Zapojení zásuvky

Od: Datum: 13.03.15 10:41 odpovědí: 25 změna: 25.05.15 20:58
Prosím poraďte jak zapojit zásuvku. Kam přijdou ty drátky. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 13.03.15 10:45

levá a pravá dírka je vlastně jedno, kolík ale musí být kolíkem!

A tomu, kdo dával kabel 3x černé barvy běžte dát přes hubu.

doplněno 13.03.15 10:57:

pokud to opravdu vidím dobře - ta fotka původní zásuvky je trochu nečitelná s tím rozvodem...

doplněno 13.03.15 12:00:

Já bych to osobně s ohledem na hliník a shodnou barvu dělal také úplně jinak... předpokládat tu můžeme všichni něco, ale pravda je jen jedna a tu zjistí elektrikář na místě přezkoušením káblů...

Já bych vyrval dráty a dal tam pořádné - kdo ví, jestli daná instalace splňuje aktuální normy. Je tu varianta, že v případě vyhoření díky špatné kabeláži bude postih od hasičů a krácení pojistného plnění.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.03.15 10:50
nemohl bys mi to nějak nakreslit trochu to nechápu. a kable tam jsou od novoty paneláku 35let
Datum: 13.03.15 10:53

Není to jedno. Fáze MUSÍ být vlevo.

Ohodnoceno: 2x

Od: jmlc®
Datum: 13.03.15 11:00

njn, to je pravda, ale pro účely bez měřáku bych to předělal prostě přesně tak dle nákresu - kus drátu za kus drátu...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.05.15 15:45

A to ti řekl kdo? Je to sice elektrikářská zásada, ale dle normy může být fáze i vpravo. Mělo by se pouze dodržovat, že by mělo být stejné zapojení v domě nebo alespoň bytové jednotce. Takže žádné "MUSÍ".

Datum: 24.05.15 21:21

Ahoj. Vládo, zapojovat fázi na levou zdířku je rozumně vymyšlený a zavedený pravidlo. Nepiš sem ty svý blbosti a nesváděj ty, co jsou neznalý věci, k podivným zapojováním drátů v zásuvkách. Samozřejmě, že se i na kontakty pravé zdířky dostane napětí. To když se do tý zásuvky připojí nějaký stroj a přez něj se uzavře obvod. Na volné zásuvce, to správné zapojení je prostě : fáze v LEVO.

Datum: 25.05.15 20:58

No, pokud je pro tebe norma, která obecně platí, pro tebe má blbost, tak nemá smysl se o tom bavit. Až budeš vědět , co opravdu v jakém případě v elektrikářské práci platí, tak se účastni diskuze. Já jsem nenapsal žádnou blbost, ale pouze to, jak to může být podle předpisu.A jestli jsi dobře četl, tak jsem myslím napsal, že vžitá praxe je fáze vlevo, ale být to nemusí!

Od: asd1
Datum: 13.03.15 11:51

Tohle bude blbě... Vidim to původní zapojení 1) přívod fáze na levou díru, je tam další drát to bude nejspíš fáze k další zásuvce, 3) přivod nula+zem na kolík, 2) nula + zem, propojení od kolíku k pravý díře + k další zásuvce.

= nové zapojení podle obrázku nebude fungovat.

Od: karek
Datum: 13.03.15 20:49

vlevo fáze,vpravo nulák,kdo to neví tak je č...k

Datum: 14.03.15 09:45

neopič se :-D

Datum: 24.05.15 21:46

A tohle je přesně odpověď na přezdržku (bez pardónu). *zed* Buď si jsem 100% jist, nebo nepíšu svoje domněnky.

Datum: 13.03.15 10:52

Svěřte to elektrikáři. Vzhledem k tomu jak je to zapojené (zřejmě je odtud napájená další zásuvka - i když nechápu, proč nejsou i dva ochranné vodiče), všechny vodiče černé a ještě hliník... Jinak pokud chcete dávat dvojzásuvku, doporučuji s clonkami a natočenou horní zásuvkou - je to mnohem praktičtější.

Datum: 13.03.15 10:53

Dobry den, zapojeni tri cernych kabelu je dost hruza. Zmerte alespon zkouseckou ktery drat je pod napetim a dejte ho na stranu, kde namerite napeti v ostatnich zasuvkach v objektu tak, aby byla faze na stejne strane. Standartne se dava do leva. V pravo nulak a na kolik zem (drat, co je nahore). V tomto pripade by jsem ale draty prozvonil, aby jsem se ujistil, co je zem a co je nulak a patricne preznacil. I tak to nejspis nebude podle normy, ale alespon uvidite co kam vede.

Vypada to, ze to neni koncova zasuvka, ale je na ni pripojena dalsi

Datum: 13.03.15 11:03

Taky jsem si myslel, že na ni bude připojená další, ale jistý si nejsem. Druhá možnost je, že prostě na fázi vedou dva dráty - to už jsem taky viděl. Asi pro "posílení" i když je to nesmysl když není "posílen" i nulák.

