Vlastnictví nemovitosti

Od: Datum: 15.04.15 23:55 odpovědí: 5 změna: 16.04.15 10:09

Zdravím všechny,

vlastním nemovitosti v jižních čechách společně se sestrou a matkou, další vlastník je náš bratranec trvale žijící mimo území ČR a posledních 10 let nepřispívá na placení daně z nemovitosti a vše tedy platíme sami i za něj. Je nějaká šance jeho podíl nějakým způsobem získat?

Děkuji za jakoukoli radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cicko*
Datum: 16.04.15 00:08

Ano, je.

Na druhou stranu- kdo nemovitosti posledních 10 let využívá? Pokud někdo jiný než onen bratranec, tak on má nárok na nájemné podle velikosti jeho podílu. Na Vašem místě bych zvážil zda je moudré požadovat platbu podílu na dani, když naopak výdaje za nájem mohou být několikanásobně větší.

doplněno 16.04.15 00:44:

Ne, nelze ani po 100 letech. A jak vidím, moje varování berete na lehkou váhu. Inu každý svého štěstí strůjce.

Rozumným řešením by bylo dohodnout se s ostatními spoluvlastníky na převodu nemovitostí na jednoho vlastníka (ať již prodejem, darem nebo jinak), případně soudní žalobou o vypořádání podílů. Zde ovšem riskujete to, že soud může v patové situaci nařídit prodej a mezi spoluvlastníky rozdělení výtěžku z prodeje, ovšem patřičně snížené o soudní náklady.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: playzajda*
Datum: 16.04.15 00:32

Zajímá mě jstli po uplynutí 10 ti leté lhůty nelze vydržet jeho podíl do našeho vlastnictví. protože nereaguje na naše výzvy o zaplacení své části daně, podílu na opravy nemovitostí a další zaležitosti týkající se tohoto jeho podílu.

Datum: 16.04.15 07:42

Vydržení asi nejde, to by bylo možné, jen kdybyste nemovitost využívali v dobré víře, že je vaše, ale vy o vlastníkovi víte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.15 07:55
avatar

playzajda

vydržení je něco úplně jiného, nežli nereagováním, a nepříspívání..

Máte jedinou šanci, soudně. Jedině soud může nařídit bratranci placení jeho povinností.

Šance jak získat jeho podíl je lehká, ať Vám svůj díl přenechá.

Jen se zeptám o jakou částku daně jde? Není to malichernost? Páč já platím za některé příbuzné daň, ale nehoním je kvůli tomu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 16.04.15 10:09

Nabídli jste bratrancovi adekvátní cenu za jeho část nemovitosti? Pokud by cena na odprodej byla příznivá, nebude mít jistě námitky, pokud se zde nezdržuje. Nebo chcete nadále užívat jeho část nemovitosti zdarma a přitom chcete, aby ročně zaplatil např 52, 50 Kč na dani z nemovitosti?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.