Jak se jmenuje pružina ve svinovacím metru?

Od: Datum: 25.03.15 11:09 odpovědí: 10 změna: 25.03.15 20:54

Zdravím,

jak se jmenuje typ pružiny který se používá ve svinovacích metrech?

Vyrábím samonavíjecí buben na vzduchovou hadici a nenapadá mě jak jinak udělat "samonavíjení" než podobnou pružinou. Celkem potřebuji cca 40 otoček bubnu.

Nebo máte někdo tip jak jinak docílit samonavinutí?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.03.15 11:25

Myslim, ze je to hnaci pruzina

doplněno 25.03.15 11:27:

http://www.powerspring.com.tw/index_1.php

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.03.15 11:44

no vida, já to hledal jako zkrutnou pružinu a kupodivu nic.

Datum: 25.03.15 11:27

Pružina ve svinovacím metru se jmenuje zkrutná pružina.

Problém ale budeš mít v tom, že hmotnost pásma svinovacího metru je možná 100gramů. A teď si představ délku vzduchové hadice, která bude mít hmotnost 100gramů aby ji ta pružina z metru namotala.

Já bych využil gravitace a na hřídel bubnu bych udělal ještě jeden menší buben. Na tento buben se bude namotávat nebo odmotávat lanko se závažím.

Podle hmotnosti závaží a délky lanka ti pak vyjde počet otáček bubnu pro navíjení hadice.

Ale na čtyřicet otáček bubnu budeš potřebovat hodně velký zdvih pro závaží.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.03.15 11:46

Tak je snad jasné že nepoužiju pružinu z metru. To bych se neptal na typ a rovnou ji použil.

Gravitační řešení by šlo použít u nějakého stacionárního bubnu, ale tohle budu mít přidělané na mobilním kompresoru.

Datum: 25.03.15 14:53

Především se musím sebekriticky přiznat, že ač už jsem rozebral kde co, vlastně nikdy jsem nevlezl do svinovacího metru.

Takže se jen domnívám, že tam bude něco takového. A tato pružina se nazývá spirálová pružina, v tomto případě plochá.

doplněno 25.03.15 15:48:

než bych to bastlil, obětoval bych pár dolárkú a koupil to hotové. http://www.ebay.com/itm/OBO-G…-/151629410201#ht_3229wt_1106

doplněno 25.03.15 16:12:

Na e-bay by to šlo možná vydražit za přijatelnější peníze, případně od levnějšího výrobce. Pro někoho, kdo s tím dělá denně, to zase taková pálka není. A čas jsou také peníze. Vhodná pružina by se možná dala vykuchat z vysávače.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.03.15 15:51

pár dolárků? vždyť to stojí 3500,- :).

Zase tak nutně to nepotřebuju a radši si to postavim.

Když neseženu vhodnou pružinu, tak to budu navíjet modelářskym servem a bude to...

Datum: 25.03.15 15:09

A nebo se zkus inspirovat u pružiny, která pomáhá vyvažovat hmotnost lamelových vrat.

Jeden konec pružiny je uchycený na hřídel a na tuto hřídel se také namotává lano, které pohybuje lamelovými vraty.

Jestli to zvládne 40 otáček bubnu - nevím. Ale taková pružina je docela dlouhé monstrum.

Další možností je poháněný navíjecí buben (například pomocí elektromotoru nabo pneumatického motoru) s tím, že spojení mezi pohonem a navíjecím bubnem musí být schopné prokluzovat.

Stejně tak bys na obvod navíjecího bubnu mohl umístit lopatky a v okamžiku kdy chceš namotávat, tak bys pustil vzduch z nějaké trysky na tyto lopatky. Ale taby by byla malá účinnost a velká spotřeba vzduchu.

Způsobů je mnoho. Snad si vybereš.

Datum: 25.03.15 20:54

O té pružině jako je na vratech jsem taky uvažoval, ale u té "metrové" jde mnohem více otáček.

Jinak ještě me inspiroval příspěvek s tim gravitačním závažím a zkusím na buben přidělat co nejmenší bubínek, na něj slabé lanko a tahat ho silnou pružinou.

Datum: 25.03.15 20:11
Napadá mne použít naviják z vysloužilého vysavače, případně ze samonavíjecího prodlužováku vyndat šňůru a přidělat hadici,dají se koupit za 1500 a šňůra se použije.
Jinak já bych si taky raději koupil za 3500 hotové.

Datum: 25.03.15 20:51

Tak za 1500,- koupim hotový naviják na zahradní hadici, stim co vytvořim se vejdu do 200,-.

Jak jsem psal, tak nutně to nepotřebuju abych za to dal cokoli navíc. Kompresor je taky domádo tak přece za naviják nedám 2x tolik co za kompresor...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.