Nejste přihlášen/a.
Hlavně by to chtělo se pořádně vyjádřit, jak slovně, tak gramaticky, ( diakritika všelijaká, vše napsaný pomalu v jedný větě ) v tom by se nejeden ztratil.
Z textu ani není jasné o jaké jde světlo (rozebral jste koncovku? ) To samé u pojmu, že to vyhodilo pojistky? To znamená co? Přepálila se nějaká pojistka? nebo spadnul jistič danného okruhu?
Není náhodou ten okruh už přetížen a rozsvícením světla to už vypadlo? Není ve světle prošlehnutá fáze s kostrou?
Chtělo by aspoň proměřit ohmmetrem jestli Vám nejde fáze na kostru.
Ale spíš se poptejte odborníka. S elektřinou si ve Vašem případě nezahrávejte ( rušit v koncovce připojení nulováním ! )
Správne zapojenie PE a N je,že nulák ide do rozvádzača spolu s fázovými vodičmi od transformátora a ochrana ide do rovadzača od zakopaného zemiaceho pásu pri dome.Ak takáto možnosť nieje,tak sa nulovací vodič rozdelí pred prúdovým chraničom na PE a N.Za prúdovým chráničom sa tieto vodiče už nesmú spojiť vzájomne.
Jenže tazatel psal,že se s elektřinou nic nedělalo a hlavně, že jeden den to šlo, pak druhý den zase ne. Kdyby tam měl proudový chránič, tak to při spojení PE+N bude padat vždy.
No, stejnak to nechápu, světlo je z plastu a nemá na konci vidlici? Proč tam je zdířka i pro kostru? Není nejjednoduší, zkusit tam zapojit něco jiného? jak se to bude chovat s jiným spotřebičem?
Pokud to dobře chápu, tak ve dvoužilovém rozvodu byla jako PEN použita modrá barva, vykašleme se teď na barvu a pokud to opravdu byla PEN, tak teď pravděpodobně kovový kryt není chráněn a ty pojistky létaly právě třeba proto, že docházelo k průrazu fáze na kostru. Teď to sice bude svítit, ale až se dotknete světla a dojde k průniku fáze, tak Vás to taky může pěkně nakopnout.
Obávám se, že odpověď na hromadu Vašich otázek by zabrala několik stránek , nehledě na to, že zapojení elektriky ve Vašem domě asi nikdo z rádců znát nebude
.
Pokud máte plastové světlo (tudíž ochraný vodič v něm není připojen), a jistič přestal vypadávat při odpojení ochraného vodiče v koncovce, bude závada (občasný zkrat) v přívodním kabelu.
doplněno 17.03.15 14:01:kukz - "...fáze na levo a modrý nejdříve na kostru a pak na pravou zdírku..."
Na kostru čeho? Psal jste, že je svítidlo z plastu! Děláte v tom trochu guláš, měl byste to upřesnit.
doplněno 17.03.15 18:11:No možná jsem nechápavý, ale třeba by pomohlo, kdybyste se vyjadřoval srozumitelně. "Kostra" je vodivá část spotřebiče, která bývá chrána připojením ochranného vodiče přes kolík zásuvky a dutinku zástrčky (v případě plastového světla není potřeba). V koncovce (zástrčce) se žádná kostra nevyskytuje. Je tam pouze dutinka, pro připojení ochraného vodiče. Takže si nejdřív ujasněte pojmy!
V oné dílně je podružný, samostatný elektroměr, tak by v ní měl být oddělen i světelný okruh, který byl původně napojen na společné prostory, tím bych asi začal.
jestli jsem to dobře pochopil tak světlo je z plastu a nemá svorku pro zelenožlutý vodič.
Vede k němu dvouvodič.
Ale dvovodič nemá odpovídající vidlici 2 žilovou , ale má 3žilovou vidlici v níž je propjení dutinky a prvého kolíku, což je proti předpisu. Někdo tam nabastlil to co tam nepatří.
Řešení je vyměnit dvouvodičovou šňlůru za originál s nalisovanou koncovkou.
Jestli je tam chránič a na koncovce lampy je propjka, tak to lítat musí. Neb norma říká, že se již nikde nesmí spojit PE +N!
A v koncovce lampy to propojeno je.
Pochopil jsem správně?
