Svj-nové stanovy

Od: Datum: 26.03.15 14:28 odpovědí: 11 změna: 27.03.15 13:12

Poraďte mi kde mohu na netu objevit návrh nových stanov pro SVJ.

Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.03.15 14:46
avatar

Změny od 1. 1. 2014

Dochází ke zrušení zákona o vlastnictví bytů, ve kterém bylo doposud společenství vlastníků jednotek upraveno, ruší se vzorové stanovy a s novými vzorovými stanovami nová právní úprava nepočítá. Viz tady:

http://www.pravnigramotnost.cz/svj/

je to opravdu tak? taky se o to zajímám...na tomto portálu jsou také informace

http://www.svj-portal.cz/stanovy-svj/

doplněno 26.03.15 14:59:

a ještě tady

http://www.portalobydleni.cz/…e-noveho-obcanskeho-zakoniku/

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 26.03.15 15:00
avatar

Dobrý den, podívejte se viz odkaz - dole je ke stažení příklad doporučených stanov. Zdravím!

http://www.lbd.cz/Aktu%C3%A1ln%C4%9B/Sledujemeprov%C3%A1s.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.03.15 15:30
avatar

Asi se my,členové SVJ budeme moc divit!

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.03.15 15:37

Sem tam se nové stanovy na intu objeví, zadarmiko i placené, je třeba hledat. A pak si je upravit, analyzovat, nepřebírat otrocky blbiny. Ale, kdo na to v SVJ má?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.03.15 15:46
avatar

převzal jsem před rokem zanedbané SVJ,dříve pod správou SBD - trvalo mi 3/4 roku dát dohromady papíry a především účetnictví, nepočítám těch večerů a nocí strávených na intu. Ano návrhy stanov tam jsou,bohužel jedni zpracovatelé haní druhé a nebo sám poznám,že dané ustanovení je blbost. Takže jsem zvolnil a řídím se stanoviskem jednoho z diskutujících - "termín je za 2 roky, do té doby se spousta otázek vyjasní,vysvětlí,dojde k různým doplněním zákonů a vyhlášek, takže klid". Když ono to člověku jen tak nedá,takže hledím a čtu dál

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolok*
Datum: 26.03.15 18:35

Tak děkuji,můžeme počkat ty dva roky?Vy si děláte správcovství sám? Účetnictví by měl dělat placený správce.

Od: buss
Datum: 26.03.15 20:12

Pokud jste ve výboru, tak je třeba si načíst všechny normy se SVJ týkající. Znát dobře původní stanovy a co odpovídá OZ ponechat, pokud nechcete měnit (zkuste to). Pomalu si dělat výpisy. Mýlíte se, žádného správce nemusíte mít! Klidně si vše zařizovat sami, jen vést účetnictví, najít kdo to ovládá. Pokud už jste SVJ, myslíte si, že ten správce je nutný? Já ne! Dělá jen to,co mu řeknete, vy jste právnická osoba a ještě za SVJ neodpovídá.Tak za co ho platit? Nějaké servismany si namluvíte (výtah, požární kontrolu) a jinak si někoho slušného seženete.

doplněno 26.03.15 22:56:

mire proč si myslíte, že notář je ten pravý, kdo ovládá problematiku SVJ? Ti byli na to, aby dohlíželi, aby to odpovídalo zákonu. A já mám zkušenost, že jsem ji musel opravovat, že co říká, je špatně. A bylo to za 5 000 za její podpis! Pak se pochopitelně Stanovy změnily a notáře nebylo dále třeba. Jen státem nakázaný kšeft! Platí, co jsem napsal, prostě si vybrat, změnit, aby to vyhovovalo a ne, co někdo nadiktuje!. Jinak se budete při užívání divit. VY, vlastníci jste odpovědni za SVJ.

doplněno 27.03.15 10:52:

macek7411 A to vám nevadí, co jste si schválili, i proti zákonu? Vašemu konání buď boží požehnání.

