Jak vyřešit propaktování pozemku

Od: Datum: 11.04.15 08:53 odpovědí: 6 změna: 11.04.15 11:52
avatar

Zdravím vespolek. Máme tady jeden ptoblém. Bydlíme v takové slepé ulici a jsou tu tři domky. Já jsem první pak je můj soused a pak sousedka. Problém je v tom, že naproti našim barákům je takový malý pozemek, taková úzká nudle, ale udržujeme to my, každý tu část, co má před domem. Po celé roky byl klid, jenomže se mezi nás, do prostředního baráku před pěti lety přistěhoval soused velice konfliktní povahy a začalo peklo. Majitel pozemku zemřel a zdědil ho jeho syn. Ten sem v ten čas poprvé za 40 let přijel a myslel si, že za tu "nudli", na které je ke všemu věcné břemeno cesty, utrží kolem 100 tisíc. Napřed to nabídl mně, ale jeho cena byla nepřijatelná. Nedá se tam nic sázet, půda není bonitní. Na celém pozemku je vysazeno 5 ovocných stromů, pod kterými se dají zaparkovat vedle sebe 3 auta a je to plné. on tedy prohlásil, že to dá realitce a že to prodá cizímu. Byli jsme klidní, protože jsme věděli, že to nikoho zajímat nebude, ani kdyby šel na polovinu ceny. A to se také stalo. Už je to asi pět let a nic se neděje. Tedy děje, ale něco jiného. Ten soused co se sem přistěhoval, se ukázal jako absolutně nesnesitelný člověk a hlavně chce vyvolávat konflikty. A protože on je ten chlap, tak tady chce rozkazovat. Nebudu tady vypisovat všelijaké příhody, to bych psala ještě zítra, ale jde o ten pozemek. protože všichni víme, že nikomu z nás nepatří, tak přece nebudu omezovat souseda. Tedy já ne a sousedka za mnou také ne. Ale on začal omezovat nás. Je uprostřed a protože já jsem s ním přestala komunikovat, protože byl na můj vkus až příliš dotěrný a začalo mne to nesmírně obtěžovat, tak jsem omezila veškerou slovní komunikaci pouze na pozdrav. No a on se mi začal mstít. Teď si ostentativně začal stavět své auto přímo před má okna, i když má logicky místo před svým barákem. Vím že čeká až za ním půjdu začnu si stěžovat, aby mne mohl odpálkovat, že mi pozemek nepatří a že si může stavět auto kam se mu zlíbí. Jenomže já to vím, tak se ten blbeček nedočká. Ale vymyslela jsem, že bychom se sousedkou udělaly majiteli písemnou nabídku o propaktování toho pozemku. Tím pádem bychom tam mohly dát plot a byl by pokoj. Ale nevíme, jestli na to ten majitel přistoupí. Ale zase z druhé strany má i on své povinnosti. Přece by se měl o svůj pozemek starat a sekat trávu a ne se na to vykašlat. Samozřejmě že to nedělá, bydlí daleko a nikdy už sem nepřijel. Tak se ptám jak tohle řešit a jakou páku použít, aby nám to pronajal a hlavně kde bych mohla najít nějaké směrodatné ceny o pronajímání takového pozemku.

Já vím, je to dlouhé psaní, ale jinak byste tomu nerozuměli. A to jsem toho spoustu vynechala. Tak jestli máte někdo nějaký dobrý nápad, budu moc ráda. Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 11.04.15 09:14
avatar

Dobrý den, asi bych koupil krabičku napínáčků, nechal je na dešti zreznout a potom je v místě parkování sousedova auta nenápadně umístil - a do toho prostoru nechodil. Ale, jinak znovu oslovit majitele pozemku s nabídkou odkupu (třeba už pochopil, že musí s cenou dolů) nebo až potom s nabídkou pronájmu. Dělat plot na cizím pozemku je nepříjemné a také je tam nějaké věcné břemeno (muselo by se to nechat vyměřit geodetem). Zdá se, že to parkování cizích aut na svém pozemku majitel neřeší - Vy si tam (raději po písemné dohodě s majitelem) můžete uskladnit třeba hromadu štěrku. Ale, nejlepší by bylo být majitelem pozemku (pokud by cena byla přijatelná a nevadí Vám to omezení vl. práv). Zdravím!

doplněno 11.04.15 11:18:

Pacht se užívá u zemědělské půdy - toto by byla smlouva o pronájmu. Ale, to není podstatné.

