Chov ovcí u studny

Od: Datum: 15.04.15 17:13 odpovědí: 6 změna: 16.04.15 08:58

Dobrý den,

můžete mě prosím poradit, firma má pronajatý náš pozemek ( louku ) , který každoročně kosí, nyní si oplotil louku pro chov ovcí, kde spadá i naše studna, kteoru využíváme jako pitnou vodu. Pokud se budou ovce pohybovat kolem studny, určitě vypustí výkaly, které po deštěch propustí do studny. Otázka je, dá se vůbec nadále používat voda ze studny?

Předem Děkuji

Josef


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 15.04.15 17:17

Ne, nedá. Studna má nějaké ochranné pásmo kolem dokola, pohledejte.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.15 17:26
avatar

Vyhláška 269/2009 §24a:

"§ 24a Studny individuálního zásobování vodou

(1) Studna individuálního zásobování vodou (dále jen "studna") musí být situována v prostředí, které není zdrojem možného znečištění ani ohrožení jakosti vody ve studni, a v takové poloze, aby nebyla ovlivněna vydatnost sousedních studní.

(2) Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro málo prostupné prostředí takto: a) žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 12 m, b) nádrže tekutých paliv pro individuální vytápění umístěné v obytné budově nebo samostatné pomocné budově 7 m, c) chlévy, močůvkové jímky a hnojiště při drobném ustájení jednotlivých kusů hospodářských zvířat 10 m, d) veřejné pozemní komunikace 12 m, e) individuální umývací plochy motorových vozidel a od nich vedoucí odtokové potrubí a strouhy 15 m.

(3) Nejmenší vzdálenost studny od zdrojů možného znečištění je stanovena podle druhu možného zdroje znečištění pro prostupné prostředí takto: a) žumpy, malé čistírny, kanalizační přípojky 30 m, b) nádrže tekutých paliv pro individuální vytápění umístěné v obytné budově nebo samostatné pomocné budově 20 m, c) chlévy, močůvkové jímky a hnojiště při drobném ustájení jednotlivých kusů hospodářských zvířat 25 m, d) veřejné pozemní komunikace 30 m, e) individuální umývací plochy motorových vozidel a od nich vedoucí odtokové potrubí a strouhy 40 m.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 16.04.15 08:58

Pouze poopravím úpis ve vyhlášce: Vyhláška č. 501/2006 Sb."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 17:40
avatar

Nejsem právník, ale myslím, že je to ohrožení Vašeho majetku a pokud na pozemku není ve smlouvě přímo povolen chov ovcí, je to hrubé porušení smlouvy a důvod k výpovědi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 20:04

Ahoj. Trošku se to hrotí. Občasné vyždímání nějaké ovečky, nemůže zničit žádnou studnu. To by jsi si musel kolem tý studny udělat oplůtek i proti srnám a jelení zvěři a dalším v přírodě se volně pohybujícím zvířatům. Nic ti ovšem nebrání, tohle udělat. Mnohem horší je, když někde ve spádu, nad studnou někdo zahrabe do země trativod od septiku. To ty ,,vyčištěné vody,, nemohou být dočištěny správnými bakteriemi a oblast je i do pramenů kontaminována těmi špatnými bakteriemi. Dřív bývaly studny na dvorech zem. usedlostí a ještě nedaleko od hnojišť. Ještě se podívej, jestli těmi místy neteče nějaký potok. Ten by mohl někdy přivést nějaký problém. Případně.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.15 08:54

Čerpám z internetu. Je to ze staršího článku, je tedy nutné tyto informace ověřit. Obecně vzato ČSN nejsou závazné, pokud na ně zákon neodkazuje; navíc slovní spojení "nemá být" neznamená "nesmí být"

"Co se týče výběhu pro koně: podle ČSN 75 5115 - jímání podzemní vody platné od června 2010 nemá být okolí studny do vzdálenosti nejméně 10 m nijak znečišťováno a nesmí se v něm provádět činnosti které by mohly zhoršit jakost podzemní vody. Avšak analogií s ustanovením vodního zákona o ochranných pásmech by se Váš soused na Vás mohl domáhat v občansko právním sporu náhrady za omezení využití jeho pozemku. Pokud byla studna vybudována skutečně a ne jen papírově podle tehdy platné závazné normy, tak musí být kolem skruží do hloubky nejméně 3 m a do vzdálenosti nejméně 50 cm od skruží zajílována, anebo jiným způsobem spolehlivě zabezpečena proti vnikání povrchové vody. Konkrétní studnu by musel posoudit hydrogeolog, ale ve většině případů by u správně provedené studny měla být dostatečná její vzdálenost 2 m od volného pohybu koní."

doplněno 16.04.15 08:55:

Analogicky by to mohlo být obdobné i u ovcí.

doplněno 16.04.15 09:02:

A ještě bych se zeptal, když už má firma pronajat Váš pozemek, je oprávněna k realizaci oplocení, potažmo chovu ovcí?

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.