Čím udělat drážku

Od: Datum: 15.04.15 18:53 odpovědí: 19 změna: 17.04.15 14:03
avatar

Ahoj potřebuji kutilskou radu. Svařil jsem na balkon konstrukci a udělal na to dřevěné pláňky. Konstrukce byla ze 40mm jeklů. Všechno to vypadá docela dobře,ale ještě bych chtěl dát navrch toho horního jeklu dřevěné madlo, aby to bylo dokonalé.

Madlo mají sice v bauhasech apod. ale 2500 metru stojí asi 900Kč a já potřebuju 2 a skoro 2 litry se mi dávat nechce. Vymyslel jsem levnější variantu. Ve stodole mám několik střešních latí o rozměru 60 na 40mm. Takže by to šlo, ovšem problém je, jak do toho vyřezat tu 40mm drážku... zkoušel jsem to maflem, že jsem dělal několik řezů, ale to je děsná pakárna a výsledek nic moc. Proto se Vás kutilové ptám, čím to vyfrézovat? A neraďte mi elektrický hoblík, ten je moc široký.

Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 15.04.15 18:58
avatar

máte třeba vrtačku s upínákem na ponk? - ale stejně bych na vašem místě zavolal nějakého truhláře z okolí a poprosil ho o vyfrézování - je to pár minut - jen to tam zavést, projet a odvést...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.04.15 19:16
avatar

No jo truhláře, to by bylo nejjednodušší, ale u nás jsou dva a to jsou pěkní vydřiduši, ti by mi to zdarma neudělali.

Datum: 15.04.15 20:35
avatar

Na velký fréze práce na půl hodiny i s kafem. Co by jsi ty udělal nějakýmu chlápkovi jen tak z plezíru zadarmo?

Pokud nechceš nikomu nic platit, tohle nic moc extra drahýho nebude, ale za dvacku taky ne, tak ti asi zbývá jen ten mafl a jeden řez vedle druhýho. Uznávám, je to pakárna. A navíc, na 40 jekl, je lať 60x40 dost málo, to nebude fungovat. Teď se s tím budeš půl dne babrat a za rok se ti to rozpadne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ssamurraj
Datum: 16.04.15 07:17

Myslíš, že to je málo? No jo, ale z hranolu se mi to nechce zpracovávat. Tak asi nezbyde nic jinýho než to koupit hotové už v tom bauhausu. Ještě mě tak napadlo, že tam mají řezací centrum, tak se tam pozeptám, jestli nemají náhodou i frézu, že by mi to spíchli.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 19:03

Najlepšie by to šlo na hornej ručnej fréze,alebo kotučovou pílou nastavenú na rez zhodnou s hlbkou drážky a postupne podľa bočného dorazu robiť jeden rez vedľa druhého.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 19:15
avatar

Tou kotoučovou pilou řez vedle řezu jsem to právě dělal ale je to děsná pakárna...Tak sonduju jiný způsob. Ta horní frézka by třeba šla jenže ji nemám

Od: paw®
Datum: 15.04.15 19:47
Dej do cirkule maly list a nastav pravitko. Toto nekolikrat opakuj vedle sebe, az drazku udelas. Nale bez ohoblovani late to je dost naprd. Zajdi za tim truhlarem. Za 500 to to udela.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 19:34
avatar

Několik možností řešení
1) horní frézka + příslušná fréza (kdy bude uzčí, tak nevadí, projede se to několikrát vedle sebe), lať je nutné upnout ke stolu, trámu apod, aby pevně držela
2) vrtačkový stojan (pevný, položený - upnutý na stole) s upnutou vrtačkou a s vodítkem latě (kus materiálu upnutého ke stolu vrtačkového stojanu) + příslušná fréza (fréza může být uzčí, projede se několikrát vedle sebe)
3) vrtačkový stojan (přenosný) s upnutou vrtačkou + příslušnou frézou, ostatní viz výše
4) malá stolní cirkulárka
atd. Možností je relativně mnoho, nenapsal jste, co máte či nemáte k dispozici, tak to se pak fakt těžko něco radí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 19:46
avatar

Díky za rady.No já toho moc k dispozici nemám. Mám mafla k tomu vodící lištu, elektrický hoblík, vrtačku a nějaké pilníky + dláto. Ještě mě napadal jedna věc, kdyby do mafla prodávali nějaký širší kotouč než je normálně, ale myslím, že nic takového se nedělá.

