Světlo nulované vysvětlení

Od: Datum: 16.03.15 22:15 odpovědí: 32 změna: 19.03.15 16:17
Dobrý den, prosím o vysvětlení ve sklepě mám světlo, který má dvoužilový přívod a k věci kdysi po dlouhé době jsem chtěl světlo zapnout a ejhle světlo vyhodilo pojistky na druhý den jsem ho zapl a svítilo a včera jsem ho zapl a zase vyhodilo pojistky v domě máme dvoudratový rozvod a sklep je napojen na dílnu , která má zvlášť elektroměr a tam nevím jak to je a když jsem rozdelal koncovku tak jsem zjistil ze má modrý vodič napojený na kostru a pak na pravou zdirku a zrusil jsem toto zapojeni kabel jsem zapojil ale modrry kabel jsem odpojil od kostry a pote jsem světlo opět zapl a svítilo a tak svítilo i dnes ale toto nulované provedení fungovalo na stejném místě několik let a bez jake ho koli problému a ještě bych chtěl vysvětlit jak jsou provedeny rozvody v dome odkud nebo kde má počátek vodič PE a N a odkud vede a jakým způsobem jsou zapojeny a jaký je rozdíl mezi dvou a troj vodicovem zapojeni děkuji moc za reakce místních rádců
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kopejtko
Datum: 17.03.15 00:34

Hlavně by to chtělo se pořádně vyjádřit, jak slovně, tak gramaticky, ( diakritika všelijaká, vše napsaný pomalu v jedný větě ) v tom by se nejeden ztratil.

Z textu ani není jasné o jaké jde světlo (rozebral jste koncovku? ) To samé u pojmu, že to vyhodilo pojistky? To znamená co? Přepálila se nějaká pojistka? nebo spadnul jistič danného okruhu?

Není náhodou ten okruh už přetížen a rozsvícením světla to už vypadlo? Není ve světle prošlehnutá fáze s kostrou?

Chtělo by aspoň proměřit ohmmetrem jestli Vám nejde fáze na kostru.

Ale spíš se poptejte odborníka. S elektřinou si ve Vašem případě nezahrávejte ( rušit v koncovce připojení nulováním ! )

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.03.15 06:37

Pokud to dobře chápu, tak ve dvoužilovém rozvodu byla jako PEN použita modrá barva, vykašleme se teď na barvu a pokud to opravdu byla PEN, tak teď pravděpodobně kovový kryt není chráněn a ty pojistky létaly právě třeba proto, že docházelo k průrazu fáze na kostru. Teď to sice bude svítit, ale až se dotknete světla a dojde k průniku fáze, tak Vás to taky může pěkně nakopnout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 07:03
Fáze na kostře určitě není, danný okruh není přeťížen , protože v dílně není noc co by přetěžovalo. Světlo je celoplastové a u žádného světla jsem neviděl že by byla napojena kostra. Pojistky jsem myslel jističe. A poprosil bych o vysvětlení jak je v baráku zapojena el. Kde se bere N a PE kde v el. Soustavě baráku má počátek a jde z elektrárny N i PE nebo jenom PEN a kde je uzemen kde je tedy N a PE zapojen a baráku děkuji
Datum: 17.03.15 07:56
avatar

Obávám se, že odpověď na hromadu Vašich otázek by zabrala několik stránek *sok* , nehledě na to, že zapojení elektriky ve Vašem domě asi nikdo z rádců znát nebude *nevi* .

Pokud máte plastové světlo (tudíž ochraný vodič v něm není připojen), a jistič přestal vypadávat při odpojení ochraného vodiče v koncovce, bude závada (občasný zkrat) v přívodním kabelu.

doplněno 17.03.15 14:01:

kukz - "...fáze na levo a modrý nejdříve na kostru a pak na pravou zdírku..."

