Výměna luxfer za okno

Od: Datum: 27.03.15 13:39 odpovědí: 8 změna: 27.03.15 23:37

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na povinnosti spojené se záměnou luxfer za okna. Úprava zamýšlená úprava je s výhledem na pozemek souseda, který ústně souhlasí průhledným oknem, my dáme mačkané sklo, chceme otvíravé okno z důvodu čištění.

Na stavebním úřadě mi řekli, že je to zásah do nosné konstrukce, a že to chce stavební povolení, což znamená projekt a dali mi kontakt na projektanta, ten řekl, že není třeba max. ohlášení. Luxfery prý neplní žádnou nosnou funkci, z požárního hlediska jsou vzdálenosti dodrženy (jedná se o verandu -neobytnou místnost limit je 5m,nejbližší objekt souseda je 7.5m).

Zde čtu, že na výměnu oken při zachování rozměrů není třeba ani nic hlásit.

Stejně tak ještě dotaz, zda-li postačuje ústní souhlas souseda s otvíravým oknem.

Děkuji za rady

Josef Soukup

doplněno 02.04.15 12:35:

Děkuji všem za rady a odpovědi.

Zašel jsem přímo na stavební úřad a vyjasnil si to. Paní se mě ptala jestli mám na luxferama překlad a já si nebyl jistej a proto chtěla aby to viděl projektant a případně by z toho plynulo stavební povolení.

Překlad tam samozřejmě je, takže není potřeba povolení a ani ohláška. Sama paní říkala, že to jako změnu vzhledu nevidí. jen jsme si nechali podepsat souhlas sousedů s úpravou, kdyby mu tam chtěla časem stavět dcera

Ani na zateplení není potřeba ohláška.

Je pravda, že to je na malé vesnici mimo památkovou oblast, takže zde jsou omezení minimální.

Takže na výměnu luxfer ani na zateplení není potřeba povolení.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.03.15 13:58

Od souseda raději písemné vyjádření že mu to nevadí a že s tím souhlasí a to konkrétně-výhled na jeho pozemek a současně i že to okno lze otevřít skrze údržbu!

Jinak "luxfery opravdu nejsou nosné,nad nima musí být překlad stejně jako nad obyčejným oknem!Takže bych souhlasil jen s oznamovací povinností a písemným souhlasem viz výše!

Ohodnoceno: 0x

Datum: 27.03.15 14:02

Pokud úředník na SÚ tvrdí, že zásah do luxferů = zásah do nosné konstrukce, potom mám obavy buď o jeho duševní zdraví, nebo o jeho odbornost..

Ohodnoceno: 1x

Od: paw®
Datum: 27.03.15 14:18
Ale jo to zasah do vzhledu budovy, tudiz povoleni/ohlaska treba je.

Od: ga
Datum: 27.03.15 14:48
Jako dlouholetý pracovník stavebního úřadu jsem na první nástřel toho názoru, že tato změna stavby je stavební úpravou, která nevyžaduje povolení, opatření ani jiný úkon stavebního úřadu, a to bez ohledu na to, zda s tím soused souhlasí či nikoliv.
Zásah do nosné konstrukce tu není, parní bezpečnost negativně ovlivněna nebude (byť v místě okenního otvoru bude vznikat nový požárně otevřený prostor, avšak bez jakéhokoliv negativního vlivu vůči sousedním nemovitostem krom vašeho pozemku), no a podle mého názoru nedochází ani ke změně vzhledu stavby. O vzhledu stavby bude asi největší polemika, neboť zákon stavbou rozumí i její část, svůj názor bych si však zde obhájil i před vaším pracovníkem stavebního úřadu.
doplněno 27.03.15 14:53: A potvrzení od úřadu, že to nic nevyžaduje, nepotřebujete a budete-li přesvědčen o své pravdě, realizuje. Smyslem stavebního zákona rozhodně není, aby člověk při takové blbosti, která ho může stát trochu času a málo peněz, aby platil správní poplatky a projektovou dokumentaci...
Ohodnoceno: 2x

Od: tommmikkka
Datum: 27.03.15 14:49

tohle jsem uz taky resil

mel jsem na dome stare luxfery, ktere byl na stranu souseda (zahrada).

Domluvil jsem se s nim, ze tam dam neotviratelne okno (sklo kura-nepruhledne) a on souhlasil.

Dovezli mi okno ale bohuzel spatne zamerene. Okno si odvezli a cekal jsem dalsi 4 tydny na nove.

Mezi tim prisel soused, ze to mam zazdit, ze tam okno nechce. Ja uz mel vse zaplacene a bez okna nebo luxfer by tam byla tma. Rekl, ze tam muze v budoucnu stavet nektera z jeho vnuce. Pak jsem zjistil, ze ti uz maji svoje domy postavene a jedna je tak mlada, ze kdyby tam chtela stavet, tak to jeste potrva. Navrhnul jsem, ze s nim sepisu smlouvu (overenou), ze kdyz budou chtit stavet nebudu delat problemy. Coz i kdyz by tam byly ty luxfery, tak bez meho povoleni by tam stejne nic nemohl. Nesouhlasil, sel na stav.urad. Tam mi rekli, ze pokud mi to nedovoli on, tak mam smulu.

Rekli, ze si tam muzu dat zpatky luxfery, ze jsou brany jako stav.material ne jako vypln a nemusim mit jeho povoleni.

Tak jsem byl nucen tam dat nove luxfery ale izolacne mi to rozhodne nevyhovovalo a uz jsem mel koupene okno.

Tak jsem to okno vsadil pred ty luxfery takze mam krasne izolovany prosvetlujici okno. Hezky to vypada a soused si uz nikdy nic nepostavi . Akorat me to stalo o nejakych 7tisic na vic...

Od: ga
Datum: 27.03.15 14:57
Někteří úředníci pracuji pouze proto, že za tuto činnost dostávají plat, jiní, jako třeba já, jako koníček a zajímavou práci, které věnují i svůj volný čas.

Od: hanz*
Datum: 27.03.15 16:03

Není nad ""dobré"" sousedy. U nás bez problémů. Jen vybourat ty staré luxsféry, to je opravdu chuťovka...

Datum: 27.03.15 23:37

luxfery vymlátit a osadit oknem tkzv. fixem s nepruhledným ornamentním sklem.stromová kura.světlo projde, ale sklo je hrbolaté není skrz videt.montoval jsem plastáky kolik let a snad nikdo to nehlásil

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.