Benzínový motor - výstupní hřídel

Od: Datum: 30.03.15 21:00 odpovědí: 11 změna: 22.10.15 22:05

Zdravím,

můžu na benzínový motor dát přímo na výstupní hřídel řetězové kolo a honit s ním hydraulické čerpadlo, nebo musím udělat domeček aby ta hřídel nebyla zatěžovaná tím řetězem?

Vydrží to uložení hřídele v motoru?

Jedná se konkrétně o tento motor 13hp

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: mire
Datum: 30.03.15 21:12

Z popisu motoru je zřejmé, že je primárně určený k pohonu čerpadla nebo centrály. To jsou věci připojované přímo na hřídel a nijak nenamáhají hřídel na ohyb. Takže pokud nemůžeš to svoje čerpadlo připojit spojkou přímo na hřídel, tak tam raději dej domeček, aby řetězové kolo bylo mezi motorem a domečkem. Určitě to nebude malé čerpadélko, to bys nepotřeboval takovýhle motor.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 30.03.15 21:16

Předpokládám, že máte na mysli zubové čerpadlo. Pro jeho připojení se běžné používá hardy spojka a to i tehdy, když jej žene elektromotor. Proto mi připadá řetěz poněkud nevhodný - raději bych použil něco pružného - když už ne tu hardy, tak třeba řemenový převod

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.03.15 21:23

Ano jedná se o normální zubové hydraulické čerpadlo, nicméně kvůli otáčkám motoru není možné jej připojit napřímo.

Takže tam musí být převod 1:3.

Použít řemen asi není problém, nicméně pořád je to stejná zátěž na hřídel jako u řetězu.

Navíc nevím jestli jednoduchý řemen snese 10kW výkonu

Datum: 30.03.15 21:50

No - k tomu domečku - až někdy rozhodíte třeba sněžnou frézu, tak zjistíte, že přesně tento druh pohonu má - na motoru je řemenice, obyčejný klíňák pohání jak frézu, tak i pojezd. A pro úplnost - nemá to ani spojku, takže pokud není agrgát v činnosti, řemen prokluzuje, přišponováním řemene se začne přenášet moment na frézu a ta se roztočí.

Ovšem v tomto případě by byl asi lepší buď vícenásobný řemenový převod, nebo použít Micro-V řemen. Možná vás udiví, že třeba ten Micro-V se používá třeba i u formátovací pily (něco jako cirkulárka) a výkon 9kW motoru přenáší právě tento řemen široký cca 20mm. Případně lze použít ozubený řemen - možností je poměrně dost.

Datum: 30.03.15 23:40

takze ted jsem nasel ze na 10kw bude stacit 1x13 remen. coz mi i vyhovuje protoze budu moct pouzit jednoduchej variator na zmenu prevodu podle aktualni potreby ( bud vetsi prutok nebo vetsi tlak)

pred cerpadlo domecek dat musim a tak ho udelam i u motoru a bude to jistota

Od: mire
Datum: 31.03.15 21:33

Nevím kde jsi našel, že na 10 kW bude stačit 1x13 řemen. Podle mě to bude hodně, ale hodně na hraně - nebo spíše za hranou.

Datum: 07.04.15 19:40

Podle výrobce řemenu stačí 13tka na 9,8kW.

Motor má maximálně 9,6kW a v praxi na maximum poběží minimálně.

Nicméně sehnal jsem dvojité řemenice, takže je to připravené na 2x13mm.

https://www.youtube.com/watch…=Cb8T2FB9CIs&feature=youtu.be

Datum: 07.04.15 22:47

Původně jsem myslel, že to Vaše video je další, nový díl mého oblíbeného seriálu Pat a Mat. Asi dost těžko bych totiž vymýšlel něco komplikovanějšího, složitějšího a pomalejšího na šroubování zemních vrutů. Ale proti gustu žádný dišputát. Nicméně běžná šroubovačka je něco jako vrtačka s přídavným převodem - prostě není třeba mluvit o 10kW, ale stačí cca 1kW, malá centrála a je to zašroubovaný za zlomek času.

http://www.zemni-vruty.eu/vid…y-a-ukazky/video-drevostavby/

http://www.apleg-ploty.cz/use…_zavrtavani_ploty_na_klic.JPG

Datum: 07.04.15 22:56

Ten šroubovák ve tvaru vrtačky je sice hezká věc, ale dělá pouze necelých 5000Nm... a je určen pouze na malé šrouby do 120cm, kdežto můj šroub 114x2000 potřebuje 8000Nm.

Takže v úvahu přichází buď velké strojní zařízení na traktorbagru (600,-/ks + DPH + 5000,- doprava, celkem za 20ks šroubů 21000,- ), nebo mnou postavený šroubovák za 0,-

Jinak ten motor s čerpadlem 10kW není primárně určeno k tomuhle, ale bude to pak honit bagr.

Datum: 07.04.15 23:01

Ale je to hezké. A hydraulická jednotka se dá použít třeba na protlaky pro potrubí, nebo ohýbání trubek, rovnání karoserií. Navíc na šroubování toho zemního vrutu jen koukáš a jde to automaticky. Pro takové mašinky mám pochopení.

Když tak přidej pár fotek, jak jsi vyřešil ten převod a komplet, jak máš kotvené to vodící rameno.

Datum: 07.04.15 23:11

- Převod jaký, čeho?

- Na motoru mam cca 90mm a na čerpadlu asi 170mm, takže převod cca 1:1,9.

Jinak samozřejmě se ta hydraulika musí trochu učesat, vyházet hadice a nahradit to trubkama.

Tohle jsem složil jen z toho co jsem měl doma.

- To rameno je jen opřené o zem, a jak se snaží pootočit tak vlastní vahou trošku zaryje.

Jen musim vymezit vůle zrovna na tom rameni, a pak to půjde po dvou zubech najednou..

- ano, mašinu na zemní protlak (160mm) mam už taky připravenou, a jakmile přijde její čas přidám další video :)

doplněno 22.10.15 22:05:

tak konečně dneska došlo na použítí zemního protlaku... tady je slíbené video z akce :)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.