Na kostru čeho? Psal jste, že je svítidlo z plastu! Děláte v tom trochu guláš, měl byste to upřesnit.

doplněno 17.03.15 18:11:

No možná jsem nechápavý, ale třeba by pomohlo, kdybyste se vyjadřoval srozumitelně. "Kostra" je vodivá část spotřebiče, která bývá chrána připojením ochranného vodiče přes kolík zásuvky a dutinku zástrčky (v případě plastového světla není potřeba). V koncovce (zástrčce) se žádná kostra nevyskytuje. Je tam pouze dutinka, pro připojení ochraného vodiče. Takže si nejdřív ujasněte pojmy!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 13:54
Zapojení koncovky bylo následné fáze na levo a modrý nejdříve na kostru a pak na pravou zdírku a když jsem modrý odpojil od kostry a zapojil přímo na pravou zdirku tak tento jev zmizel
Od: kukz
Datum: 17.03.15 14:54
Tak znova pro nechapave světlo je celé z plastu vede k němu dvojdrat jeden konec je zapojen ve světlu a pak vede k vidlici upozorňují ze se stéká do zásuvky a v te vidlici to bylo zapojené -> fáze v LEVO modrý nejdříve na středový kolik a pak do pravé dutinky po odpojení upozorňují ve vidlici modrého vodice ze středového kolíku jev zmizel
Datum: 17.03.15 08:19

Správne zapojenie PE a N je,že nulák ide do rozvádzača spolu s fázovými vodičmi od transformátora a ochrana ide do rovadzača od zakopaného zemiaceho pásu pri dome.Ak takáto možnosť nieje,tak sa nulovací vodič rozdelí pred prúdovým chraničom na PE a N.Za prúdovým chráničom sa tieto vodiče už nesmú spojiť vzájomne.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kopejtko
Datum: 17.03.15 14:43

Jenže tazatel psal,že se s elektřinou nic nedělalo a hlavně, že jeden den to šlo, pak druhý den zase ne. Kdyby tam měl proudový chránič, tak to při spojení PE+N bude padat vždy.

No, stejnak to nechápu, světlo je z plastu a nemá na konci vidlici? Proč tam je zdířka i pro kostru? Není nejjednoduší, zkusit tam zapojit něco jiného? jak se to bude chovat s jiným spotřebičem?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 15:42
Ano svetlo je z plastu a vede k němu dvojdrat a na druhém konci je vidlice kterou zapojují do zásuvky a ta vidlice ma kostru a vidlice byla zapojena tak -> vlevo fáze a N modrý vodič nejdříve na kostru a pak na pravou dutinku a když jsem odpojil N z kostry tak tento jev zmizel a světlo dnes i včera svítilo v pohodě ..
Datum: 17.03.15 15:12
avatar

Tak máte někde po trase přerušený modrý vodič. Možná někde v ukostření v rozvodnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: dam*
Datum: 17.03.15 16:12

V oné dílně je podružný, samostatný elektroměr, tak by v ní měl být oddělen i světelný okruh, který byl původně napojen na společné prostory, tím bych asi začal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 16:58
Nevím co myslíte tím V oné dílně je podružný,ale nevím jak vám to mam vysvětlit mám barák a vedle něho mám postavenou dílnu kdysi se tam vyráběli plastové hračky je tam skříň kde jsou jističe a v oné dílně je i 400V a světla tam nejsou napojena na vypínače ale všechna zapínam do zásuvky a nevím co myslíte tím "tak by v ní měl být oddělen i světelný okruh, který byl původně napojen na společné prostory"
Od: 111®
Datum: 17.03.15 16:43

jestli jsem to dobře pochopil tak světlo je z plastu a nemá svorku pro zelenožlutý vodič.

Vede k němu dvouvodič.

Ale dvovodič nemá odpovídající vidlici 2 žilovou , ale má 3žilovou vidlici v níž je propjení dutinky a prvého kolíku, což je proti předpisu. Někdo tam nabastlil to co tam nepatří.
Řešení je vyměnit dvouvodičovou šňlůru za originál s nalisovanou koncovkou.

Jestli je tam chránič a na koncovce lampy je propjka, tak to lítat musí. Neb norma říká, že se již nikde nesmí spojit PE +N!

A v koncovce lampy to propojeno je.

Pochopil jsem správně?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 17:11
Znovu opakují! Světlo je z plastu a má pouze dva vodiče. Od žárovky vedou dva ,které jsou napojeny do čokolády a čokoláda (samozřejmě v těle světla) je připevněna a podle barev je připojen ten dvouvodičový kabel ten je dlouhý cca. do 2m max. a na druhém konci je připevněna koncovka, která je na tři vodiče a když jsem koncovku rozebral ,tak fáze byla na levo a modrý (N) byl nejdříve na kostru a pak pokračoval na pravou dutinku a tak jsem ten vodič N odpojil od kostry a o té doby to funguje ,ale nejde mi do hlavy proč to takovou dobu fungovalo a najednou to vyhodí jistič pak ne a pak za jo
Datum: 17.03.15 17:47

