Osvětlení truhlářské dílny

Od: Datum: 03.04.15 21:36 odpovědí: 9 změna: 07.04.15 22:19

Dobrý den, potřeboval bych poradit jaké zvolit osvětlení do truhlářské dílny, kterou právě buduji. Nějakou dobu bude používána občas a poté jako živnost... Zda-li použít klasické zářivky nebo LEDky kvůli úspoře elekltřiny. Případně jaká konkrétní svítidla použít, mám vyzkoušené jen LED žárovky v lustrech, kde jsem zatím spokojen.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.04.15 21:54

Je vcelku jedno, co použiješ, pokud docílíš předepsané intenzity osvětlení. U obou těchto zdrojů je ale důležité zamezit vzniku stroboskopického efektu. To je u rotačnívh strojů z bezpečnostních důvodů velmi důležité. Dosahuje se toho tak, že v třítrubicovém zářivkovém svítidle je každá trubice připojena na jinou fázi.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: paw®
Datum: 03.04.15 22:08
Zarivkove a LeD kove teleso je uplne stejne. Lisi se jen pritomnosti starteru. Do zarivkovehi jdu proto dat LED trubice (vytahnes starter) . Naopak ne.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 22:47
avatar

Ono i s tou zářivkovou LED opatrně... chce to nějakou značkovou s implementovaným el. předřadníkem. Levnější varianty LED trubic nic takového nemají, jedou pouze na principu sériového zapojení LED čipů a na frekvenci sítě čímž ke stroboskopickému efektu dochází

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.04.15 22:12

Ahoj. Dobrá odpověď. Ten stroboskop mě taky hned napadl. U těch točivých strojů jde poněkud o ruce, když se jakoby ta rotace zastaví. Ještě se k těm strojům, dodávala žárovková světla.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.04.15 01:45

Pokud je v zářivce použit elektronický přeřadník tak se žádný strobo efekt nekoná.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.04.15 22:18
avatar

Truhlárna je specifické prostředí a k tomu patří i správná elektroinstalace a příslušné IP světel. Takže se poraďte s elektrikářem s aplikycí na konkrétní podmínky. Stroboskopickému jevu zamezí i elektronický předřadník.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.04.15 22:23
avatar

Zdravím,
pokud předpokládáte, že dílna bude v budoucnu více využívaná (jako živnost), neváhal bych a šel do LED osvětlení. Cena je sice vyšší, ale úspory energie a životnost LED je také vyšší
Vzhledem k ceně LED osvětlení si to hlavně spočítejte tak, abyste náklady na zřízení LED mohl uplatnit do nákladů, tzn. nejdřív mít živnost a pak teprve budovat. Náklady vzhledem k ceně LED uplatňovat daňovou evidencí a ne paušálem.
Nedávno jsem viděl takové docela zajímavé řešení osvětlení pro rozvíjející se firmy - vám by se to mohlo hodit třeba pokud ještě nevíte, kde budou jednotlivé stroje umístěny nebo pokud nechcete investovat peníze najednou do celého osvětlení. Systém spočívá v tom, že je po stropě je natažená elektroinstalace a po cca 3-4metrech jsou v rozvodu umístěny rozvodné elektroinstalační krabice. Z nich jsou pak podle aktuální potřeby napojována pohyblivým přívodem jednotlivá svítidla. Takže je to variabilní a nechá se to budouvat "za pochodu" (teď potřebuju světlo tady a tamhle ne a obráceně). V případě omezených finančních prostředků to lze ještě vylepšit o to, že místo el, krabic dáte zásuvky - svítidla pak můžete používat jako přenosná - stačí udělat na strop systém úchytů, na které se svítidlo vždycky jen pověsí. Teoreticky (v extrému) se dá takhle využívat třeba jen jedno svítidlo pro celou dílnu (dočasně).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: host*
Datum: 04.04.15 16:06

Je třeba uvažovat, jaké prostředí budete vytvářet, jestli vám tam budou vířit piliny a usazovat se na všem kolem, tedy i na rozvodech, osvětlovacích tělesech atd. pak by prostředí bylo považované podle ČSN EN 61241-10 Elektrická zařízení pro prostory s hořlavým prachem - Část 10: Zařazování prostorů, kde jsou nebo mohou být hořlavé... atd. - víc najdete na internetu, nebo vám poradí kvalifikovaný elektrikář, který by vám měl elektroinstalaci provést podle scháleného projektu, který udělá zkušený kvalifikovaný projektant elektro. Pokud to bude jenom malá čistá kutilská dílnička, tak si stejně dávejte pozor na případný hořlavý prach.

Podívejte se například na http://www.odbornecasopisy.cz…strednich-provozovnach--14736

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.04.15 22:19
O stroboskopickém jevu vím, udělám tam nějaká žárovková světla a půjdu do těch LEDek. Všem Vám děkuji za odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.