Plynová kotelna

Od: Datum: 11.04.15 22:08 odpovědí: 7 změna: 11.04.15 23:20

Dobrý večer,

chtěl bych poprosit o radu při návrhu plynové kotelny pro bytový dům. Řeším ho do své BP a nevím si dále rady s dalšími kroky výpočtu. Tepelnou ztrátu jsem dle čsn 12831 stanovil na 80kW (s přičtením zátopové přirážky by se jednalo o 105 - 110kW, ohřev TV by měl spotřebovat 440kW/den.

Uvažuji o plynové kotelně na 240kW (3x80kW nebo 2x120kW) pravděpodobně s akumulační nádrží (velikost 2.000 nebo 4.000 litrů - pro solár). Co si myslíte o tomto návrhu? Je to zbytečně předimenzované nebo naopak?

Abych byl upřímný, tak ztráty objektu a samotný výkon na vytápění je jednoduchý, ale nevím jak definovat výkon pro ohřev TV - jestli 440/24=18kW?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.15 22:16
Tedy já nevím co se dnes ve škole učí, ale máte v tom řádný guláš, včetně používání správných jednotek.K některým číslům vůbec nevím jak jste došel, jiná jsou špatná.
Ještě se nad tím zamyslete a srovnejte si to v hlavě.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.04.15 22:22

Chápu Vás, ale bohužel, kdybych si to uměl srovnat, tak bych zde "neinzeroval" :) Chápu, že v ohřevu TV je chyba - když ne v hodnotě, tak v jednotkách.

EDIT: Návrh zdroje je mým laickým návrhem, zásobníku také...

Datum: 11.04.15 22:28
Tak pro začátek.., neznám sice veškeré potřebné údaje.Ale tak jak to popisujete, ano je to předimenzované a to šíleně.Velikost zásobníku TV nelze bez dalších údajů posoudit, solár se musí také spočítat a posoudit.Přirážku na zátop dáváte proč?Co říká ČSN o této přirážce?
doplněno 11.04.15 22:30: P.S. počkejte..jaký laický návrh?Má to být bakalářská práce předpokládám na technické škole oboru TZB nebo příbuzného.Laický návrh bych Vám toleroval pokud studujete dálkově na oboru pekař-cukrář..

Datum: 11.04.15 22:46

Velikost zásobníku bych volil tak vysokou kvůli soláru, spotřeba na den vychází 2,4m3 (60osob*0,04m3/os). Zátopová přirážka je v čsn 12831 (jako zátopový součinitel * vytápěná plocha = 25kW).

PS.: Technická škola - strojař...

doplněno 11.04.15 22:50:

Pokud tedy chápu správně, tak nejdříve zjistit správnou hodnotu návrhu zdroje pro ohřev TV a ten připočíst ke zdroji na vytápění. Poté výkon solárních panelů a z nich si určím velikost zásobníku...?

Datum: 11.04.15 22:55
To je na delší povídání..mnohem delší..
Nicméně.., pokud by se TV neohřívala solárním systémem, tak je Vám snad jasné, že by stačil zásobník daleko menší klidně 300-500l.V případě solárního systému je potřeba provést přepočet, včetně návrhu ideálního počtu kolektorů a jejich využitelnosti vzhledem k orientaci budovy atd.
Rozumný výkon zdroje v kotelně pro tento případ bude max.poloviční, než který uvažujete Vy.
doplněno 11.04.15 23:09: P.S. do vnitřní pošty jsem Vám dal na sebe kontakt.Jestli chcete, zítra odpoledne mi zavolejte, budu se Vám chvilku věnovat.Cca ve 14h budu v kanceláři.

Datum: 11.04.15 23:18

Bez solárního systému je to pochopitelné, že zásobník bude menší. Solár jsem ještě nezačal počítat, ale zásobník budu tedy volit podle toho, co mi vyjde.

Mohl by jste mi prosím alespoň náznakem ukázat jak vypočítat zdroj pro ohřev TV. Nebo alespoň jaké hodnoty k tomu jsou zapotřebí (vzorec podle kterého jsem to určoval je na obrázku). A nyní koukám, že ty jednotky mnou uvedené v 1. příspěvku byly špatné - mají být v kWh. Z toho já tedy mohu určit kolik spotřebuji plynu, ale bohužel pořád nikde nevidím, jak bych z toho mohl zjistit potřebný výkon na ohřev TV.

Datum: 11.04.15 23:20

Děkuji Vám za kontakt, určitě se ozvu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.