Kniha o kutilství pro laiky

Od: Datum: 04.04.15 18:23 odpovědí: 9 změna: 05.04.15 20:00

Ahoj

Neznáte někdo nějakou knihu, která se zabývá kutilstvím či domácími opravnými pracemi pro naprosté laiky, to jest pro někoho, kdo pozná leda tak šroubovák? :). Popřípadě nevíte o knize, která se takovýmto způsobem zabývá prací se dřevem? Kromě učebnic pro učební obory teda, ty příliš smrdí školou, spíš něco ve stylu xxx for dummies.

Děkuji :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 04.04.15 18:28

Myslím, že vychází, kdysik bylo Udělej si sám, vyšla i knížka. Jsou i spec weby. Hledat, zadávat...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: je
Datum: 04.04.15 20:30

Zdravím, kolega s práce dostál pod stromeček dvě knížky pro kutily. Ta první se jmenuje - Encyklopedie domácího kutila .

A ta druhá se jmenuje - Rádce domacího kutila

Thomas Pochert.

Najdete tam vše co potřebujete. Tak at se Vám daří.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.04.15 07:30
avatar

Proč chcete knihu, když sedíte u počítače? Strejda Gůgl ví úplně všechno. Nabídne více řešení. ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.04.15 12:13
avatar

*zed*

Udělej si sám se pořád dá koupit, v knihkupectví se knihy o kutilstvý stále prodávají. Stačí pročíst a vybrat si tu správnou.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: esme*
Datum: 05.04.15 12:12

Přikláním se k babce... máme doma celou polici kutilských knih, a nedržela jsem žádnou z nich v ruce roky. Nejspíš byste jen vyhodili peníze.

Pokud něco dělám a nevím si rady, na netu to najdu dřív a v lepší kvalitě. A i hodně porovnávám různé názory, ne vždy je jen jeden způsob jak se dobrat ke zdárnému výsledku.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lujs®
Datum: 05.04.15 13:18
avatar

UDĚLEJ/UROB SI SÁM se dá taky stáhnout na uloz.to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 18:01
avatar

Zdravím,
pokud čekáte, že nějaká kniha vám naleje všechnu moudrost do hlavy, jste na omylu. Vím, o čem mluvím, kutilstvím se zabývám dlouhá léta. Začínal jsem před nějakými 30lety tím, že jsem kupoval všechny možné knížky o kutilství, o všech možných oborech. Jsem vyučený od černého řemesla, takže orientace mi problém nedělala. Postupem času jsem zjistil, že čím novější knížka, tím stručněji je psaná. Nejvíc mi dávaly staré kutilské knihy z 60. let - tam byly většinou podrobné a odborné postupy. Takových knih jsem za roky sbírání nasbíral celou řadu. Neustále jsme v nich listoval a studoval všechno možné. Když jsem se před několika lety stěhoval a ty knihy znal už pomalu z paměti, většinu z nich jem prodal do antikvariátu. Nechal jsem si jen ty opravdu odborné s podrobnostmi na jednotivé postupy a z těch čerpám dodnes.
Opravdu kvalitních knih, ze kterých se dozvíte podrobnosti o dané práci vychází jen naprosté minimum. Většinou se dnes vydávají knihy - překlady od západních autorů - všechno letem světem, hlavně hodně nic neříkajících fotek a vysoká cena. Občas se něco opravdu kvalitního objeví od vydavatelství Grada, ale taky je to nutné přebrat. Ty různé kutilské encyklopedie apod jsou k ničemu - pro začínajícho kutila možná ukáží, co všechno lze udělat, ale to je tak všechno. Takže doporučím studovat, studovat a studovat - na netu je spousta dobrých stránek s radami, ale musíte se tím prokousat - číst a číst. Nabytí určitých znalostí a zkušeností je práce na dlouhé roky. Co mohu doporučit - koukejte všem možným řemeslníkům pod ruce a ptejete se jich, hlavně těch starších, dlouholetých praktiků. Já měl třeba to štěstí, že sem ve svém okolí měl dost lidí ještě ze "staré školy", takže třeba okna mne naučil zasklívat a renovovat sklenář, který to dělal celý život (mne to učil když mu bylo před 30 lety 80 roků), natěračině a malování mne učil děda (malíř - natěrač, písmomalíř, který zdědil rodinnou živnost po svém otci) a zbytek z oboru jsem čerpal ze zděděných prvorepublikových odborných časopisů. Truhlařinu jsem odkoukával částečně od kamaráda truhláře, částečně něco daly knihy. Dlouhá léta jsem odebíral a kupoval všechny možné kutilské časopisy - dnešní DYI (novodobé Udělej si sám), Receptáře atd. Postupem času jsem zjsitil, že je to k ničemu (podorobné postupy tam nejsou) a kupovat jsem to přestal. Něco jsem postupem času vyházel, něco málo si nechal. Nechal jsem si třeba celou kompletní sbírku kdysi vycházejícího česko-slovenského časopisu - sborníku "Udělej - urob si sám" . Mám ji jak ve fyzické, tak, v elektronické podobě - stáhl jsme to někde na internetu před několika roky. Tam nejsou postupy, ale zájímavé návody pro inspiraci z dob socialismu. Sice většina je už dnes technicky překonaná, ale jako inspirace se hodí.
Jinak počítejte s tím,že doba jde velmi rychle kupředu a přibývá množství nových materiálů. Takže opět - neustále se učit a vzdělávat se. I proto třeba já chodím i sem - občas poradím, občas se zase já něco nového dozvím.
Kutilství zdar ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anon4
Datum: 05.04.15 18:13

Díky všem za rady (zvláště ronyx za podrobný příspěvek). Vím, že na internetu je toho hodně, ale taky je to rozházené a nejednotné, takže se tím pro mě velmi těžko prokousává, proto bych chtěl nejdřív nějakou knížku s uceleným formátem a obsahem. Kromě v knížkách se mi lépče čte než na pc. :)

Datum: 05.04.15 20:00
avatar

Něco málo (opravdu jen málo - měl jsem nakřečkovaných mraky odkazů na různé zajímavé stránky, ale s loňským pádem počítače šly i ty odkazy do háje zelenýho) vám se přihodím, ať se máte čeho chytit
- knihy - velký výběr je, ale chce to vidět fyzicky a přebrat to podle toho, co vás konkrétně zajímá), doporučím prolézat antikvariáty na knihy staršího vydání
- weby - ruční truhlařina třeba tady a tady - doporučím projít si i zajímavé další odkazy z těchto stránek
- kutilské webové magazíny - třeba tady, tady - celkově je jich mnoho, některé použitelné méně, některé více, chce to pročíst

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.