Podívejte se do KN (na internetu), jak je to tam vedeno - asi to bude jako "ostatní plocha". To nájemné je smluvní a po dohodě. Lepší je být jeden majitel nebo nájemce, ale pokud to chcete s tou sousedkou dohromady, tak je to Vaše věc. Ta nutná údržba majetku sice je, ale sama to tam vidíte, že to nikdo nevymáhá. Dobrá by byla ovečka a nechat ji tam pást. Tu fotku tady raději nedávejte - myslím, že to není ani nutné. Tady se na to podívejte (pokud neznáte číslo parcely, tak to zkuste přes mapu a od Vašeho domu to nebude daleko).

http://nahlizenidokn.cuzk.cz/

doplněno 11.04.15 11:29:

Musíte si v klidu a bez emocí ujasnit, čeho chcete dosáhnout. Jestli jenom přeparkování sousedova auta, souseda "just" naštvat nebo údržbu pozemku či nějak ho využívat. Od toho se potom rozhodněte. Také by se mohlo stát, že si pozemek pronajmete a soused tam bude opět parkovat a jen se budete hádat (ještě více).

doplněno 11.04.15 11:35:

O smluvním nájemném jsem již psal a o povinnosti udržovat svůj majetek také. Ale, toto nikdo řešit nebude. Města mají velký problém donutit k údržbě např. majitele domu, ze kterého opadává omítka. Kus zatravněného pozemku asi řešit nebudou. Jinak, stěžovat si lze na radnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.15 11:05
avatar

Ahoj Bene. Však ano, já právě chci oslovit majitele v každém případě. Také jsme napřed se sousedkou uvažovaly, že mu uděláme nabídku k odkoupení, ale pak mne napadlo tohle řešení. Takhle z toho majitel nemá nic a tak by měl alespoň ročně nějaký příjem a zůstal by vlastníkem dál.

Ale mne také zajímá, jaké jsou ty povinnosti majitele. O jeho právech vím. Ale někde jsem četla, že se musí majitel o svůj pozemek také starat. Kdybychom to tady nesekali, tak tady bude za měsíc prales. Roste tam plevel a ty velké lopuchy a jiné. Majitel neřeší nic, protože tady roky nebyl. Ten přijel jenom jednou, když mu zemřel otec a on se dozvěděl, že tady je nějaký pozemek. A když zjistil co to je, tak se na to vykašlal, jinak by to už bylo dávno prodané. Já musím prostě zjistit kolik stojí metr čtvereční pronájmu takového pozemku. Samozřejmě že bych nestavěla na cizí pozemek plot, to by mne ani nenapadlo. Dříve se tomu říkalo, že si propachtujete pozemek na určitý počet let a o ten se pak staráte a využíváte ho. Tak tomu říkal můj děda. A tady nejde o ornici a nelze ho využít k hospodářskému účelu. A navíc k tomu patří ta cesta, ke které se váže právě to věcné břemeno, abychom se mohli dostat do svých domů, ta je široká 4 kroky. Tu cestu samozřejmě musíme udržovat my, protože ji využíváme. A od té cesty je právě ten kus nepravidelného pozemku. Já to teď nechci fotit, protože je ten člověk doma a viděl by mne. Ale udělám to příští týden.

doplněno 11.04.15 11:21:

A abych pravdu řekla, já osobně vůbec nestojím o to být vlastníkem něčeho podobného. Je to k ničemu. Hned na něj z druhé strany navazuje plot statku a na něm je takový šeredný hangár a není to vůbec udržované. Tam nejde ani nic postavit, leda tak nějaká kůlna na nářadí a kurník.

doplněno 11.04.15 11:43:

Bene, myslím že by nemohl parkovat na pozemku, kdybych si ho pronajala. To je jako kdybyste mi řekl, že si půjdete vysázet třeba brambory na pole, které si pronajímá soused a platí za pronájem.