Datum: 15.04.15 20:18
avatar

Širší kotouč do mafla neseženete - nevím o tom,že by něco takového existovalo. Čistě teoreticky - řešením by bylo tzv, kolísavé pouzdro (používá se pro cirkulárky právě na "rozhození" pil. kotouče pro výrobu drážek), jenže i kdybyste ho měl, do mafla ho neupnete - závit na hřídeli je nato příliš krátký.
takže znovu možnosti
- vzít latě, donést je k nějakému truhláři a nechat si drážku vyfrézovat u něj - to by nemuselo stát svět
- svépomocí - vycházím z vašich možností na nějaký stůl (kozy) upnout hranol, na něj přesně rovnoběžně s hranou upnout vodící lištu a pak na ní mafla - výsledek je jakási provozorní frézka. Pokud si to dobře promyslíte, získáte vodítko pro frézovanou lať, kterou tak už budete jen protahovat (posouvat) pod točícím se nástrojem (kotoučem pily). Postup celkem jednoduchý - nastavím pilu tak, aby řezala kraj drážky do potřebné hloubky. Projedu z jedná strany, lať otočím o 180° (ve vodorovné ose) a udělám to samé z druhé strany. Totéž na druhé lati. Pak přeštelovat pilu na druhý řez těsně vedle prvního a opět to celé dokola. Tak dlouho, až pilovým kotoučem vyřežu potřebnou drážku v obou latích. Nakonec vzít dláto a drážku dlátem ručně začistit. Vypadá to složitě (to je jen tím popisem), ale je to jednoduché a řekl bych, že i poměrně rychlé - díky vodící liště se vám bude velmi dobře vyrovnávat mafl s hranou vodícího hranolu, krátká hrana maflu by se vyrovnávala podstatně hůře. Na výšce hranolu pod lištu ani tak nezáleží - vše seřídíte nastavením výšky (vysunutí) kotouče v maflu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ssamurraj
Datum: 16.04.15 07:20

Takhle, jak to popisujete, to je asi nejjednodušší, tak to nějak splácám

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bruk600*
Datum: 15.04.15 20:56

Ahoj, žádné řešení nebude dobré, protože střešní lať bude asi smrk a ten na povětrnosti nevydrží. Další problém bude, že to bude z jednoho kusu a bude se to kroutit a když se ti povede drážka, tak na boky nezbyde ani 10mm materiálu a to se po zkroucení asi odlomí. Nešlo by koupit v nějakém bauhasu laťky (alespoň borové) a sešroubovat si ten "U" profi? Pokud bys to dělal z těch latěk, tak bych ti doporučil před sešroubováním dát pro vytmelení na styčné plochy silikon, aby se tam nedostávala voda.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.15 21:02
avatar

Smrk venku vydrží podstatně víc než borovice.

Holt, na nějaký inteligentní madlo to chce kus pořádný fošny, naprosto ideální šířka bude tak 10 až 12 cm, míň rozhodně ne. Blbě to vypadá a vzhledem k velikosti jeklu pod tím to je tak na rok.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ssamurraj
Datum: 16.04.15 07:19

Díky to by bylo taky možné řešení. Mrknu na to co tam mají

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.15 14:41
avatar

Odpověď @bruk600 považuji za jedinou rozumnou. Drážka ve střešní lati by z ní udělala 10 mm skořepinku, která by nepřežila jedinou sezónu. Vodorovně prkno cca 10 cm široké, ze spodní strany přišroubovat lišty s rozestupem 40 mm, aby zakryly z boků Jäckel.Já frézku k dispozici mám, ale tu bych použila pouze k profilování hran horní plochy. Důkladně dřevo ošetřit nejlépe lazurovacím lakem. :)

Ohodnoceno: 2x
 

 

Datum: 17.04.15 11:14
avatar

Děkuji za nápad, to mě ani nenapadlo to udělat jak to popisujete, promyslím si to, díky.

Datum: 17.04.15 13:27
avatar

to @bruk600 jen poznámka, nepoužívejte na tmelení dřeva silikon ve venkovním prostředí, pod silikonem se drží vlhkost a dřevo shnije do dvou let, mám vlastní zkušenost !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 17.04.15 14:03

Tak nejak. Tmel na drevo, silno(tenko) vrstvou lazuru. A late pokud mozno modrinove. Ten vydrzi na vzduchu nejdele.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ssamurraj
Datum: 16.04.15 07:21

Jinak děkuji všem za Váš strávený čas a rady k mému příspěvku, vážím si toho a přeji Vám hezký a úspěšný den.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.