Jak na sousedovu zeď

Od: Datum: 09.03.15 10:11 odpovědí: 29 změna: 11.03.15 15:01

Ahojte, rád bych se s Vámi po delší době opět poradil.

Začíná pěkné počasí a práce na baráku opět začíná bavit a nyní řeším situaci jak vylepší vzhled dvoru, jedná se o zeď souseda. Chystám se jí něčím upravit, aby se na ní šlo dívat ..nicméně jedná se v celku o velkou plochu a práce bude dost.

Prosím tímto o nějaké tipy a rady jak opravit jeho zeď aby to hezky vypadalo a již mohli před zeď dávat kytičky apod :).

Moje tipy, který mě přítelkyně "zakázala" - polystyren, lepidlo a časem jen vymalovat (prý cenově drahé a nechce zateplovat sousedovi dům), štukovat, pak natáhnout lepidlo - ale to je to stejné...chci do toho investovat proste minimum - nějaké nápady prosím?

Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.03.15 10:21

...nechce sousedovi zateplovat zeď... "luck90", na tu zeď se budete celý život dívat Vy a Vaše rodina. Ta zeď je dominantou Vaší zahrady - aspoň z fotky to tak vypadá. Takže bych opravdu radila ten polystyren. No a když by to sousedovi nevadilo, tak potom přidat semtam nějakou konstrukci, po které se potáhnou popínavky. Jak jsem si všimla, tak z místa, kde trávíte odpočinek, koukáte přímo na zeď. Tak ať máte pěkný výhled *slunce*

Ohodnoceno: 1x

Od: luck90
Datum: 09.03.15 10:35

Tak spíše koukáme dolů na zahradu :)..ale je pravda, že tato zeď nám leží dost v žaludku, jde vidět že bývalý majitel již zeď nahazoval, ale jen to jen do půlky a zeď je ted různobarevná, někde tmavá, někde šedá, někde bílá :D no děs :D..ty popínavky není špatný nápad, ale bojím se bordelu, u té zdi budu stavět synovi hrací domeček, pískoviště apod. ptz na tuto zeď vidíme i z okna od kuchyně :)

Od: paw®
Datum: 09.03.15 10:21
Ta zed je kamena? Donluvit se se sousedem, oklepat nesoudrzne casti a vymalovat vapnem. A kazdy rok vapnem pretahnout. A mate paradu a hotovo.
Ohodnoceno: 3x

Datum: 09.03.15 10:35

Každý rok přetahovat vápnem? Rád bych jednou a dost, pak minimální údržba :)

Datum: 09.03.15 10:41

A nezkoušel jste se zeptat souseda, jestli s tím sám něco nechce udělat? Aby jste mu to nezateplil, on vám to za rok strhnul a udělal to nově podle sebe, nebo naopak mu to zateplíte, jemu zevnitř poroste plíseň a soudní spor je na světě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 09.03.15 10:46

On je starší pohodář, co vím, tak peníze nemá(zatím se nám jen stará o poleú, takže sám to opravovat nebude a že by tu byla i šance že by sundal celý barák a stavěl nově s novou zdí...tomu ještě tak 20 let neuvěřím :)...Mě zajímaly názory jak to udělat hezké za co nejmenší peníz, třeba ten polystryten s perlonkou a lepidlem bude v celku finančně náročné..tak mě napadlo nějaké desky a natřít je?

Datum: 09.03.15 10:53
Kup si za par stovek strikacku na spric . Směs si namichas doma sám a vzhledove pohoda. Muzes a nemusíš to pak natrit
Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.03.15 11:04

No to je ono! :D takhle to chci :) takže né hašené vápno ale sehnat stříkačku na špric a pak časem třeba natřít?..Super...nějaké doporučení na tu stříkačku? A ideální složení špřiču? jen řidký beton?

Datum: 09.03.15 11:12
Maj to ve stavebninach a dela se už jen model s plisky ale stačí jen si musíš vyzkoušet hustotu a tu pak míchat. Komunisticky model mel pruziny a ty strikaj lip spousta lidi to ma doma a netusi jakej je to poklad.Ja jsem to strikal z malty k01 a pridaval jsem do toho cement na 20 kg malty 3 lžíce cementu . Musí to mít takovou lepivou konzistenci. Na 1 kolečko smesi tak 1-2 vapna a klidně 4 lopaty cementu
doplněno 09.03.15 11:19: Takhle vypadá http://www.stavmachem.cz/inde…shop=113&idproduktudetail=841

Od: 7jamta
Datum: 09.03.15 11:40
špric mají v některých stavebninách taky, výhoda je, že už je obarvený, já bral přímo bílý, ale chtějte čerstvý, líp se mi s ním dělalo.

Datum: 09.03.15 13:53

říká se tomu čert

Datum: 09.03.15 10:47

Zdravím,
nejmenší investicí bude, když koupíte vápno a tu zeď prostě a jednoduše nabílíte. Pokud to budete dělat štětkou, máte minimálně na týden co dělat. Druhé, rychlejší, řešení je vypůjčit si malířskou stříkačku a pomocí té tu zeď prostě vápnem nastříkat.

