Pečící trouba píská

Od: Datum: 07.03.15 15:24 odpovědí: 8 změna: 07.03.15 16:19

Dobrý den, prosím o radu ohledně pečící trouby elektrické vestavění zn. Concept. Trouba je stará 3 roky a poslední měsíce ihned po zapnutí začne pískat. A to značně, je to slyšet i přes zavřené dveře a zapnuté rádio! Upozorňuji, že to NENÍ ventilátorem, protože troubu zapínám na dolní a horní ohřev BEZ VENTILÁTORU. Jak se trouba zahřívá, pískání se lehce tlumí. Je slyšet, že je to nějaká mechanická závada od součástky, která se otáčí, pískání lehce kolísá, není stále stejné. Zvuk jako zašpiněného ventilátoru, ale v troubě v otevřených částech je pouze ventilátor na horkovzduch a ten se neotáčí, když není zapnutý. Jiné viditelné části nejsou, musela by se leda odmontovat pečící spirála a plechy... Netušíte někdo, jak to opravit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: prog*
Datum: 07.03.15 15:35

Dobrý den,jestli je to vestavěná trouba tak ta má obvykle ještě jeden ventilátor aby vyfukovala horký vzduch ven,nebo mi to alspon takto máme.že ze předu fouká teplý vzduch ven i bez horkovzduchu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arny®
Datum: 07.03.15 15:39

Pozor! Většina novějších trub má i tzv. ochlazovací ventilátor, jehož chod nemůžete ovlivnit. Je to elektromotor s dlouhými lopatkami o malém průměru a bývá uložený vzadu napříč troubou. Jestli jej máte, lze to většinou poznat tak, že vepředu nad troubovým prostorem jsou otvory, ze kterých (při zapnuté troubě) mírně proudí vzduch. Nahoře mají dvířka také otvory, takže když dvířka zavřete, vzduch koluje i přes ně a tím dvířka ochlazuje (při pečení v troubě pak lze na dvířka klidně položit ruku a nespálíte se ) Takže zřejmě vám pískají ložiska tohoto ventilátoru. :(

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik000005*
Datum: 07.03.15 15:48

Tak to bude asi ono! Hádám, že sám si to asi neopravím, že... Teoreticky vzato, je možné, že by tento "zadní" ventilátor byl jenom nějak zanešený od výparů apod. a dal se nějak vyčistit bez pomoci opraváře?

Od: prog*
Datum: 07.03.15 15:43

přesně tento ventilátor jsem myslel,akorát jsem nevěděl jak se to přesně jmenuje*hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: arny®
Datum: 07.03.15 16:00

Někdy vyčištění pomůže, ale většinou jen dočasně a pískání se za čas opět objeví. Je to jako u ventilátorů topení v automobilech. Záleží dost na tom, jaká ložiska používá výrobce ventilátoru-to se nakonec může i lišit, protože výrobce může mít více dodavatelů ložisek. On ten ventilátor nemusí být zanesený, ale může být už vychozené ložisko a proto pak píská. Pokud je ložisko OK, tak řádné vyčištění a promazání ložiska vhodnou vazelinou by nakonec mohlo pomoci třeba i na delší dobu, ale pokud je ložisko nekvalitní, bylo by lepší jej (v případě, že to půjde) vyměnit za nové kvalitní ložisko. Ty ochlazovací ventilátory ale cenově drahé nebývají. Je i více výrobců a i když se třeba ventilátory vzhledově mírně liší, tak bývají záměnné. Viděl jsem i ventilátory, které vrtulku neměli plechovou, ale plastovou (samozřejmě mám na mysli ochlazovací ventilátory), protože ventilátor trouby pro horkovzduch jsem viděl vždy jen s kovovou vrtulkou

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik000005*
Datum: 07.03.15 16:14

Děkuju za vyčerpávající rady! *palec* Konečně na mě nikdo "nehledí" jak na trotla, když tvrdím, že tam musí být ještě jiný ventilátor! Zkusím vše dle instrukcí a snad to klapne. *modla* No u téhle trouby bych se nedivil, kdy i ložiska byla z plastu *sok*, protože trouba se už po 2 letech začala rozpadat. A ne že by se v ní zas tak moc peklo. První se začaly rozlamovat otočné knoflíky...značka poměrně nekvalitní! Určo bych nedoporučoval ke koupi. Čekám, kdy ji bude následovat sporák a myčka stejné značky. Sporák už má trochu chuť...*ee*

Od: arny®
Datum: 07.03.15 16:09

Ještě mne napadlo: pokud zvuk skutečně píská, bude to nejspíše výše popsaný problém. Pokud je ten zvuk ale jakoby, když o sebe drnčí dva plechy, mohlo by to být i tím, že o sebe drnčí (vibruje) příruba ventilátoru s otvorem, na který doléhá. Mezi ventilátorem a tím otvorem bývá takové pružné tepelně odolné těsnění.
Jinak v příloze přikládám obrázek často používaného ochlazovacího ventilátoru (je to ten dlouhý). Ale třeba některé trouby od Fagoru měly ventilátor kulatý (podobný tomu v troubě).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: karlik000005*
Datum: 07.03.15 16:19

Ne, ne, zvuk drnčících plechů to není. Jasně je slyšet, že se tam "něco" otáčí a jakoby těžce otáčí. Mně to opravdu připadá, že je zanesený, i ten zvuk je, jako když je obalený špínou a nemůže se hladce otáčet. Tomu by nasvědčovalo i to, že když se ohřeje na cca 150°C, tak se dle zvuku otáčí lehčejí a už tolik nepíská. Díky za foto.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.