Obklady na sádrokarton, hydroizolace?

Od: Datum: 14.04.15 12:58 odpovědí: 10 změna: 15.04.15 06:51

Zdravím rádcové,

stavím jádro ze sádrokartonu a nyní přišlo na řadu obložit koupelnu. Obklady budou zhruba do výšky 2m a zbytek ke stropu bude holá zeď (předpokládám, že použiju nějakou voděodolnou barvu, třeba DULUX Kitchen & Bathroom MAT). V koupelně bude klasická vana, ve které se ale bdue i sprchovat.

Moje otázka zní, zda je nutné použít nějakou hydroizolaci (tekutou lepenku) nebo zda bude stačit obkladit přilepit, vyspárovat a voděodolnost bude dostatečná?

Důvod, proč se ptám, je finanční (jaký také jiný...), protože tekutá lepenka a zvlášť pásky do rohů vyjdou dost draho.

Vím, že je zde dost zkušených stavařů, tak mi určitě dobře poradíte. Předem děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 14.04.15 13:07
avatar

Po nějaké zkušenosti bych v další stavbě do sprcháče dal sklo - http://www.yourglass.com/agc-…la_a_kabiny/applications.html

nebo http://www.colour-bathroom.cz…sklenene-obklady-do-koupelny/

a další...

Zelený sádrokarton a voděodolnou barvu + sklem obložený sprchový kout nebo okolí vany.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 06:25

Už mám připravené obklady. Ale díky za tip, vypadá to moc pěkně, tak třeba u příští rekonstrukce

Datum: 14.04.15 13:36

serafin - pokud nezemřete hlady, prosím vás ve vašem vlastním zájmu o přehodnocení svého záměru. Pokud je to váš byt a vaším či rodinným zřejmě zůstane, nechte sádroš svým konkurentům či špatným známým a použijte pokud možno Ytong - zřejmě -alespoň 7-10 cm( pochopitelně včetně pořádné odborné hydroizolace). Pokud vás trápí rozměry a potřebujete opravdu sádroš a pod., udělejte skutečně pořádnou hydroizolaci a to slovo pořádnou, podtrhuji.. a také pořádné pevné profily.. Zelený sádroš vám vůbec nepomůže, to je jen taková líbivá slibovačka, největším problémem je, že sádroš má minimální "průhyby" a to bude dělat zle, ve spárovačce obkladů, se chtě-nechtě vytvoří mikroskopické spáry a je připravená vodní cesta vašeho nepřítele. Ty pozinky vám ve spodní třetině shnijou, o sádropapíru ani nemluvím. Raději si počkejte, našetřete a pak s dobrým pocitem konejte, neděláte si to na pár let, mám osobní záporné až kruté zkušenosti s odbornou firmou, když si to třeba uděláte sám či s drobnou výpomocí, máte vyhráno.. Uvažujte také třeba o světle do sprchy, odsávač par a pod., ale to je asi navíc ..

doplněno 14.04.15 21:26:

Pán ovšem nepoužívá Ytong - ale chce dát sádroš a proto se ptá? U ytongu je věc asi přece jasná.., ,ale já poukazuji na nebezpečí, které provází práce ze sádrošem v koupelně..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 06:34

Děkuji za odpověď a názor. Jádro ze sádrokartonu už stojí, je ve fázi, kdy je zaklopené a desky přetmelené a bude se obkládat. Sádrokarton jsem nevolil ani tak kvůli rozměrům (i když moc místa nemám), protože příčka stejně nakonec vyjde na 10 cm (75mm profil + 2x 12,5 deska), ale kvůli hmotnosti. Zhruba 300kg sádrokarton x zhruba tuna ytong.

Pokud Vám odborná (nebo možná spíš odporná) firma zprasila jádro, tak chápu Vaši averzi vůči sádrokartonu. Nicméně to není chyba technologie jako takové, ale neumětela, co to odflákl. Sádrokartonových jader stojí po celé zemi tisíce a slouží svému účelu velmi dobře.