Ale to nevadí, lituji, že jsem otázku položila. Nějak jste mne zatím špatně pochopili i přesto, že neustále opakuji, že jsme si tady několik let žili v pohodě (ta má sousedka 30 let s bývalou majitelkou a já šest) a problémy vyvstaly až s příchodem tohoto nového souseda. A nemám je jenom já, ona s ním má to samé, jenže z druhé strany. on je uprostřed. Přece tady nebudu popisovat co všechno se tady děje a co a jak musíme řešit.

No nevadí, tak děkuji za odpovědi a já si nějak poradím sama.

Datum: 11.04.15 11:09

Pronájem pozemku stojí přesně tolik, kolik si jeho majitel řekne. Pokuď bude chtít 100tis měsíčně, nic s tím neuděláš, je to jeho právo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.15 11:29
avatar

Aha, já myslela, že na to jsou nějaké tabulky. No jestli je to takto, tak to nechám plavat a na to auto před okny si zvyknu. Já jsem přežila a vyřešila jiné problémy bez úhony, takže pokud tato situace nemá řešení, řešit nebudu. Já to kupovat nechci, protože to je úplně k ničemu. U svého baráku mám zahradu. A když tady byl bývalý majitel toho prostředního baráku, tak tady nikdy nebyl žádný problém. Ty problémy vyvstaly až s příchodem nového majitele. Ale kdybych byla třeba já na místě toho majitele, tak bych spíše uvítala, že mi někdo chce platit za něco, z čehož jsem po desetiletí neměla vůbec nic.

Ale překvapuje mne, že prozatím nikdo neodpověděl na tu otázku, jestli má nějaké povinnosti ten majitel pozemku. Jeho práva já znám, ale co povinnosti?

Od: buss
Datum: 11.04.15 11:36

Jo, je to zbytečně dlouhéé. Když se nestará, zajděte na obec. Nabídněte mu že uhradíte daň a něco navíc a může být rád. Jinak práskněte dotěru, že mu parkuje na pozemku bezplatně a vy že tedy ... Proč by tam soused parkovat před vaším nemohl, mimo toho, že je to na cizím? To je jak dotaz ... mám to oznámit? Co by na to řekli ve městech, nebudeš parkovat před mým barákem, před naším činžákem? Jezdím po okolí a zaparkuji, kde je místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.04.15 11:52
avatar

No jasně, už mi to došlo, neměla jsem se ptát. Omlouvám se. Ale jen dodám, parkování před panelákem, kde je parkovací plocha k tomu vyhrazená a rodinným domkem, když máte místo na to, abyste si auto zaparkoval před tím svým, je trochu rozdíl. Ale máte pravdu, on si může parkovat kde se mu zachce, protože to není ani jeho a ani moje. Tady jde spíše jak vyřešit vzniklé sousedské vztahy tak, abych se já a sousedka vyhnula dohadům s člověkem, který spory vyhledává úmyslně. Kdybych měla auto, řešila bych to tak, že bych zase to svoje zaparkovala před jeho okny, protože bych ani jinak nemohla. Jenomže já auto nemám a on to ví.

Ale nechme toho, tohle dohadování stejně není k ničemu. Ještě abych se tady bránila a obhajovala. Děkuji všem a končím. Už nechci radu, promiňte že jsem obtěžovala, poradím si sama.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.