To je přesně ono. Do zásuvky se musí strkat vždy jen zástrčka se třemi vodiči a rozhodně se v zástrčce NESMÍ propojovat kolík se zdiřkou. Takhle zapojené to v lepším případě může "vyhodit pojistky", ale může i zabíjet. Tohle dělají neznalí ale snaživí amatéři a pak se diví. V případě prohození fází v zásuvce (třeba použitím starší rozdvojky) se totiž objeví plné napětí na kostře přístroje na které můžeme sáhnout rukou. Jen na okraj, o spotřebičích s dvojtým krytím se nebavíme, těch se problém netýká. Zkontroluj (třeba s odborníkem) všechny rozvody a spotřebiče, možná tam takhle nebezpečných můžeš mít víc. Až někdo umře, budeš si to vyčítat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nickys
Datum: 17.03.15 19:40

Do zásuvky se musí strkat vždy jen zástrčka se třemi vodiči

?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 17:25
Ne v koncovce lampy to propojeno v tuto chvíli není, ale bylo. Zapojení před (v koncovce!) Fáze-> levá dutinka,Modrý (N) kostra a pak pravá dutinka, Současné zapojení Fáze-> vlevo,Modrý (N) na pravé zdirce. Ale nejde mi do hlavy proč to tak dlouho fungovalo to zapojení (modrý (N) a pak kostra, fáze vlevo) a pak najednou to vyhodí jističe pak ne a pak jo (a ještě ten den kdy to vyhodili jističe podruhé tak jsem to zkusil dát do jiné zásuvky a zas to vyhodili jističe ) a po odpojení modrého (N) od kostry to už funguje dobře a ještě otázka vyrobil jsem si prodlužku a jak jsem odizoloval samotný vodič modrý,hnědý,žlutozelený a když jsem zakroutil ten drátek tak jsem to vsunul do te svorky a jak jsem to dosahoval tak se ten drátek roztlacil do stran a rozplácl se a když jsem zkoušel silně zatáhnout tak to drželo děkuji.
Od: 111®
Datum: 17.03.15 17:30

samotné drátky se pod šroubky nedávají, na ty se nalisuje dutinka, aby to nedělalo to roplácnutí.. jo tak to je problém zodpovědět, proč to nedělalo a najednou dělá...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 17:42
Ale když jsem vyměňoval tu koncovku tak u té staré koncovky to bylo rovnou pod šroubky doufám že to rozplácnuťí tolik nevadí? Napadlo mě to zakapnout cínem, ale vypadá to že to není dobrý nápad, rozdělal jsem ještě jednu koncovku u prodlužky a tam byly ty drátky taky rovnou pod šroubkem
Datum: 17.03.15 18:22
avatar

"...u té staré koncovky to bylo rovnou pod šroubky doufám že to rozplácnuťí tolik nevadí..."

Sice to tak být nemá, ale většinou to na funkci, ani bezpečnost žádný vážný vliv nemá. Rovněž tak proletování lanka cínem se dnes nemá dělat, ale před pár lety to bylo nejen běžné, ale dokonce doporučované předpisy.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kopejtko
Datum: 17.03.15 17:48

Zkusil jste tam zapojit jiné světlo? prostě jiný spotřebič? Jestli jde opravdu o padání jističe, tak ten má pouze funkci jistit vedení proti přetížení.

Takže buďto vybaví když je okruh přetížen ( což u Vás není ) nebo dojde k přetížení vlivem zkratu.

Jističi je jedno jestli se propojí PE+N. Ten opravdu hlídá jenom přetížení obvodu, ať už k tomu dojde jakkoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 17.03.15 18:38
Světlo jsem zkusil zapojit do jiné zásuvky a vtéž zásuvce kde světlo vyhodilo ty jistice je zapojena pracka a to je v pohodě. Ale když to je jističi jedno tak proč to tedy ty jističe vyhodilo a když jsem N odpojil od kostry tak jsem to několikrát zkoušel tak svítilo. A tak podle toho si myslím že to způsobilo to že byl N na té kostře a pak až na pravé dutince po odpojení N od kostry vše v pořádku
Od: nickys
Datum: 17.03.15 19:33

Já už to nemůžu ani číst, píšete jak prvňák a o elektrice nemáte tušení.

