Vyvrtání díry do zámkové dlažby

Od: Datum: 18.03.15 12:06 odpovědí: 17 změna: 26.03.15 11:33

Dobrý den, potřebuji vyvrtat 18 mm díru do zámkové dlažby, tak 10 cm hlubokou. Mám vrtačku s příklepem (500W). Půjde to s ní nebo si mám jít půjčit nějakou silnější? A jaký byste doporučili vrták? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 18.03.15 12:11
Pujde to s ni, jen musi mit priklep. Vrtak do betonu. Napred predvrtat 8, pak 12, pak 16 a nakonec onech 18mm.
Ohodnoceno: 0x

Datum: 18.03.15 12:57

Já bych radši nepoužil příklep... vystřídat ty vrtáky, od menšího k velkému, ale opatrně tlačit. Vidiové vrtají i bez příklepu. Už jsem viděl nedočkavce, jak přidal otáčky a frekvenci příklepu, a dlažba mu praskla. Nejen při vrtání u kraje, ale i v prostředku.

Mám dotaz: co je to za zámkovou dlažbu, která je tlustá více jak 10 cm, když díra musí být 10 cm...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 18.03.15 13:41

Dobry den, vrtat bez priklepu, obaval by jsem se, ze Vam dlazba praskne.

doplněno 18.03.15 13:42:

vidim, ze uz to tu je, tak to berte jako potvrzeni

Od: asde
Datum: 18.03.15 17:48

To je vlastně pravda, ta dlažba má asi 6 nebo 8 cm, nevím přesně. Potřebuju vyvrtat jen jednu díru a mám 3 vrtáky, největší asi 8 mm. Takže nestačí koupit jeden vrták 18 mm? Díky

doplněno 18.03.15 17:49:

Vyvrtat menší díru (8 mm vidiovým vrtákem) a pak dodělat vrtákem do kovu (těch mám dost) je asi blbost, že?

Datum: 18.03.15 17:59

Stačí i jen předvrtat tou 8 a pak lze zrovna vrtat třeba tou 18 - spíš je otázka jestli to vrtačka utáhne. Vrtat na malé otáčky samozřejmě bez příklepu. Vrtanou součást si položte do písku - je větší šance, že vám tak nepraskne.
Vrtat beton vrtákem do kovu je docela blbost - ne, že by to nešlo, ale bude to trápení malých dětí. Lépe vám to samozřejmě půjde, pokud si umíte) a máte možnost ten vrták do kovu sám průběžně brousit - kouske vyvrtat, vrták nabrousit a tak dokola. Jinak vrták na kov se pro vrtání do betonu brousí tak, že se brousí s malým úhlem čela, tak místo klasického vrtání spíš ten materiál škrábe. Pak vydrží vrtat déle s menším opotřebením. Ale broušení v průběhu práce se stejně nevyhnete.

Datum: 18.03.15 18:05

Dlažba je už položená, takže vrtání normálně na zemi. Pokud vrtat bez příklepu, tak kdy se jinak vůbec používá? Myslel jsem, že se používá do tvrdých materiálu, tj. hlavně do betonu.

Datum: 18.03.15 18:10

Do betonu ano, ale zde vám hrozí prasknutí dlaždice údery. A vrtákem do kovu nelze vrtak s příklepem vůbec - místo vrtání byste si z něj udělal placku (jako kdybyste do něj mlátil kladivem). Takže ve vašem případě díru vrtákem spíš vyškrábat než vyvrtat.

