Jak naložit s fondem oprav

Od: Datum: 04.04.15 09:34 odpovědí: 5 změna: 04.04.15 21:33

Jak se to dělá s fondem oprav třeba u domu, kde se podílově platilo do fondu oprav a jeden podílník svůj podíl prodal. Má nárok žádat o vrácení peněz z fondu oprav do kterého celou dobu přispíval a nebo to automaticky přechází na kupujícího?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.04.15 09:38

Nevím, jak je to podle zákona či stanov družstva, ale každopádně z logiky věci bych řekl, že to přechází na dalšího kupujícího, respektive to je ve společné kase, ze které se opravuje dům.

doplněno 04.04.15 09:54:

andelck ... dobře, bod *hej**palec*

doplněno 04.04.15 12:21:

buss tak nějak nevím, co s tím má společného ústava?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 04.04.15 09:41
avatar

Dobrý den, obecně - nárok na podíl z tohoto fondu není a vše tam zůstane. Další majitel pak pouze naváže a nic do fondu nedoplácí. Vybírání podílů by byla cesta do pekel. Zdravím!

doplněno 04.04.15 09:58:

No, ono to ani jinak nejde - to by nikdo nespočítal a ještě by rozhádal celý dům.

doplněno 04.04.15 11:17:

buss - to píšete často, že FO neexistuje, ale jak se jmenuje oficiálně? Nejde jen o slovíčka?

doplněno 04.04.15 21:48:

rumicek - jsem členem SVJ, každý měsíc platím stejnou vypočtenou částku do fondu, kterému všichni v domě říkáme FO (a každý hned ví. co je tím myšleno). V tom jsou i zálohy na služby jako úklid, komíny nebo výtah. A tyto služby jsou jednou ročně vyúčtovány - buď člen SVJ něco dostane zpět nebo doplatí. Ta část z "FO", která jde do údržby domu, se nijak nevyúčtovává a když se někdo odstěhuje, tak nemá žádný nárok na poměrnou část - ta jen přechází na nového vlastníka bytu (a ze zákona i nového člena SVJ).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 09:49

Nedávno padl dokonce i tzv. judikát sp. zn. 29 Cdo 3160/2011, ze dne 28. 2. 2013

I v případě, že si společenství vlastníků vloží do stanov ustanovení, že se při prodeji bytu budou vracet zálohy na fond oprav bývalému majiteli bytu, je toto ustanovení neplatné a odporuje zákonu č. 451/2001 Sb. § 15 odst. 4, kde je výslovně určeno, že zálohy poskytnuté podle § 15 odst. 2 zákona se v případě změny vlastníka jednotky s původním vlastníkem nevypořádávají.

V opačném případě by mohl nový majitel po předchozím např. požadovat, aby sám dále splácel úvěr, který si vzalo společenství na rekonstrukci a nebo svou část jednorázově doplatil. atd. atd.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 04.04.15 11:13

U SVJ se nevrací, nemá FO.

doplněno 04.04.15 11:31:

Tož vizte zák. 72/1994, OZ a další s tím související. FO zákon neznal a nezná (po 1989). Drží se to jak h... košule, jako byt v osobním vlastnictví. To naše ústava nezná, zrušeno se soc. vlastnictvím.

doplněno 04.04.15 22:13:

Proč bych se o něco dělil, co neexistuje? Je v OZ fond oprav? Je v zákonu upravujícího bytová družstva FO? Ano, ne, nebo zřejmě? Tak nespekulovat. Buď je to v zákonu, nebo ne!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.04.15 21:33
avatar

buss se nechce o informace podělit, tak jsem zkusil se stejdou Googlem šmátrat po netu. Pojem fond oprav zřejmě existuje u BD, ale u SVJ nikoliv. Takže by měl tázající otázku doplnit. Z jejího textu mi připadá, že spíše jde o SVJ a tam sice FO neexistuje, ale používá se i v oficiálních dokumentech SVJ. Jenže pokaždé se tím myslí úplně něco jiného. Některé částky z "FO" zřejmě má SVJ vyúčtovat a eventuální přebytky vrátit podílníkům. Pak by se skutečně měli prodávající a kupující vypořádat.

Čerpal jsem z webu PortálSVJ.cz, např. článek Používání pojmu "fond oprav" nebo Fond oprav.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.