Od: martin1*
Datum: 13.03.15 12:59

Jak se dá zjistit co je nulák a co zem? Nerozumím pojmu "prozvonění". Díky

Datum: 13.03.15 11:32
tady je to lépe vidět
Od: dam*
Datum: 13.03.15 12:03

Chlapi, ta zásuvka je zapojená dobře, dokonce i drátky jsou zasunuty na správné straně hlavičky, šroubku aby při utahování nevyjížděli. Koncová být nemůže, protože do ní vedou dva páry, tj dva kablíky, jeden přivádí, druhý odvádí do další zásuvky. Když "atentátník" udělá přesnou kopii zapojení, tak se nemá čeho obávat. To co je pod šroubkama vlevo je fáze, musí dodržet přívod na kolík a potom na pravou stranu a dole co je na kolíku dát pro jistotu taky na kolík, ty dva by měli být zelené barvy (na druhé izolaci), tím si odbourá zjišťování který pár je přívod a který odvod. Snad už ani nemusím psát, že musí vypnout pojistky před započetím práce a po vypnutí ještě zkontrolovat, že je opravdu vypnuto! Jo a hliník se rád láme, tak opatrně, nebo si izolačkou nejdřív označit co je co, kdyby se musel nastavovat, třeba přes čokoládu /lámací svorku/...

Ohodnoceno: 6x

Od: asd1
Datum: 13.03.15 11:45

Ještě přidám že hliník je křehkej = ohýbat co nejmíň, jinak praskne. Hodí se zkušenosti.

Fáze vlevo, nula+ zem nejdřív na kolík a pak propojení vpravo. Asi bude pokračování k další zásuvce...

Proměřit, označit dráty izolačkou správnou barvou (odlišit fázi a nulu+ zem)

Datum: 13.03.15 12:00
jo kdybych se nenechal prodavačem ukecat a koupil stejnou zásuvku tak bych to zapojil on mi nabídl se dvěma vstupama protože je stejne hluboka jako ta původní. u tech jednozastrckovych se musi ještě použít vymezovací rámeček. no nic zavolám elektrikáře . mimochodem neni tu nějaký ochotný z okoli fifejd Ostrava?
Od: dam*
Datum: 13.03.15 12:21

Pavlosi, ten prodavač Tě ukecal dobře, pro nastavovací rámečky musíš použít delší šroubky a pak se ta zásuvka viklá, drží nic moc a když ji utáhneš fest, tak většinou prdne ta spodní krabička a problém je na světě. Hlavně nehledej vědu kde není. Fakt je, že elektrikář je jistota.

doplněno 13.03.15 13:32:

Jestli chcete, tak zde napište kde a v kolik si dáme rande, během dvou hodin můžu, Jsem od Starého Zábřehu.

Datum: 13.03.15 13:40
to by bylo super jsem do večera doma tel.730607566 prozvon ja ti pak zavolam a domluvíme se
Datum: 13.03.15 13:40

Ale notak pánové! Jestli je to panelák ze 60 let, tak je to zapojené naprosto správně (podle tehdejších předpisů) a dokonce i ty barvy jsou, jak mají být. Tehdy se používaly ploché kabely AGY a ty měly fázi černou a nulák (společně s ochraným) tmavě šedou. Izolace byla gumová. Jako vrchní obal byl neskutečně tvrdý černý plast, který dost dobře nešel od gumy oddělit. Proto se tam často nechával a to je to černé, co je vidět na obrázku. Rozvody se dělaly dvoudrátově. Do zásuvky na obrázku vede jeden takový kabel od jističe (případně od předcházející zásuvky) a další kabel k následující zásuvce. Z tohodle třídrátový rozvod neuděláte. Předělat tuhle instalaci je prakticky nemožné, protože ty kabely jsou zalité v betonovém panelu.

doplněno 13.03.15 14:17:

Takhle by to mělo být (hnědý fáze, šedozelený nulák).

Ohodnoceno: 7x

Datum: 13.03.15 14:59

magdon, výborně; alespoň někdo zná i "trochu starší" instalační můstkové vodiče; pak ještě byly AYY, kde i uzolace žil byla PVC...ale ta vrchní izolace...škoda mluvit, proto to vypadá, že všechny dráty jsou černé...ale nejsou...

Datum: 13.03.15 19:32
Tímto děkuji nicku dam .Rande se povedlo problém se zásuvkou vyřešen.Je vidět že se v dnešní uspěchané době ještě najdou lidé kteří se snaží lidem nezištně pomoci .Také ostatním děkuji za rady.
Datum: 13.03.15 20:51

A pak proč dochází k úrazům elektrickým proudem ... a nebylo by lepší - bezpečnější zavolat odborníka? Elektrikáře?

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.