Od: uska®
Datum: 09.03.15 11:07

Po dohodě se sousedem přímo na zdi nechat přichytit břečťan, ten neopadá. Kombinovat s psím vínem, krásně se na podzim zbarví, sice opadá, ale stejně shrabujete listí z vašich stromů, tak ten kousek navíc zvládnete. Před zeď třeba 3x dvoumetrový rošt a na něj krásné kvetoucí popínavky. A nebo (pokud je to slunečná strana) normální víno a budete mít i vlastní pochoutku. Pozadí budete mít zelené od břečťanu a před ním hezké květy a nebo úrodu hroznového vína.

Ohodnoceno: 5x

Datum: 09.03.15 11:53

Take jsem chtel navrhnout kosnstrukci a nechat porust. Brectan by jsem na svem dome nepovolil, ten prorusta do zdi, ale jsou snad jine, ktere nreprorustaj a jen se opravdu prichyti.

Datum: 09.03.15 11:57
Já bych to špricnul, hodil na bílo hodil tam nějaké popinavky a mezi to bych nechat nějakým dobrým sprejerem nastrikat nějaké obrazky - psí boudu se psem, krtinec s krtkem, kytičky.motylky, slunicko, trávu, žížaly, broučky...

Datum: 09.03.15 14:53

Na konci zahrady doma, u rodičů, byla teké taková škaredá zeď. Táta na ni natloukl pár šprinclíků a zasadil 2 keře popínavé růže. Zeď pak vypadala jako zámek Šípkové růženky. jen ty růže byly krvavě červené. Růže se rozrosly úplně neuvěřitelně a za 2 roky zeď pod nimi naprosto zmizela. ;)

Od: dam*
Datum: 09.03.15 14:53

Ty nápady s vínem a břečťanem by se mě taky líbily, ještě klematis by šel, ale to by chtělo konstrukci, velká škoda, že ta zeď není kamenná, tuším, že vyhraje "špric" a držím palce.

doplněno 09.03.15 15:02:

Ještě mě napadlo - a co tak na tu zeď sem tam "fláknout" nějaký květináč s muškáty či něčím obdobným, jasně,že po kladné dohodě s pantátou. :)

doplněno 09.03.15 15:12:

další možná ptákovina je lezecká zeď pro děcka

Datum: 09.03.15 15:06

To by bylo dost muškátů aby se zeď schovala...ale v plánu to určitě je :) nějaké závěsné truhlíky apod. mám pro přítelkyní v plánu udělat. Ale i tak se zeď musí trochu "skrášlit" :)..přemýšlím nad tím špricováním tou stříkačkou. ...to Vápno jsem chtěl prvně ale vbc netuším jak ta zed pak bude vypadat..jestli to jen bude na bílo obarvené tak stejně půjde hodně vidět ta hnusná struktura té zdí.(opadává omítka, někde jdou vidět cihly, někde kameny) ...

Datum: 09.03.15 15:20

To teda ptákovina je:D tohle by mě v životě nenapadlo :D..už vidím jak na zahradě v létě s rodinkami popíjíme, grilujeme a prvního chlapa napadne, jdeme si zašplhat :D..u nás před barákem by byla sanitka každý druhý víkend :D

Datum: 09.03.15 15:08

Tímto mě napadlo, nedělal někdo z Vás zeď hašeným vápnem? Pokud ano, máte nějakou fotku jak to vypadá?

doplněno 09.03.15 15:08:

Na netu nemůžu ani za boha najít ..jen jak se míchá vápno mě stále vyskakuje :-/

Datum: 09.03.15 15:34
Pokud to nechcete každoročně řešit tak na vapno v jakékoliv forme zapomente. Jedine dlouhodobější řešení je v cementu at už omitka nebo spric. Ostatně sam na te zdi nyní vydite jak se chova klasická omitka po letech
doplněno 09.03.15 15:41: Maltou trosku prohazite ty hole cihly a celý to pak prostriknete klidně jenom betonovym poterem. Dela se jemný a hruby vám doporucim ten hruby. Kupte 5 pytlu toho betonu 2 pytle k01 na prohozeni cihel . Pujcte si zebrik a i se strikackou se vejdete do tisícovky. Min 5 let to bude vypadat stejne. Ten nenatazenej polys taky natahnete zbytecne se vám oddroluje a zmenšuje

Datum: 09.03.15 15:48

Děkuji za radu, i o tu cenu mi šlo 1000Kč je to co bych max do toho investoval. + ted hledám na netu ten ruční stříkač na špricování. Protože ani za boha jsme se za celý minulý leto nedokázal naučit "grif" z nahazováním :D... P.s - polyš už je doplněn a natežen :) celý barák býv. majitel udělal ale pár metrů čtvereční ne...nechápu :) Takže tohle už je, a v celku se nudím v práci, takže za chvíli založím novou diskuzi která mě na RD trápí...Děkuji moc všem!