Ta koncovka o které stále hovoříte, to je zástrčka (vidlice)? Kostra, to je středový kontakt v té vidlici?

Pokud ano, a lampa je s dvojitou izolací, připojená dvěma vodiči. Nezapojujte tedy ve vidlici ochranný kontakt, tu vaší "kostru". Zapojte jen fázi a nulový pracovní vodič.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 18.03.15 07:18
Pane nickys jestli máte něco proti mé gramatice a pravopisu tak se podívejte na svůj text a jestli nevíte jak píše prvňák tak navštivte školu a zajdete si do první třídy a jestli je můj text nesrozumitelný, tak se vůbec neďivím protože mě už unavuje pořád psát jedno a to samé stále a stále dokola když tu lidi nedokáží ani pochopit jednoduchý text a ještě k Vašim otázkám. Ano ta koncovka o , které stále hovořím je vidlice. Myslím že to by měl pochopit člověk , který má Základní vzdělání. Ano kostra je středový kolík v té vidlici to byste měl vědět jestli se zajímáte o el.
Od: 111®
Datum: 18.03.15 16:56

a určitě to vyhazuje jistič? nevypadává náhodou fíčko?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 18.03.15 17:42
Fíčko nemám ani v baráku ani v dílně
Od: 111®
Datum: 18.03.15 18:33

tak to se mi zastavil rozum...*smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kukz
Datum: 18.03.15 19:07
Nevím co tím myslíte, ale jenom jsem vám odpověděl na jednoduchou otázku. Jestli jste chtěl slyšet něco jiného, tak jste se neměl ptát !

 

Od: 111®
Datum: 19.03.15 16:17

ale né je to v pohodě, jen nechápu stejně jako vy co to dělá..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.03.15 17:04
avatar

"...už unavuje pořád psát jedno a to samé stále a stále dokola..."

No právě, tak nepište to samé stále a stále dokola. Když použijete správné a běžně používané termíny, tak to stačí jednou.

"Ano kostra je středový kolík v té vidlici to byste měl vědět jestli se zajímáte o el".

Mě elektrika živila 40 let, měl jsem vyhl 50 §7, aleikdy jsem neslyšel, že by kolík byla kostra.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.03.15 21:51

Dotaz je naprosto příšerně formulovaný a zmatečný, není divu, že se vněm někdo těžko orientuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.03.15 14:42
avatar

Tak mě napadla jedna možnost vysvětlení popisovaného úkazu, vzhledem k tazatelovu popisu provedení elektroinstalace v jeho garáži dost možná.

Představme si, že je kdesi v zásuvkovém obvodu přerušen ochranný vodič (nebo zcela chybí jeho připojení na ochranné kolíky). Pracovní vodiče v tomto obvodu jsou v pořádku, všechny připojené spotřebiče tedy fungují normálně. Pak dojde k poruše (zkratu fáze na kostru) některého z připojených spotřebičů třídy I. (tazatel uvádí na stejném okruhu pračku). Na kostře spotřebiče se tak objeví fáze. Protože není kostra spotřebiče chráněná (přerušený PE), jistič nevypadne a pokud na ní v tu chvíli nikdo nesahá, nic zvláštního se neděje. Akorát, že se v tu chvíli fáze objeví na všech propojených ochranných kolících vadného okruhu. Když v takovém případě připojím na okruh spotřebič třídy II. se správně připojenou vidlicí, stále se nic neděje a vše je zdánlivě v pořádku. Pokud je ale ve vidlici nepředpisově propojená dutinka s kolíkem pracovního nuláku, dojde k tvrdému zkratu a tím k vyhození jističe. To by vysvětlovalo, proč se závada neprojevuje trvale. Když totiž nebude v tu chvíli v provozu onen vadný spotřebič, fáze na kolíkách nebude a vše bude normálně fungovat.

Takže doporučuju zjistit, jestli není při spotřebičích v provozu fáze na kolíku zásuvky. Pokud ano, odpojit všechny spotřebiče na daném okruhu. Když fáze z kolíku zmizí, je závada na některém ze spotřebičů. Když tam bude i nadále, je závada někde jinde v instalaci. Rozhodně bych nedoporučoval takový okruh nadále používat, dokud nebude závada opravena. Jde o život (bez legrace)!

doplněno 19.03.15 14:56:

Samozřejmě nestačí opravit vadný spotřebič, ale hlavně je nutné opravit připojení ochraného vodiče v instalaci.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.