To je přesně ono. Do zásuvky se musí strkat vždy jen zástrčka se třemi vodiči a rozhodně se v zástrčce NESMÍ propojovat kolík se zdiřkou. Takhle zapojené to v lepším případě může "vyhodit pojistky", ale může i zabíjet. Tohle dělají neznalí ale snaživí amatéři a pak se diví. V případě prohození fází v zásuvce (třeba použitím starší rozdvojky) se totiž objeví plné napětí na kostře přístroje na které můžeme sáhnout rukou. Jen na okraj, o spotřebičích s dvojtým krytím se nebavíme, těch se problém netýká. Zkontroluj (třeba s odborníkem) všechny rozvody a spotřebiče, možná tam takhle nebezpečných můžeš mít víc. Až někdo umře, budeš si to vyčítat.
samotné drátky se pod šroubky nedávají, na ty se nalisuje dutinka, aby to nedělalo to roplácnutí.. jo tak to je problém zodpovědět, proč to nedělalo a najednou dělá...
"...u té staré koncovky to bylo rovnou pod šroubky doufám že to rozplácnuťí tolik nevadí..."
Sice to tak být nemá, ale většinou to na funkci, ani bezpečnost žádný vážný vliv nemá. Rovněž tak proletování lanka cínem se dnes nemá dělat, ale před pár lety to bylo nejen běžné, ale dokonce doporučované předpisy.
Zkusil jste tam zapojit jiné světlo? prostě jiný spotřebič? Jestli jde opravdu o padání jističe, tak ten má pouze funkci jistit vedení proti přetížení.
Takže buďto vybaví když je okruh přetížen ( což u Vás není ) nebo dojde k přetížení vlivem zkratu.
Jističi je jedno jestli se propojí PE+N. Ten opravdu hlídá jenom přetížení obvodu, ať už k tomu dojde jakkoliv.
Já už to nemůžu ani číst, píšete jak prvňák a o elektrice nemáte tušení.
Ta koncovka o které stále hovoříte, to je zástrčka (vidlice)? Kostra, to je středový kontakt v té vidlici?
Pokud ano, a lampa je s dvojitou izolací, připojená dvěma vodiči. Nezapojujte tedy ve vidlici ochranný kontakt, tu vaší "kostru". Zapojte jen fázi a nulový pracovní vodič.
"...už unavuje pořád psát jedno a to samé stále a stále dokola..."
No právě, tak nepište to samé stále a stále dokola. Když použijete správné a běžně používané termíny, tak to stačí jednou.
"Ano kostra je středový kolík v té vidlici to byste měl vědět jestli se zajímáte o el".
Mě elektrika živila 40 let, měl jsem vyhl 50 §7, aleikdy jsem neslyšel, že by kolík byla kostra.
Tak mě napadla jedna možnost vysvětlení popisovaného úkazu, vzhledem k tazatelovu popisu provedení elektroinstalace v jeho garáži dost možná.
Představme si, že je kdesi v zásuvkovém obvodu přerušen ochranný vodič (nebo zcela chybí jeho připojení na ochranné kolíky). Pracovní vodiče v tomto obvodu jsou v pořádku, všechny připojené spotřebiče tedy fungují normálně. Pak dojde k poruše (zkratu fáze na kostru) některého z připojených spotřebičů třídy I. (tazatel uvádí na stejném okruhu pračku). Na kostře spotřebiče se tak objeví fáze. Protože není kostra spotřebiče chráněná (přerušený PE), jistič nevypadne a pokud na ní v tu chvíli nikdo nesahá, nic zvláštního se neděje. Akorát, že se v tu chvíli fáze objeví na všech propojených ochranných kolících vadného okruhu. Když v takovém případě připojím na okruh spotřebič třídy II. se správně připojenou vidlicí, stále se nic neděje a vše je zdánlivě v pořádku. Pokud je ale ve vidlici nepředpisově propojená dutinka s kolíkem pracovního nuláku, dojde k tvrdému zkratu a tím k vyhození jističe. To by vysvětlovalo, proč se závada neprojevuje trvale. Když totiž nebude v tu chvíli v provozu onen vadný spotřebič, fáze na kolíkách nebude a vše bude normálně fungovat.
Takže doporučuju zjistit, jestli není při spotřebičích v provozu fáze na kolíku zásuvky. Pokud ano, odpojit všechny spotřebiče na daném okruhu. Když fáze z kolíku zmizí, je závada na některém ze spotřebičů. Když tam bude i nadále, je závada někde jinde v instalaci. Rozhodně bych nedoporučoval takový okruh nadále používat, dokud nebude závada opravena. Jde o život (bez legrace)!
doplněno 19.03.15 14:56:Samozřejmě nestačí opravit vadný spotřebič, ale hlavně je nutné opravit připojení ochraného vodiče v instalaci.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.