Velikost bytu nebo dispozice bytu?

Od: Datum: 04.04.15 22:01 odpovědí: 9 změna: 05.04.15 23:54

Jak se správně označuje slovně velikost bytu, "velikost" nebo "dispozice"? Mám na mysli dělení na 1+1, 2+1, 3+1 apod. Všiml jsem si, že realitky používají různá označení. Je na to nějaká ČSN norma?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 04.04.15 22:14
avatar

Dobrý den, velikost bytu se udává v m2. To dělení na 1+1, 2+1 nebo 1+kk znamená, že je tam určitý počet pokojů + kuchyně (nebo kuch. kout). Pod pojmem dispozice bych si spíše představil umístění bytu (přízemí nebo patro) či např. mezonet, balkón nebo s terasou. To označení 1+1 nebo 2+1 by mělo být asi v souladu s kolaudací bytu. Zdravím!

doplněno 04.04.15 23:40:

kl - jak vidno, tak co realitka, to jiný výklad. Kategorizace bytů byla již zrušena, tak to bych vyloučil zcela. Obecně je to velikost bytu. Tam to sice nemusí vypovídat nic o m2, ale většina lidí si udělá představu o velikosti podle počtu místností. Pojem dispozice je asi vícevýznamový a bude to např. umístění, velikost, vybavení, vybavenost, složení nebo rozmístění místností bytu.

Pokud si hledáte byt, tak je to asi jedno - k výsledku se dostanete vždy. Jestli to potřebujete znát přesně např. pro nějakou sem. práci, tak nehledejte na stránkách realitek (snad v zákonech).

doplněno 05.04.15 15:45:

kl - to, o té seminárce, jste měl napsat hned a zeptat se jinak. Takto jste do toho zatáhl realitky a tím zmátl sebe i nás. Takže, pojem výměra je jasný = plošný rozměr v m2 (je to výpočet rozměru pozemku nebo zastavěná plocha či obytná plocha bytu). Velikost by snad mohlo být to určení 1+1 nebo 2+1 (jako pojem srozumitelný pro občana). O pojmu dispozice jsem už psal (možná se mýlím). Pokud nemusíte v seminárce vysvětlovat všechny pojmy, tak se držte jen těch jasných. A na pojem kategorie zapomeňte zcela.

doplněno 05.04.15 16:20:

amper - klidně oponujte. Děláte to slušně, bez napadání a to se cení. Nedávno se tu řešilo, jestli existuje pojem "fond oprav" nebo pojem "byt v osobním vlastnictví". Běžné jsou inzeráty, kdy někdo "prodává družstevní byt" nebo se lidé ptají, jak "přepsat nemovitost na vnuka". Stále lidé používají i pojem "daň z převodu nemovitostí" nebo "přechodný pobyt". A vše toto by bylo na dlouhé diskuze a spory. Někdy jde o věci zásadní a jindy jen o slovíčkaření.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.04.15 23:04
avatar

1 + 1, 2 + 1 apod. je podle mne dispozice bytu(, která nemusí o velikosti moc vypovídat).

Velikost by měla být uvedena v m2.

Bydlím v bytě 1 + 1, který je jen o 12 m2 menší, než předchozí 3 + 1 ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 06:39
avatar

Kategorie bytu je něco jiného. Dříve se byty dělily do 4 kategorií. I. kategorie byl byt s příslušenstvím a ústředním topením. II. kategorie byt s příslušenstvím a lokálním topením. III. kategorie byt s WC a lokálním topením a IV. kategorie byl byt s lokálním topením a s WC na chodbě.

Tyto kategorie byly v roce 2006 zrušeny, dnes existují jen dva typy bytu.

Viz:

http://www.tzb-info.cz/102493…ojem-byt-se-snizenou-kvalitou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cestina
Datum: 05.04.15 07:16

Nevím, jestli je na to nějaká norma, ale z lingvistického hlediska bych se přikláněla k označení dispozice, velikost určitě ne. Slovník Spisovné češtiny uvádí k následující informace:

velikost = rozměr předmětu v prostoru, výšce apod, nebo množství, význam atd. (řadila bych sem tedy spíše plochu bytu, ne jeho členění)

dispozice = uspořádání, rozdělení, plán něčeho (sem bych právě řadila spíše to označení 1+kk apod.)

Slovo kategorie je hodně obecné, jako kategorii můžeme brát de facto cokoliv, realitka může mít kategorii velikost i dispozici bytu, Akademický slovník cizích slov přímo uvádí, že kategorie je soubor (lidí, věcí, jevů ap.) se společným znakem. A společným znakem můlže být i počet a rozdělení pokojů, takže kategorie je v podstatě i třeba 1+kk. Ale to platí asi spíše pro rozdělení bytů v inzerátech, vyhledávání apod., než pro běžné označování jako kategorie bytu.

