JIMKA ve SKLEPE?

Od: Datum: 10.04.15 21:02 odpovědí: 6 změna: 11.04.15 20:55

Prosim poradte, kupuji domek z 50. leta ve sklepě je toto viz. foto. Treba jste se s tim nekdo jiz setkal. Vypada to jako zavičkovaná nějaká trubka a u toho vybetonovana nádržka, kam lze hadici napustit vodu? Vubec nevim co to je. Diky moc za raduSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 10.04.15 21:19
avatar

Dobrý den, zdá se, že tam máte přívod vody, hl. uzávěr, vodoměr a stoupačku. Na té stoupačce je udělaný kohout, který použijete (při zavřeném hl. uzávěru) k vypuštění vody ze stoupačky, přes tu hadici do té jímky, aby netekla po podlaze sklepa. Toto se hodí např, při výměně vodoměru nebo na zimu, aby voda nezmrzla ve stoupačce, kdyby se v domě nebydlelo.

Zdravím!

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 10.04.15 21:42

Jak psal kolega přede mnou,je to na vypuštění vody ze stoupačky,teče to do toho kanálku a odpadní trubkou do kanalizace nebo trativod,septik.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.04.15 23:48

Ahoj. Jestli jsi ten domek koupil a byl nějaký čas prázdný, mohl v něm být myší klid. Opatrně na otvírání nějakých víček, nebo uzávěrů. Soused měl ve sklepě něco podobného. Doplnili jsme tam litinový sifon s ještě další litinovou mřížkou se solidním obetonováním s výztuhou. Krysy běhají už jen venku a tam je úspěšně loví jejich malá teriérní fenka. Tolik asi.Ahoj.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 11.04.15 09:15

V každém případě by ta trubka neměla končit pod hladinou té jímky, Dovedu si představit,jak při nějaké opravě na vodovodním řadu a při jeho vypuštění, se nasaje za určitých okolností ten humus do řadu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.15 20:10
avatar

Zdravím,
jak na to tak koukám, tak se jedná nejspíš o klasický trativod, možná s primitivně amatérsky udělaným sifonem.
Možná to není trativod, ale napojení jímky na nějakou kanalizaci - to ale nejspíš nebudete schopný zjisti, aniž byste rozboural půl domu (jinak těžko zjistíte, kam ta trubka vede a kde končí). Vzhledem k tomu, že předpokládám, že budete chtít jímku využívat na vypouštění nějakého extrémního množství vody, ale pouze třeba na vypuštění toho vodovodního vedení, spokojil bych se na vaem místě s tím, že zjistím, jestli je jímka a odvod vody z ní funkční. Vzal bych kbelík vody, nalil ho do jímky a pozoroval, co se bude dít. Pokud voda zmizí - odteče, je to nějak funkční. Pokud nezmizí, vyberete ji a víte, že je to nefunkční.
K čemu tam je ta zavíčkovaná trubka? Nejspíš to bude potrubí, které vodu někam (do vsakovací jímky nebo kanalizace) odvede. Proč je zavíčkovaná? Může to být ten amatérsky zhotovený sifon - proti pronikání zápachu do sklepa a pokud je to napojené na kanalizaci, tak i proti pronikání třeba potkanů do sklepa. Trubku zavíčkovali a dole ve dně trubky může být otvor, kudy vody při určité výšce hladiny samovolně odtéká do potrubí.
Konstrukce odvodnění sklepů, případně trativody ve sklepech jsou docela zvláštní konstrukce. Většinou je to dělané tak, že na jedné straně sklepa je jímka, pak je potrubí přes celý sklep a na druhém konci sklepa je pod úrovní podlahy vsakovací jáma. Proč to taht naší předkové dělali, nevím, zjisit se mi to zatím nepodařilo. Ale mám zkušenost, že takto vytvořená jímka ve sklepě, která se tvářila jako nic moc trativod (cihlová trubka cca 50cm dlouhá svisle do země), dokázala bez sebemešího problému pojmout přes 300l vody na jeden zátah. Pak jsem se od pamětníků dozvěděl, že na druhém konci sklepa by měla být po pískovcovou podlahou jáma, kde se ta vody vsakovala. Je pravda, že při pouštění vody do trativodu jsme slyšeli tekoucí vodu "někde" - svědectví pamětníka nám to objasnilo. Využitelné je tohle ve sklepech, kde je nízká hladina spodní vody - vody z trativodu se má kam "ztrácet". Kde je vysoká hladina spodní vody, dělá se uzavřená jímka pro čerpadlo, trativod by naopak působil jako napouštěcí místo, což by bylo nežádoucí.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.04.15 20:55

Je to stará trativodová soustava, do které neústila zpravidla žádná vodovodní trubka, ale bylo to takto provedeno pro případné čištění a protažení potrubí dostupnými prostředky. Až našinci tam svedly různá potrubí... Trativody byly zpravidla odvedeny od domu pryč několika cestami, materiál většinou cihlovinové či betonové potrubí, které dál od domu bylo svedeno do trativodů.. Lety úpravami docházelo k poškození celé soustavy různými mechanickými projevy a následnému úcpání či rapidnímuj snížení průtoku.. vedlo to vždy pod domem, aby se využila vykopaná plocha pro dům, často těmito "cestami" se do domu dostávají potkani a pod. Jedinou cetou nápravy je okopat dům až pod základovou spáru a odvést vodu odborně opět co nejdále od domu. Ostatní úpravy - již váš rozpočet znatelně zatíží..

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.