Datum: 18.03.15 18:34

asde - řiďte se svým rozumem, ano zásadně vrtačku s příklepem, položená dlažba je zárukou, že se nic nestane. Navíc, kdo to nikdy nezkoušel - nemá moc právo radit, já normálně vrtal jednotlivé zámkové 8 cm kostky, volným způsobem, to znamená, že jsem měl jednotlivou kostku volně položenou na zemi a přidržoval jsem si jí sevřenýma botama.. a díru naráz tuším 8-10 cm, cm, kladivem z Obi za 2500,-Kč, které má příklep jako hrom. Vrtal jsem asi 20 kostek... a ejhle - nepřihodilo se vůbec nic, pouze jak kostka byla volně na zemi a jak jsem tlačil na kladivo i ke konci vrtání, tak se trochu vyštípnul spodní kus díry, kdybych nespěchal a kostku jsem řádně měl připevněnou k zemi, tak to bylo v poho. V soupravě mám i vrták 18 mm.., pochopitelně je nujtnéí to předvrtat slabším.., nebo vám to může ukroutit ruce.. No a vrtačka 500 w - nevím, jakou to má sílu, já myslím, že to bude stačit, ale nevím, v každém případě má výhodu proti kladivům, že má jemnější příklepy...A vrtáky? To je přece úplně jasné - do betonu !

Datum: 18.03.15 22:19

Rozlišuji "příklepové" vrtačky na mechanickém principu - narážení dvou otáčejících se ozubených kol zub na zub, s kraťoučkým pohybem příklepu dopředu, dozadu. Jsou známé hlavně svým malým pracovním výkonem a vysokootáčkovým vytím typicky v panelácích.

Potom kvalitní příklepové vrtačky na pneumatickém principu pohybu dvou pístů v jednom válci. Typický představitel Hilti, Makita a pod.

Dále bourací kladiva, s velkým výkonem, a sporadickou možností regulace otáček.

Nevíme, který stroj má tazatel, těch 500 Watt ale dává tušit, že to nebude velký zázrak.

Mnozí z nás mají zkušenosti s tím praskáním vrtaného předmětu, proto použití příklepu nedoporučují. Zřejmě se také řídí svým rozumem a svými zkušenostmi. Někdy je méně opravdu více.

Datum: 18.03.15 18:28

Pokud dlaždice dobře leží celou plochou a je zaspárovaná, příklepu bych se nebál. A pokud je možné stejnou dlažbu sehnat, nebo nějaká zbyla, tak už bych se nebál vůbec, v případě prasknutí bych dlaždici prostě vyměnil.

Datum: 19.03.15 14:11

Poohlížím se po vidiovém vrtáku o rozměru 18 mm, ale u většiny je uvedeno uchycení SDS Plus nebo Max. Dají se upnout i do vrtačky nebo jsou určeny jen pro vrtací kladiva/sekáče? Můžete doporučit nějaký dobrý obchod?

Datum: 20.03.15 12:20

Tak dnes jsem byl v železářství pro vidiový vrták 18mm do běžné vrtačky s příklepem a bylo mi řečeno, že mají max 16mm a 18mm mají jen pro sds vrtačky.

Jaké byste mi poradili řešení? Potřebuji vyvrtat jednu 18mm díru do betonové dlažby a mám jen tu 500W vrtačku. Mám si půjčit vrtací kladivo a koupit vrták s tím uchycením sds nebo mám někde shánět 18mm vrták do mé vrtačky?

Datum: 20.03.15 12:22

Půjčil bych si kladivo. I kdybyste sehnal ten vrták, tak to bude na vaši vrtačku velké sousto.

Datum: 20.03.15 22:22

skočte si do nějakého hobby marketu, pujčí vám vrtačku i s vrtákem.

Datum: 21.03.15 13:49

Do položené zámkovky jsem vrtal čtyři otvory 16mm skrz a to v jednom kroku nejmenším kladivek od Makity, vše bez problémů. Ta vrtačka neměla ani 800W.

Datum: 26.03.15 11:15

a co vidiový vykružovák(korunka) to by bylo dle mě šetrnější

Datum: 26.03.15 11:33

asde,

kupte vrták SDS 18 mm, předvrtejte díru s tím co máte, třeba 8mm a zbytek dovrtáte 18mm vrtákem.

Jednu díru máte dříve, nežli přečtete všechny příspěvky..

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.