Ale je to můj čistě subjektivní názor založený na informacích o významu jednotlivých slov :)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kl*
Datum: 05.04.15 14:34

No jo, ale zákon o daních z příjmů a daně z nemovitostí zase používá pojem "výměra", eventuálně tuším ve stavebních předpisech se používá pojem "podlahová plocha", tedy pojem "velikost" pro velikost plochy asi nejde použít?

P.S. jj, píšu seminárku, nevím, jak se s terminologií poprat :(

Od: cestina
Datum: 05.04.15 21:27

Nevím, jak je to z odborného hlediska, ale z toho jazykového můžeme slovo velikost použít i pro plochu. Koukám, že mi to při přepisování ze slovníku vypadlo, celá definice zní rozměr předmětu v prostoru, ploše, výšce, v příkladech je uvedeno i spojení velikost pozemku.Omlouvám se za chybějící údaj, který je pro Váš případ zrovna tak stěžejní :)

Ke slovu výměra udává slovník definici vyměřená velikost (plochy), rozloha a jako příklad udává spojení výměra bytu, pozemku.

Z jazykového hlediska mi přijde, že lze pro byt použít obě dvě slova, ale které je nejvhodnějším termínem, to posoudit nedokáži. Jsem lingvista, se stavebnictvím nemám vůbec nic společného a je to pro mě docela španělská vesnice...

doplněno 05.04.15 21:33:

Jak píše amper®, definice jednotlivých pojmů by v tomto případě hodně pomohla, nevím, jaké máte požadavky na práci, ale v každé seminární práci by měl být určitě seznam použitáých odbornýh termínů a jejich definice. Nejen kvůli lepšímu pochopení, ale určitě to bude i vypadat lépe.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 16:08

Tak jsem si myslel, že do téhle otázky zasahovat nebudu. Ale chci trochu oponovat Benovi.

Pojem výměra bych v souvislosti s bytem nepoužíval vůbec. Domnívám se, že je vyhrazen pro pozemky (odvozeno od měřit, stejně jako krásné české slovo zeměměřič).

Velikost bytu je dle mého dána velikostí v m2, tedy podlahovou plochou (pozor, existuje několik variant podlahové plochy, dle toho k čemu se používá.)

Dispozice je pak pojmem vypovídajícím o prostorovém uspořádání bytu, symbolicky vyjádřená zkratkou (např. 2+KK), ale pojem dispozice je dle mého širší - lze sem kromě počtu místností zahrnout i jejich vzájemnou polohu, velikosti místností, polohu oken a dveří - orientaci vůči světovým stranám, atd. Jediným plně vypovídajícím způsobem vyjádření dispozice bytu je dle mého výkres.

Pojem kategorie je skutečně překonaný a zrušený.

Jak jste již pochopil, pojmy a jejich definice jsou různé, podle toho kdo a za jakým účelem je používá. Proto bych, stejně jako je to v normách i zákonech, zařadil do Vaší práce kapitolu definice pojmů, kde vše můžete uvést.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: kl*
Datum: 05.04.15 23:54

No je právě zajímavé, že neexistuje napříč realitními profesionály terminologický úzus. Hledal jsem v knihovně realitní slovník, realitní encyklopedii, ale asi není. Zdá se tedy, že si budu muset vypomoci konzultací od lingvisty cestina a chytit se výkladů češtinářských výkladových slovníků, ale jak známo, výklady významů příruček českého jazyka se mohou odchylovat od pojmů, jak je chápou specialisté v daných oborech, nebyl by to problém jen realitního oboru, ale vlastně prakticky každého To jste mě tedy dostali, opravdu se divím, že není terminologie ustálená.

No, ještě se zeptám, co vlastně znamená zkratka "kk"? Předpokládám "kuchyňský kout". Až teď mě vlastně napadlo podívat se na českou Wikipedii a zde onen mnou poptávaný pojem označují také "Dispozice", skoro se zdá, že převažuje, když se k němu přiklání i živá Wikipedie (zde: http://cs.wikipedia.org/wiki/Byt), v anglické Wiki ale tento pojem nepoužívají, nevíte, zda v zahraničí vůbec rozlišují byty na 1+0 / 1+kk / 1+1 atd.? Nebo jde jen o česko-slovenský zvyk?

amper: ani mi neříkejte! Na vyúčtování k bytu rodičů jsou tři různé pojmy k ploše bytu podlahová plocha 39,30 m2 - podílová plocha 40,40 m2 - vytápěná plocha 30,90 m2 - to by jeden nevěřil! A máte pravdu, pojem "výměra" je asi spíše užíván pro plochu pozemku, v prohlášení vlastníka je u našeho domu "celková výměra pozemku".

Žeby tyto pojmy nebyly definovány ani ve stavebních předpisech?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.