Mohou se propojovat libovolné PE vodiče?

Od: Datum: 04.03.15 22:22 odpovědí: 5 změna: 05.03.15 19:28

Zdravím,

zajímalo by mne, jestli není v rozporu s normou propojit PE vodiče v domovní elektroinstlaci. Řekněme, že v případě kdy se to nabízí.

Např.: K bojleru, domácí vodárně a oběhovému čerpadlu na kotel jsou přivedeny kabely. Jsou ale krátké a mají být všechny tři prodlouženy v rozvodnici (odkud budou pokračovat vhodné kabely až k jednotlivým spotřebičům). Je v souladu s normou a vhodné spojit v této rozvodnici všechny PE vodiče?

doplněno 04.03.15 22:29:

Ještě doplním, že jednotlivé kabely nevedou ze stejného rozvaděče.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: sos*
Datum: 05.03.15 06:50

Pochopil jsem, že chceš prodloužit tři stávající vedení v jedné rozvodnici / krabici/. Pokud se navzájem jednotlivá silová vedení nepropojí, nic by tomu nemělo bránit. Vedení nuláku a zeměni je možné spojit. Ale podle normy to určitě není. Té by vyhovovalo samostatné napojení prodloužení, tedy pro každé vedení jednu menší krabici. Nejde ani tak o nějakou bezpečnost,od toho máme jističe ale aby se v tom někdo za nějaký čas vyznal.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.15 07:48
avatar

"Nejde ani tak o nějakou bezpečnost..."

Ale ano, jde především o bezpečnost! V jedné krabici nesmí být ani dva okruhy jištěné dvěma jističi ve stejném rozvaděči, natož pak z rozvaděčů různých. Představte si situaci, kdy budete potřebovat zásah na jednom z okruhů. Vypnete jeden z jističů (netušíte, že to nestačí), vezmete zkoušečku a přesvědčíte se, že je okruh bez napětí. Strčíte prsty do krabice... A spojovat PE různých okruhů z různých rozvaděčů taky není zrovna dobrý nápad.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: accur
Datum: 05.03.15 09:24

S přehledností by snad neměl být problém. Použil bych krabici typu:

http://eshop.m2trade.cz/krabi…lacni-krabice-240x190x90.html

do které bych umístil DIN lištu a pomocí řadových svorek provedl propojení.

Byl by to takový malý rozvaděč, ale nebyly by v něm žádné jistící prvky. Ještě bych samostatným vodičem PE zvlášť přizemnil vodárnu a měděné Cu trubky od topení (ty jsou již přizemněné u hlavního rozvaděče).

Vodiče N bych samozřejmě nespojoval - jistě by pak ani nefungoval proudový chránič.

Datum: 05.03.15 07:56

Zaujímavé konštatovanie,takže potom v trubke smie ísť len jedná fáza a prepojovacie mostíky robia len tak?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.03.15 19:28
avatar

Abych pravdu řekl, tak otázka je nejednoznačná. Proto jen obecné rady.

PE vždy spojovat i z jiných tvětví je přímo povinné. Musí se však jednat o stejnou síť. TT, IT, TN-C (PEN), TN-S. PE vychází z HOP a tam se sbíhají veškeré zelenožluté dráty. Prakticky v každé podružné rozvodnici musí být nulový můstek, kam vede hlavní zelenožlutý drát obecně z hlavního rozváděče. Tudíž propojením nic nezkazím.

N

S příchodem chráničů a sítě TN-S nesmím nikdy spojit různé N. Podle počtu chráničů je tolik N plus jeden. Jejich spojením vyřadím okruhy a nenahodím je. Spojením N a PE vyřadím z činnosti chránič.

L

Tady hrozí docela velké nebezpečí. Dvě různé fáze vám dají 400V. Proto ta připomínka v krabici jen jeden okruh a může jít i jen o stejnou fázi. To už však bylo vysvětleno. Jedinou výjimkou je sdružený přívod, který mohu dovést do krabice za přesně tanovených podnínek uvedených v normě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.