Datum: 09.03.15 15:57

Fotku jedné vápnem bílené chalupy jsem vám udělal, ale je tmavá, protože je to focené proti slunci asi na vzdálenost 500m a obíhat kvůli fotce půl vesnice se mi fakt nechce. Jinak - nevím, k čemu vám bude fotka - prostě je to zářivě bílé. Čím kvalitnější vápno, tím bělejší nátěr. Nejbělejší bude náěr "čerťákem", ostatní vápna jsou po čase maličko (nepatrně) zažloutlá. A dělá se to jako normální malování kdekoli jinde - první nátěr je spíš jen vápenná voda (řídce rozmíchané vápno ve vodě) - tou se nátěr ukotví do omítky (do podkladu). Pak se dělá druhý, hustší a ten už je finální, krycí. Když ten druhý namícháte moc hustý, bude vidět každý tah štětkou a případně tam budete mít kocoury. Jednodušší (hlavně pro člověka, který neumí se štětkou malovat) je to proto stříkat, hlavně ten druhý nátěr.
A na rozdíl od předřečníka s cementem - cpát cement do omítek a vůbec do všeho považuju já sám osobně za největší čuňárnu, co může zedník udělat. Sice je to tvrdé jako beton, někdy to vydrží déle než ta vápenná omítka (pokud je suchá zeď, pokud je mokrá, jde to dolů ještě dřív než vápenná a navíc je to neopravitelné - musí se pak otlouct celá zeď a celá nahodit znovu). takže za mne - na cokoli s cementem klidně zapomeňte. Max tak jednu zednickou lžíci na kolečko a je to až až.

Datum: 09.03.15 16:05
Pekne fasády po par letech přišly až se zateplovakama. Všechny ostatní hazene fasády at už z dob komunismu nebo současného data mají již po roce vady. Jedinou výjimkou jsou břizolitove omitky které vydrží téměř vše. I kdyby existovala bezudrzbova vapenna omitka tak vás po zkouknuti na místě vyvedu z omylu co se kvality tyce
doplněno 09.03.15 16:09: Korunu tomu všemu dává stukova vapenna omitka která vydrží v suchém byte ale urcite ne na fasádě. Až někdy půjdete po městě zkuste spočítat klasické fasády hazene se stukem bez nějakého kazu a garantuju ze vám budou stačit prsty jedné ruky a všechny budou mladší 1 roku

Datum: 09.03.15 16:18

Netrvdil jsem, že vápenné omítky jsou zcela bezúdržbové (třeba chalupy se bílily po cca 5 letech, protože jinak byly zažloutlé), ale co do kvality uvidíme za nějakých 50let, co vydržely cementové omítky. Ty vápenné tady jsou na mnoha chalupách a mnoha domech ve městech už i více jak 100let a pořád drží. Zatím, co mám zkušenost s tzv. trvdými omítkami, tak drží, dokud se někde neobjeví prasklinka. Pak už to nemá dlouhou životnost - odfoukne to a jde to dolů celé. A jak asi víte - trvdou omítku nelze opravit, aby to nebylo vidět. Vápennou omítku v porušeném místě očistíte, doházíte, zaštukujete, nabílíte a nikdo nepozná, že je to opravované.
Co se týká moderních natahovacích fasád na zateplovací systémy - jo, je to rychlé, vypadá to slušně (ale to každá nová omítka) - jen je otázka, jak to bude vypadat po nějakých 50 letech. A natahovací omítky taky opravovat jen částečně nejdou - dělá to fleky.

Datum: 09.03.15 20:01
Vás bych chtěl mít za souseda..
Nahoďte jen ta opadaná místa a celé to přebilte vápnem.
Taky koukám, že byste mohli sousedovi udělat okapy...

Datum: 09.03.15 20:13

Maximálně bych to "ošprycoval" (nahodil řídkou jádrovou omítkou -postřikem budto z pytl.směsi nebo vápno písek cement)popř si zapůjčil "mlýnek" ( http://www.stavmachem.cz/inde…shop=113&idproduktudetail=841 ) a místo jádrovou stříknul brizolitem /jde i jádrovou/( http://www.cemix.cz/produkty/…neralni/508-brizolit-prirodni ) pro sjednocení povrchu.

Datum: 10.03.15 00:05

Ahoj. Je ještě jedno, zde nezmiňované řešení. Koupit v armádním výprodeji maskovací síť a natáhnout ji na tu zeď. Ty popínavky jsou trochu náročnější na čas, ale taky je to řešení. Když dorostou do potřebné výšky, stačí ten terminální výhon odtrhnout ode zdi a vyklonit od tý zdi. Pak přestane dál růst a někam šplhat. Je to schopný prolézt i na půdu dírou mezi prkny.A hodně se na tom pasou včelky a vosy. Spíš ty vosy.

Od: robert*
Datum: 11.03.15 15:01

očisti to od volných částic,od prachu.Nasříkej nebo nanes štětcem penetraci.Poté hustějším podkladem co se dává pod hrubou maltu(špric) pěkně zednickým žufanem místo vede místa nahodit.Vzor bude nepravidelně stejný po celé ploše.Po té nastříkat vápnnem a po zaschnutí ochránit penetrační vrstvou

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.