doplněno 27.03.15 13:19:

Vlastníkům musíte furt mlátit do hlavy: Osobou odpovědnou za správu domu a pozemku je společenství vlastníků. A že když si to nehlídají, hradí některé poplatky za jiné. Pokud jim to nevadí, těžká věc. Nezbude, než neřešit na shromážění, ale obcházet, i když se to některým "otravování" nebude líbit. Až bude průser, budou hradit všichni!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: macek7411*
Datum: 27.03.15 11:26

Bohužel jsem byl sám, ale když to nevadilo ani paní notářce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karolok*
Datum: 27.03.15 13:12

Děkuji ano my vlastníci jsme odpovědni,ale kolik vlastníků má zájem ,aby to společenství za něco stálo?

O tom správci máte pravdu,jsem předsedou od roku 1998 a nikdy se o nás správci moc nezajímali,jenom chtěli za všechno peníze.Jediný je to že nám dělají účetnictví.Já si všechno stejně sháním sám,opravy atd.

Ale ty SVJ nemají stejně žádnou pravomoc a vymáhání práva,jen přes soud a ten stojí peníze,vevíce případech si lump spoluvlastník najme právníka a ten ho u soudu ze všeho vyseká.

Ještě se nám potom vysmívá.

Uvedu dva příklady: nový majitel bytu,tedy také člen SVJ si dá do bytu nájemníky 3 lidi a na služby- výtah a osvětlení domu platí za 1 osobu!

Správce ho na náš popud-upozornění osloví a on se mu vysměje,že tam bydlí jedna osoba a za jednu osobu bude platit!

At mu dokážeme že to tak ,není ,ti ostatní jsou jen návštěva! A u soudu je prý jako doma! Tak co s tím?Sousedi nic nedosvědčí,protože jsou alibisti,jen aby oni nebyli do ničeho vtahování,budou klidně za ně ty služby platit!

druhý příklad: majitel bytu-neznámý pro SVJ,ale známý pro matriku napíše trvalé bydliště na nějakou osobu a ona v tom domě vůbec nebydlí,ale může brát příspěvky na bydlení!

Zeptal jsem se,protože jsem ty osoby viděl na volební listině,když jsem byl ve volební komis,jinak bych to nikdy ani nevěděl. Kdo toho člověka přihlásil mi řeknou tehdy když přinesu podpisy všech spoluvlastníků.To se mi nikdy nepodaří,protože ten kdo ho tam nahlásil se k tomu přce nepřizná! To jsou zákony!

Tak co s tím může výbor svj a správce dělat-NIC,jen si zanadávat!

Od: mire
Datum: 26.03.15 22:38

Teď jsem přijel ze schůze SVJ, kde jsme tohle řešili. Závěr z toho je ten, že se nevyplatí stanovy někde opisovat. Protože se vše stejně řeší s notářem, tak mu buďto zaplatíte za jeho stanovy ( které vám dodá ) a nebo mu stejnou částku zaplatíte za prostudování a připomínkování stanov, které jste si někde opatřili. Tři notáři ve městě mají skoro stejnou cenu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: macek7411*
Datum: 27.03.15 09:16

Pár postřehů z již schválených stanov: Člen společenství nemá právo požadovat vydání dokumentů do jeho dispozice, ani nemá právo pořizovat si kopie. Dobrá víra členů orgánu společenství se přičítá společenství. Pokud by požadoval člen na schromáždění sdělení o skutečnostech, jejichž prozrazení by způsobilo společenství vážnou újmu nelze mu ji poskytnout. Nenahradil-li člen voleného orgánu škodu, kterou způsobil při výkonu své funkce, ačkoli byl povinen škodu nahradit, ručí věřiteli společenství za dluh společenství v rozsahu, v jakém škodu nenahradil, pokud se nemůže věřitel plnění na společenství vlastníku domoci. A nejdůležitější je určení prvních členů výboru, toto předepisuje zákon.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.