Určení roviny

Od: Datum: 24.03.15 17:07 odpovědí: 5 změna: 24.03.15 19:57

Zdravím, jak se dá určit přesně rovina z jednoho bodu do druhého? Např. pro sloupky u vrat (3m). Vím, že existují nějaké lasery, které to na zemi přímo zobrazí. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.03.15 17:21
avatar
Nejjednodušší je hadicová vodováha. K ní ještě olovnice - závaží na provázku.
doplněno 24.03.15 19:15:

pokud se jedná o sloupky vrat, tak je to jednoduché. Většinou podélný směr koresponduje s rovinou plotu, v té rovině určím dva body v potřebné vzdálenosti a vykopu základy, a potom mi při stavbě sloupků stačí olovnice, případně i metr, a ke konci hadicová vodováha, )případně jen delší rovné prkno a obyčejná vodováha) na zladění výšky obou sloupků. Je jedno, zda jsou sloupky kovové nebo zděné. Svislice olovnicí, vodorovnost vodováhou. Některé sloupky v šikmém terénu nebývají stejně vysoké, ale přiměřené okolními plotu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.03.15 17:24

Nejjednodušší cestou je opravdu ten laser.

Ale hadicovou vodováhu a olovnici si každý dovede postavit doma a bez investic.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 24.03.15 18:19

Obecná rovina z jednoho bodu do druhého se určit nedá. Pro určení obecné roviny je třeba minimálně přímky a jednoho bodu, který neleží na této přímce, nebo tří bodů, které ale nesmí ležet v přímce. Popište o jakou rovinu konkrétně se vám jedná. Obvykle pro jediné měření vystačíme s nástroji viz v příspěvcích výše.

doplněno 24.03.15 20:15:

Nebo vezmete dostatečně dlouhou a rovnou lať, trubku... Na ní položíte vodováhu. Při větší vzdálenosti můžete třeba na dvakrát - uprostřed si vyskládáte třeba cihly a pak doměříte na druhou stranu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin1*
Datum: 24.03.15 19:43

Ano, myslel jsem podélnou rovinu. Na jedné straně podezdívka plotu, na druhé dům a potřebuji od určitého místa na podezdívce vést rovně plůtek/vrátka k domu.

Od: host*
Datum: 24.03.15 19:57

Hadicová vodováha, tak zvaná "šlaufka" je v podstatě hadička o průměru asi tak 1 cm, která má na konci skleněné, tedy průhledné trubičky asi tak 20 cm dlouhé, nahoře otevřené, v klidu uzavřené špuntíkama, aby voda nevytelka. V hadici je voda, bez bublin, samozřejmě.

Měří se tak, že si někde nad zemí, u sloupků například u jednoho uděláte rysku ve výšce třeba 50 cm, abyste na to dobře vkleče viděl, přiložíte hadičku skleněnou trubičkou k rysce, počká až druhý pomocník přiloží na druhý sloupek druhou trubičku do zhruba stejné výšky a pak opatrně oba dva otvírají šputníky, aby při nestejné výšce voda z hadičky nevytekla, chvilku nechají hladinu ustálit a pak se jeden z měřičů snaží pozvolna zvednout nebo snížit trubičku i s hadicí tak, aby hladinka dosahovala k rysce a pak křikne "teď" a druhý pomocník udělá na zeď čáru přesně na hladině, protože je voda v obou trubičkách jako ve spojených nádobách, což znáte z fyziky, ve stejné hladině a máte rovinu.

Takhle se dají měřit nejen sloupky, ale třeba na zdi místnosti naměřit přesnou rovinu pro položení nebo vybetonování podlahy. Podle čáry za zdi pak naměřít výšku podlahy, prostě odečtete výšku ke značkám.

viz např http://cs.wikipedia.org/wiki/Hadicov%C3%A1_vodov%C3%A1ha nebo http://www.bmshop.eu/galerie/…5m-to-16000-vorel-default.jpg

doplněno 24.03.15 20:06:

jde to měřit i "za roh" viz http://sparc.fpv.umb.sk/kat/k…/images/hadicova_vodovaha.jpg

Pokud nechcete vyrábět šlaufku z hadičky a skleněných trubiček a hledat vhodné špuntíky, můžete koupit hotovou i se šroubovacími uzávěry http://www.eban.cz/fotky7100/fotos/_vyr_925A--15992.jpg

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.