Multikleber (koupený za 214 Kč), ale asi zkusím doporučovaný Tytan 753 a objednám to někde z netu, díval jsem se, že se dá sehnat od 164 Kč. Případně pokud byste někdo měl tip na levnější ekvivalent, budu rád. Lepení další vrstvy poliše asi bude nejdřív příští rok, ale říkal jsem si, že i toto podpěnění by mohlo dost zlepšit zateplení (omezení proudění vzduchu mezi zdí a polišem), tak to nejspíš po chvilkách udělám.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.04.15 10:38

Já bych tam těch 5 cm přiložil nasucho, ukotvil je skrz vnitřní polyš se špuntem = talíř hmoždinky zafrézovat 1 cm do EPS, vyvrtat díru skrz až do cihly, zapustit a zašpuntovat. O to více práce bych věnoval napojení na stávající sokl a střechu.

Se špuntem se únik tepla dlouhou hmoždinkou minimalizují někam k 0,01 procenta, není potřeba použít ani speciální hmoždinky s přerušením tep. mostu. Navíc hmoždinky nevylezou za pár let na fasádě.

Šedý polystyren použít můžete, proč ne.

doplněno 20.04.15 11:08:

Máte pravdu, nasucho to nepůjde.

Pro Milana Cukráře: Viděl, ale na soklu. Což je samozřejmě jiné kafe, nějak jsem si neuvědomil, že je řeč o fasádě - sám zrovna objednávám perimetr a tak jsem to krapet zblbnul.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 10:47

Díky za tip. Ovšem řešení bez lepení se mi popravdě moc nezdá. A i z hlediska pracnosti se mi zdá lepší kotvit stávající zateplení a novou vrstvu "jen" lepit. Frézování a špuntování se mi zdá pracné, ale možná se pletu - nemám s tím zkušenost. Ohledně šedého poliše - stávající zateplení je klasický bílý EPS - tak nevím aby tam nebyly nějaké problémy s odlišnou roztažností, ale je pravda, že mezitím je lepidlo s perlinkou...

Datum: 20.04.15 10:41
avatar

Zdeňku, neznám detailně Vaší stavbu, ale já bych šel do řešení asi takto.

Tam kde chcte dát talířovky bych píchnul pislol a sříkal lepící pěnu Tytan 753. Pak bych zkontroloval obvod zateplení na buchty, a utěsnil vše stejnou pěnou.

Zakládají lišta je v 90% zbytečná a kontraproduktivní. Starou lišto dát pryč.

Šedý polyš lze použít, jen musí být dražší lepidlo.

Fotky detailů pomůžou více, jak popis.

sunset, připevnit 5 cm polyše bez lepení? Jen na střih hmoždinek? Někde jste viděl popsaný postup, jaký navrhujete?

Děkuji

doplněno 20.04.15 12:10:

Zdeňku, nic nevrtat!

Vezmete pistolovou pěnu Tytan 753, v místě kde jste chtěl dát hmoždinku, zatlačíte pistoli 10 cm hluboko, tím se dostanete mezi izolant a stěnu, zde aplikujete toto lepidlo. Když to drží teď, bude to držet lépe, když přidáte lepidlo Tytan 753.

Souhlas se soklovou lištou. Co se týká tepelných mostů talířovkami, je to jasně vidět na fasádách, kteří letos nalepí polyš, druhý rok dávají fasádu. Talířovky se vykreslují, někdy i přes omítku.

Další polyš přilepíte třeba Z 301 DUO.

doplněno 20.04.15 12:46:

...úplně jistý kolik se tímto způsobem podaří mezi zeď a EPS dostat pěny...

když si nejste jist, tak to zkuste, píchněte do polyše, dejte tam pistoli a stikněte...kam by to asi teklo?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 10:55

Milane, myslíte navrtat díru pro kotvení, vypěnit, nechat zatvrdnout a pak aplikovat kotvu? Aby nebyla deska v místě kotvení v "luftě"? Já jen jestli jsem to dobře pochopil. Tu sondu vyfocenou bohužel nemám - šlo o zazdění okna a teď už je to zapravené. V létě budeme dělat střechu (zateplení bude PUR pěnou s napojením na zateplení fasády), tak teprve po shození staré uvidím pořádně zateplení zvrchu. No a dole je kovová zakládací lišta, tam také není moc co vidět. Do budoucna mám v plánu zateplit i sokl, takže pak bych asi mohl lištu odstranit a slepit soklový XPS s fasádním EPS a tím to pěkně utěsnit.

doplněno 20.04.15 12:37:

Takže kotvy vůbec nedávat? Jen naříznout perlinku a skrz EPS zasunout pistoli? Řešení bez kotev se mi určitě líbí víc, ale nejsem si úplně jistý kolik se tímto způsobem podaří mezi zeď a EPS dostat pěny a jestli to povede ke zlepšení ukotvení.

doplněno 20.04.15 12:54:

Dobře, díky za radu.

Datum: 19.05.15 21:04
Ještě se zeptám - myslíte ze by byl problém takto dolepovat vetší vrstvu? 7 nebo 10cm? Ještě musím zvážit co se vyplatí a jestli by se vůbec tahle akce vyplatila. Současný povrch (lepidlo a klasický štuk - ano, praska, ale ja to takto neudelal) je docela krivy,takže bych stejně před finální omítkou stěrkoval.
Datum: 14.06.15 17:14
avatar

Jak myslíte dolepovat další vrstvy? Na pěnu? nebo na lepidlo přímo na stávající zeteplení?Ano lze,s pěnou nemá zkušenostis lepidlem ano-jak na štukovou omítku /zatepleno ,nwn zda na omítku či zdivo ,polystyren heraklitem celkem asi 5cm tl. na tom rabic a oštukovaná jádrová omítka/ a také na staré zateplení polystyrenem5cm ,se stěrkou lepidla a fasádní pastovitá omítka.

doplněno 14.06.15 20:29:

Joudiči-totéž i stavební lepidlo a to určené-pokud je správně aplikované!aplikace bývá nejslabší článek !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.06.15 22:23

Vaší odpovědi bohužel moc nerozumím, ale myslím, že postup už je jasný. Nyní jsem jen otázku doplňoval o výsledek pokusu s pěnou. Přesto díky a pěkný zbytek dne

Datum: 14.06.15 17:20
avatar

jak rika pan Cukrar, jedine penit tou Styro tytan z Polska, nikdo to neurve viz videa... trha se samotny polystyren ale spoj drzi jak kamen

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 10:43
avatar
Hmoždinky s plastovými trny vám tepelný mosty dělat nebudou takže bych se nebál to provrtat a ukotvit skrz na skrz. I když bych si troufnul tvrdit že lepidlo na lepidlo vám bude držet líp jak židovská víra a při nanášení hřebenem budou ty hmoždinky celkem zbytečné. Takže bych to s nima nepřeháněl a dával třeba jen jednu na každou desku pro klid svědomí.
Jsem zvědav jak mě za můj názor zpraží odborníci zateplovači protože i mě čeká podobné dolepováni na vrch.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.15 18:40
avatar

Totak ve většině spuhlasím,jen mám výhradu ke kotvení 1.zateplení!je zbytečné,provedu druhou vrstvu a pak teprve kotvení obou vrstev v jednom!

doplněno 21.04.15 20:16:

Aha tak sry!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.15 19:25
avatar
Já to tak myslel. Jen jsme se blbě pochopili. Skrz na skrz bylo myšleno skrz obě vrstvy až do zdi.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.