Popraskaná fasáda

Od: Datum: 17.03.15 07:26 odpovědí: 5 změna: 20.03.15 07:27

Dobrý den,

mám takový dotaz. Je to asi dva roky, co nám udělali zedníci novou fasádu na domě ze škvárovek, který byl několik let jen neohozený. Zhruba po půl roce se objevily drobné prasklinky, teď po dvou letech se to vypadá ustálilo a už se to moc po dvouch zimách nezvětšuje, nové moc nepřibývají. Jde na každé stěně tak o dvě praskliny horizontálně oz zhora až dolů plus drobné vlásečnice sem tam. Praskliny ty největší jsou tam milimetr, nic velkého, ale jsou zkrz celou vrstvu. Chci se zeptat, čím se to mohlo stát? Jak by jste případně opravili. Jsme s nimi domluveni, že to opraví, ale nevím zda to má vůbec smysl a aby to po opravě nevypadalo ještě hůře? Většina lidí tvrdí, že jde spíše o kosmetickou vadu, což asi ano, ale i tak bych to na nové fasádě nechtěl. Děkuji za ohlasySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 17.03.15 07:34
avatar

Dobrý den, mohlo se to asi stát pohybem domu, resp. sesedáním podloží. Ale, také to může být třeba vlivem dopravy na přilehlé komunikaci nebo to způsobily jiné otřesy. Jak vypadá fasáda na domech ve Vašem okolí? Je to pouze u Vás? Neproběhly tam nějaké stavební práce v okolí (za použití zhutňovací techniky nebo výkop či asfaltování silnice)? Zdravím!

doplněno 17.03.15 07:51:

Patrně to bude nějaká souhra otřesů a možná i prvních mrazíků. Zda to uzavřela fasádní barva asi záleží na jejím druhu (ale, dnes už se snad dělají prodyšné). Jak to chtějí zedníci opravit a tak, aby to nebylo po opravě ještě horší, tak to Vám neporadím. A hlavně, jestli to bude oprava i trvalá a estetická=?

doplněno 17.03.15 08:21:

iranok - nechte si od zedníků přesně popsat, jakou opravu navrhují a zda to bude i celkově nově natřeno. Jinak to (dle mého názoru) bude vidět. Pokud to je jako reklamace, tak bych to opravit nechal, ale jinak bych jim už raději nic neplatil a opravu nevyžadoval.

doplněno 17.03.15 08:38:

Nemáte zač. Snad to dobře dopadne a vydrží to bez prasklin i dlouho.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: iranok*
Datum: 17.03.15 07:43

Okolní domy mají také praskliny, ale to je způsobeno spíše stářím těch domů. Zvýšená doprava vlivem objížďky tady sice byla a někteří tvrdili, že jim kvůli tomu dům praskal. Mohlo to k prasklinám přispět, ale začalo se to dělat ještě dříve, než se tady zvýšil provoz. Sami zedníci říkali, že nevědí co by to mohlo způsobit, že se jim to nestalo. Mně příjde, že by to mohlo být když to dělali později na podzim a fasáda dostatečně nevyschla a dříve se to natřelo a uzavřelo, je to možné? Stavební práce žádné nebyly, kromě zámkové dlažby před domem s použitím žabky. Chtěl jsem se hlavně zeptat, zda jde opravdu jen o kosmetickou vadu bez vlivu na fasádu? A jestli není lepší to nechat, i když to nevypadá dobře..

doplněno 17.03.15 07:48:

Větší praskliny jsou vertikálně od zhora až dolů, většinou. To jsem napsal špatně..

Od: iranok*
Datum: 17.03.15 08:16

Toho se také obávám, když se to nějak vyškrábe a zase zadělá, aby to nebylo vidět ještě víc a nevypadalo hůře než teď. Pokud to tedy je jen estetika a na funkčnost to nemá vliv. Jinak děkuji za odpovědi

Od: iranok*
Datum: 17.03.15 08:29

Mělo by to být jako reklamace a natřít by to měli. Tak to asi zkusím, když ta možnost je, snad to nebude vypadat ještě hůře. Děkuji

Od: jaruna1*
Datum: 20.03.15 07:27

Dobrý den,doporučila bych následující postup viz: http://www.weber-terranova.cz…-mensi-trhliny-ve-fasade.html

Každopádně nelze jednoznačně uvedené defekty charakterizovat jako reklamaci.Škvárobetonové tvárnice časem degradují tj.ztrácejí rovněž své mechanické,chemické a fyzikální vlastnosti.Domnívám se,že může jít o statickou deformaci obvodového zdiva.Stačí,když na prasklinu nalepíte papírovou pásku a budete trhlinu sledovat.Pokud se neúměrně šířka praskliny světšuje,jedná se o defekt zdiva a v tomto případě lze zdivo tkzv.laicky sešít -vyvrtáte otvory skrz prasklinu(šikmo),aplikujete směs cementu(nebo rozředíte klasické cem.lepidlo)a do otvorů natlučete armatury.Otvory cca po 30 cm.Až to zaschne,mělo by být zdivo "sešité"-opět můžete sledovat chvilku tu původní prasklinu a až pak opravovat fasádu.každopádně každá oprava bude vidět.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.