Jádro si stavím sám, podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale všechny detaily samozřejmě nevím (jako třeba s tou hydroizolací).

Datum: 14.04.15 16:39
avatar

serafine, co uděláte je jen na Vás. Já Vám položím několik dotazů, sám si na ně odpovězte a pak se rozhodněte.

1) Obklad je keramický s glazurou, vodě nepropustný? Ano či ne?

2) Spárovačka je cementová, s přídáním trošku chemie je nepropustná. Ano, či ne?

3) Pokud by voda prosákla přes obklad či přes spáry, (kolik vody byste musel nastříkat na spáry, aby se tak stalo, páč dříve nežli prosákne tak steče na povrchu), tak voda dojde k tekuté lepence, kterou tam často lidi dávají. Po ní voda steče kam? Dolů na podlahu a tam zůstane? Ano, či ne.

Já mám již mnoho let sprcháč (s vaničkou) a zatím ani troška vody se neobjevila za příčkou..

Přeji správné rozhodnutí.

doplněno 14.04.15 21:29:

Ale já mám obklad na sádrokartonu v koupelně...

doplněno 14.04.15 21:32:

sanyo, levá strana sprcháče je předstěna z SDK s obkladem, zadní a prava strana je 15cm plná cihla, zadní stěna má zděné sedátko 20cm.

Vše bez hydroizolace a bez problémů...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.04.15 21:29

milan napsal - Já mám již mnoho let sprcháč (s vaničkou) a zatím ani troška vody se neobjevila za příčkou..

Milane, vy máte také sádroš mimo jiné od vaničky nahoru?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.15 06:49

Děkuji za odpověď. Jasně, že co udělám je jen na mě, ale nestavím jádro jen na chvíli, tak chci, aby to bylo co nejlépe.

1) obklad je určitě keramický s glazurou, tudíž předpokládám, že vodě neporpustný, konkrétně je to RAKO textile

2) spárovací hmota je nějaká od Kanufu, víc si z hlavy nepamatuji a v bytě jsem několik dní nebyl, abych se podíval, nicméně předpokládám, že aby voda protekla spárovačkou, musel bych jí máčet hodně dlouho

3) voda určitě steče a to co zbyde rychle uschne. Nešlo mi ani tak o obloženou stěnu, ale spíš o tu holou část mezi stropem a obkladem. Když se pořádně udělá obklad, použiju voděodolnou barvu a přechod mezi obkladem a stěnou pořádně utěsním silikonem, tak by neměl být problém a případné pocákání při sprchování stěna určitě přežije.

Pokud by voda zatekla za obklad a stekla po tekuté lepence, tak skončí na podlaze za obkladem, kde bude asi dost dlouho, protože se bude špatně odpařovat.

Výsledek tedy vidím asi takto: Hydroizolací (tekutou lepenkou) nic nezkazím, ale když se obklad udělá pořádně, tak to funguje také.

Datum: 14.04.15 21:11
avatar

Pokud je obklad udělán kvalitně,tak jím žádná voda nepronikne!Osobně mám ytongy-BEZ hydroizolace,k nim přisazená vana k ke zdi ,k vaně přisazený obklad a zaspárován.Pod vanou ani stopa vlhka ze sprchování,druhá strana ytongů-WC je také suchá.

Prostě jak položil otázka p.Milan-přes keramický obklad voda nepronikne,přes cementovou (spárovací směsi jsou na bázi cementu) spárovku voda dříve steče nežli pronikne!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.04.15 06:50

Děkuji za odpověď (pro mě příznivou). Jak jsem píši v odpovědi výše, nešlo mi ani tak o obloženou stěnu, ale spíš o tu holou část mezi stropem a obkladem. Když se pořádně udělá obklad, použiju voděodolnou barvu a přechod mezi obkladem a stěnou pořádně utěsním silikonem, tak by neměl být problém a případné pocákání při sprchování stěna určitě přežije.

Datum: 15.04.15 06:51

Děkuji všem za odpovědi, názory a čas, který mi věnovali

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.