Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zkušenost s průtokovým plynovým kotlem

Od: ada74* odpovědí: 5 změna:

Dosluhuje mi plynový kotel, mám s bojlerem, který je zvlášť. Kvůli místu zvažuji s průtokovým ohřevem (bez zásobníku teplé vody), ale nevím, jak moc kolísá teplota vody během sprchování, vanu téměř nepoužíváme. Máte zkušenost s nějakým konkrétním typem? ( Ať s průtokovým, nebo se zabudovaným zásobníkem) Kotel je pro byt 65m2, kde bydlím s menším dítětem.

Děkuji.

 

 

5 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

deda43*
hodnocení

0x

Průtokový kotel mi nevyhovuje, právě pro neudržení teploty při sprchování. Používám el. dvoucestný ventil a vytápím kotlem boiler nebo pouštím otopnou vodu do radiátorů.

 

servisakplyn
hodnocení

0x

Dle toho jak se technicky vyjadřujete nemáte zkušenosti z danou problematikou. Obraťte se nejlépe na servisně instalační firmu, která Vám vhodný kotel naprojektuje, namontuje, uvede do provozu a dále servisuje. Kotle s průtokovým ohřevem jsou všeobecně poruchovější, než kotle s integrovaným či externím zásobníkem TUV. U kotlů s průtokovým ohřevem je vždy problém se stabilitou teploty TUV. Pro menší byty jsou nekondenzační plynové kotle s průtokovým ohřevem nevýhodné. Pro průtokový ohřev vody je třeba alespoň 24kW výkonu, aby byl průtok TUV uspokojující, lépe však 28kW. Kotel pak má zbytečně velký i minimální topný výkon. U 24kW je to kolem 12kW. Pro malý byt je proto lepší užít kotel cca 14kW s integrovaným či extrerním zásobníkem TUV. Kotel je úspornější pro vytápění a dodávka TUV je stabilnější. Prostorové nároky jsou však větší, a to je často v malých bytech problém. Pokud se rozhodnete pro průtokový ohřev TUV, pořiďte si kotel kondenzační s větším výkonem. Kondenzační kotel má mnohem větší rozsah modulace topného výkonu. Při výměně kotle potřebujete revizi spalinových cest a revizi plynu. Plynový kotel se vybírá i podle ceny nahradních dílů. Zde jednoznačně preferuji kotle českého výrobce Thermona. Kotle jsou dobře opravitelné a ceny ND podle ostatních třetinové. Pokud chcete nejlevnější kotel na trhu, pořiďtě si slovenský Protherm.

 

tommmmik
hodnocení

0x

Zdravim¨,

mam Baxi ecofour 24

Voda pri sprchovaní vubec nekolísá. V tom rozdil nepoznate.

Nevyhody : delsi napousteni vany (musi se pustit trochu mensi proud nez s bojlerem ) ale mam vanu 220l a napousteni cca 10minut. Dalsi nevyhodou je, ze pokud i topite timto kotlem, tak jakmile zapnete vodu tak prestane topit a ohriva vodu. S tim taky ale nemam problem.

Rodice maji ten stejny akorat starsi Baxi uz radu let a jsou spokojeni.

Ja ho mam 4roky a zatim OK.

Jinak jeste doplnim, ze ho pouzivam v nezateplenem rodinnem dome cca 160m2

 

joudic*
hodnocení

0x

na prutokac s nostalgii vzpominam, je to nejlepsi plynovy vynalez na svete, ale musi byt na plne pecky, zadne stelovani teploty pakou, ale kohoutkem, teplota je pak po namichani se studenou porad stabilni, to, co pisou ostatni vubec neznam, naopak je problem s bojlerem, staci udelat velky uklid, umyt kuchyn a nadobi a uz se nemuzete vysprchovat a nebo teplota porad klesa, kor kdyz je privod studene vody ledovy (3-8C) a treba napustit celou vanu bez dozoru je nemozne, musi se naopak pakovkou porad stelovat, aby vana nebyla nakonec studena, 80L bojler a vana na cvachtani pro dite + nadobi atd je temer nemozne

 

honzik*
hodnocení

0x

máme již cca 12 let Junkers, turbo, 24kW. Na kotel se zásobníkem nebo na bojler nemáme místo. To kolísání teploty mě štve. Nicméně tento kotel umí modulovat výkon i při ohřevu, takže jsem před lety koupil termostatickou baterku oras a pro sprchu komfort maximální. Naprosto stabilní teplota a nehrozí opaření. Před tím s pákovkou to byl boj. Tu máme stále ještě u umyvadla a v kuchyni, takže tam boj zůstal. Taky se odtočí dost vody, než začne téci teplá. Ale to záleží i na délce potrubí a jeho izolaci. Průtokový kotel má na druhou stranu výhodu, že si ohřejete jen tolik vody, kolik opravdu potřebujete. Mám zkušenost, že množství plynu, které spotřebujeme pro naši denní potřebu teplé vody odpovídá zhruba spotřebě plynu, pokud bychom měli ke kotli bojler. Má to tak otec, který má samostatný bojler nahřívaný z kotle. Kotle s vnitřním (menším) zásobníkem mohou mít denní spotřebu na TUV zřejmě nižší. Čili zásobník není o úspoře energie, ale o komfortu užívání. Kotel pro průtokový ohřev každopádně musí mít vysoký výkon (cca oněch 24kW), aby byl schopen dodat dostatečné množství teplé vody v rozumné čase. Pak je otázka, jak dobře kotel umí snížit (a modulovat) topný výkon. Protože 24kW je pro běžný byt nebo domek "kanón na vrabce". Můj starý Junkers naštěstí umí modulovat výkon při ohřevu a zároveň umožňuje snížit topný výkon, takže se mi s ním podařilo nalézt kompromis pro ohřev i topení, jinak už by šel z domu. Takto počkám až se rozpadne.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]