Bunka-topení uhlím

Od: Datum: 31.03.15 21:54 odpovědí: 2 změna: 01.04.15 09:50

Zdravím, Potřebuji vytápět malou bunku kamny třeba typu Petra. Topit budu cca 2x za týden. Po dobu 3-4 hodin. Zvažuji, že bych topil uhlím. když koupím pytel uhlíá, kolk stojí, a jak dlouho mi vydrží? odhadem Zatím topím v době třevem, uhlím jsem nikdy netopil, proto se ptám. Díky za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.03.15 22:15
avatar

Buňku jsen topil Petrama a uhlím zhruba podobným režimem a nevyšlo to draho, ale je to 10 let a to byly jiné ceny, ale rozhodně topení uhlím je pohodlnější, nemusíš tak často přikládat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 01.04.15 09:50

Dobrý den zdravím

Petrami se s uhlím dá topit "s minimální obsluhou" takřka "bez starostí". Nejideálnější je hn. uhlí ořech 1, (bílina) lze ale také např. menší či větší frakce kostka ta chce ale "malinko zkušeností" hůře se zapaluje a kamna je pak lépe udržovat při vyšším výkonu tudíž raději ten ořech.

Kamna musí mít nejen primární přívod vzduchu (dole) ale i sekundární (nahoře) pro snadnou regulaci výkonu, a také funkční rošt + popelník, a měla by být těsná.

Postup:

Kamna naplníme hn. uhlím ořech 1 pomocí násypného uhláku až po spodní okraj horních dvířek, na násyp naskládejte dřevo tuhý podpalovač nebo noviny dostatek suchých třísek (smrk) nebo šišek na to větší polínka a zapalte,pak dvířka ihned uzavřete a nastavte jen tolik vzduchu aby plamen klidně hořel měl světle žlutou až bílou barvu a kamna "nehučela". Na spodních dvířkách nastavte maximální přívod vzduchu a nechte kamna řádně rozhořet, jde-li o maringotku, kde může být tah komína či "kouřovodu" nad střechu nízký pak nechte spodní dvířka kamem otevřená do doby než se kamna řádně nerozhoří, dle tahu to může být 5,10, ale i 20 a víc minut (je-li slabý tah)

Po rozhoření nastavte spodním vzdušníkem jen tolik vzduchu aby kamna plynule shora odhořívala ale nehasla, to si je třeba zkusit na "konkrétní tah" komína.

Nastavení výkonu:

1.Velmi vysoký výkon spodní primární vzduch nechte po rozhoření otevřený více jak na polovinu až na max. pokud mají ale kamna dobrý tah je třeba je sledovat aby nedošlo k "rozžhavení kamen" zvláště jsou-li plná uhlí (riziko poškození) horní vzduch sekundár nastavíte na minimum.

2. Nízký ale dlouhý výkon primár na minimum horní sekundár pootevřít vždy o něco více než spodní, spodním vzdušníkem nastavit jen tolik vzduchu aby kamny plynule pomalu odhořívala ale nehasla

Zásada:

1.Čím je v kamnech méně uhlí tím více vzduchu na spodním vzdušníku nastavujeme a naopak.

2. Čím je v kamnech více uhlí tím méně dřeva na roztopení potřebujeme jsou-li kamna plná uhlí pak jde jen o malou hromádku podpalového dřeva a naopak

3. Nastavíme-li vysoký výkon pak doba sálání kamen bude kratší a naopak.

4. Uhlí není vhodné k přímému přikládání vítečné je ale naopak k odhořívání shora, protože takto nekouří kamna pracují sama a nemusíme se dlouho starat, na krátký spalovací cyklus je dobré užít např. hn. uhelné brikety ze začátku přikládáme spolu se dřevem, protože jsou na rozdíl od uhlí vhodné k přímému přikládání a při správném nastavení kamen se z komína nekouří, je ale třeba je nechat řádně rozhořet.

Doby výhřevnosti s uhlím:

Záleží na objemu šachty kamen, např. kamna s objemem šachty 14 dm3 jsou-li plná uhlí pak na vysoký výkon umí cca 8-9 hodin , na střední 10-12 hodin na minimální více jak 12 hodin, dodatečným přivřením klapky na primáru ve stáložárné fázi dosáhneme až i 24 hodin tzn. v kamnech zbydou žhavíky na které můžete pak přiložit dřevo brikety a pokračovat třeba "přikládáním". Kamna s objemem šachty cca 17 dm3 a s vyšší účinností (např. calor, větší deflektor atd.) umí jsou-li plná hn. uhlí hřát na minimální výkon až i 24 h bez nutnosti dodatečného přivírání prim. vzduchu, v průměru na stř. výkon tak 15-16 h. atd. atd.

Doba výhřevnosti záleží tedy na množství uhlí,způsobu nastavení, typu kamen, významně ji ovlivňuje "tah komína".

Uhlí se Vám finančně vyplatí, je ale třeba počítat s tím, že na malý prostor mohou dát kamna poměrně nesnesitelně vysoký a dlouhý výkon, proto je možné vedle uhlí užít i hn. uhelné brikety klasicky přiložíte a za občasného doložení budou kamna hřát 3-4 hodiny přičemž ve stáložárné fázi pak stačí přivřít přívod primárního vzduchu do kamen na min.´= dlouhý nízký výkon na malé prostory výhodné.

Na nižší ale nepřetržitý výkon je ideální koks, po důkladném roztopení kamen nebo na žhavé po předchozím topení nasypem celá kamna koksem (koks1) horní vzdušník uzavřem spodní nastavíme tak, aby koks pomalu prohoříval ze spod nahoru, jednou za 6-10 i víc hodin vždy proroštujeme a 2x denně (např. ráno večer) dosypeme koks dle potřeby vynesem popelník koks v kamnech nehoří spíše se "žhaví" a lze nastavit velký rozsah výkonů od maximálního až po minimální a dlouhý bez žhavení kamen. Podmínka je aby se vždy šachta dosypala a koks hořel žhnul pod násypem, při nedosypání zůstane na roštu nedohořelá vrstva. Pokud kamna uhasnou předčasně (např. zapomenem proroštovat) pak kamna vyroštujeme abychom ze spod dostali popel dosypeme hn. uhlím a shora zapálíme, je to jeden z mála způsobů jak lze koks znovu zapálit aniž bychom museli kamna vybrat roztopit a znovu shora naložit. Koks obsahuje minimum těkavých látek tudíž se z komína nekouří. Je sice dražší ale na malé prostory a do kamen se to dle mně doplnkově vedle uhlí oplatí, po 12, 15 i více hodinách lze totiž na odhořelé uhlí vsypat koks a pokračovat.

SHRNUTO:

Každým palivem se v petrách topí jinak, výhodné je aby byla kamna těsná a tím i dobře regulovatelná.

Na malý prostor s tuhými palivy neproděláte, a to i když koupíte drahé palivo, zvláště do kamen. Palivo volte dle toho co od kamen chcete, na krátké periodické topení uh. brikety, na dlouhé cykly hn. uhlí, (na temperování) na nepřetržitý provoz koks. S každým palivem je nutné se naučit kamna nastavovat, pak jsou petry bezva, jako poloautomat

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.