Výměna prahů

Od: Datum: 03.03.15 15:50 odpovědí: 15 změna: 12.07.16 21:27

Dobrý den,
chtěl bych si v bytě vyměnit prahy u dveří, poradil by mi někdo kde je koupit, případně jak se prahy upevňují? Lepí nebo vrtají k zemi?
DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 03.03.15 15:57
avatar

najděte si v okolí truhláře - ten je udělá na míru... je možné, že máte např. vysoko postavená futra a pod prahem na fotce bude hrb - spodní tyč...

doplněno 04.03.15 11:36:

Ta přechodová lišta právě bývá většinou max. 4cm - širší bude asi možné sehnat, ale obtížně. V případě vyrovnávacího profilu bývá standard těch 6cm.

Horší podle mne ale bude ten fuk pod dveřmi - zpravidla se dávali dveře o něco výš a bez prahu tam může chybět třeba 1-2cm.

doplněno 05.03.15 09:39:

Asi jsem vědma :)

jak je napsáno úplně dole - dřevěný práh zapustit - nechat si na železo vůli (zkuste předem změřit, jestli není nějak do oblouku - nahoru či do stran) - a práh posadíte na vrstvu mamuta nebo silikon.. Právě v místě ztenčení nad železem to chce min. 1 cm dřeva a tak 1-2mm silikonu pro případ, že přijde na návštěvu slon a šlápne na práh - aby se to nerozlomilo...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jar®
Datum: 03.03.15 18:48

Opravdu chcete ještě prahy? Dnes už se moc nedávají, jenom pokud není zbytí. Pokud Vám v tom nic nebrání, dejte si přechodové lišty - pokud máte všude pvc stačí samolepící. Nabízejí je v provedení plast, nebo kov (buď eloxovaný povrch nebo imitace dřeva). Jsou bezbarierové, lépe se vytírá i luxuje. Cena je dána kvalitou. Snadná montáž.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 03.03.15 23:43

Jak píše -jar- . Práh bych dal akorát u dveří na schodiště , aby mi tam pod dveřma netáhlo. Prahy se dají normálně koupit např. v domácí dílně , Bauhaus , OBI atd. Jsou z tvrdého dřeva a nalepil bych ho mamutem.Hodně zdaru.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jardanek
Datum: 04.03.15 08:16

Děkuji za rady,

chci se ještě poradit, prahy jsou široké odhadem 5-6cm, překryje to přechodová lišta?

Děkuji

Od: kono
Datum: 04.03.15 12:07
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardanek
Datum: 04.03.15 19:58

Dobrý den,

dnes jsem zjistil, že pod gumou starého prahu je železo. Nevím si s tím rady, co s tím? Je to spojené k celému rámu přikládám fotku.

Datum: 04.03.15 21:17
avatar

Zdravím,
hlavně ať vás ani nenapadne to "železo" dole ve futru uříznout - je to rozpěra toho futra a když byste to vyřízl, hrozí, že se se vám futro sevře a už nezavřete dveře (pokud vám teda to futro nevypadne ze zdi rovnou celé).
Nepíšete, jaký tam chcete dávat práh - jestli dřevěný či jiný. Ale pro info - ty díry v tom "železe" jsou k tomu, že se tam vyvrtají díry, dají se tam hmoždinky a do prahu (dřevěného, uříznutého na míru) se vyvrtají díry a vruty se práh přišroubuje k tomu "železu" čili k podlaze (do těch hmoždinek).
Práh bych osobně nelepil - pokud ho budete někdy z nějakých důvodů potřebovat oddělat - jak přlepený odděláte? Jedině urazit a práh tím zničit - což není moc OK řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardanek
Datum: 04.03.15 21:29

Děkuji za vysvětlení,

už jsem si říkal že to železo dole uříznu.

To železo je cca 2cm vysoké od země, kdybych dal dřevěný prá tak to bude ještě vyšší, to bych měl třeba práh 5cm vysoký to nechci.

Jak to teda udělat?

Od: honzajs122
Datum: 04.03.15 21:53

V Bauhaus i snad Hornbach mají profilované prahy (obrácené U), ale nic moc kvalita (nějaká umělotina), v podstatě se podobají té gumě. Nebo koupit normální práh a nechat v něm vyfrézovat drážku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.03.15 21:59
avatar

Ta futra jsou z nějakého (mně neznámého) důvodu zazděna vysoko - normálně by to "železo" mělo být v úrovni podlahy.
Jinak ta futra jsou starší typ - to se tam ještě navářel plech ohnutý do "U". Nověji už se tam navářela pouze pásovina - plocháč cca 25x3mm.
Vzhledem k tomu, že to "železo" je takhle vysoké, nezbude vám než se smířit s tím, že váš dřevěný práh bude vyšší než originál práh, což je standart 2cm. Ale nemusí být o moc - stačí tloušťka 3,5cm a to "železo" do něj zapustit.
Takže - oměříte práh na délku (změříte rozměr mezi futrem), na šířku (jak chcete, aby byl široký) a kde je to "železo". Dojdete k truhláři a požádáte ho o výrobu prahu "na míru" - s vyfrézovanou drážkou (pro to "železo") ze spodní strany. Následně práh usadíte do futer a přišroubujete k podlaze. Pokud si to dobře změříte, práh mezi futra a k podlaze sedne "jak pr*el na hrnec" ;)
Drážku doporučuji raději o 2-3mm hlubší - to "železo" nemusí být úplně rovné.
Samozřejmě - nezmínil jsem možnost, že jste vybavený nářadím a materiálem a práh si vyrobíte sám. Ale postup bude tak jako tak stejný.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardanek
Datum: 05.03.15 07:52
Dobry den,
dekuji moc za radu, ano necham si to tak udelat jak pisete.
Jeste se chci zeptat kolik mm si mam nechat, jak to vyfrezuje z vrchu?
Pote se chci zeptat ze strany jak jsou dvere budu muset nechat po vyfrezovani tak max 2mm, abych zavrel dvere, snad to nepraskne.
Dekuji za vase rady
Od: nikolasc
Datum: 05.03.15 13:00
Co to je za radu? Hlavně nerezat? Podle mě to neni vzpera protoze kdyby ji zazdili tak vysoko, mel by 3cm vysoko i dveře podle mě to je neco hako práh na co se pak lepily gumy za komunismu běžná věc i futra samotne jsou od pohledu atypické ještě bych doporucil celé futra zmerit na sirku jestli se tam vejdou nove dveře v případě zasahu.
Nicméně i kdyby se o vzperu jednalo tak ji nahradi prahem, kterym ji znovu rozepre... Ale myslim, ze by mel vubec problem futra ze zdi dostat ven..
Ale jako nejvhodnější variantu nabizim nechat u truhláře udelat na miru prah který bude zespod vybrany a tak se zvedne vyska jen o 3mm pokud bude z dubu apod tak nepraskne.
Ohodnoceno: 1x
 
Od: juris225
Datum: 12.07.16 20:49

Zdravím. Při pokusu tento práh odřezat jsem narazil na elektroinstalaci... což mi hodně zkomplikovalo výměnu prahu. Lepší je si nechat vyfrézovat drážku do nového prahu... Jinak díky za radu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.07.16 21:02
avatar

Koupit vestavebninách nebo nechat udělat ve stolárně a vyfrézovat drážku.nic složitého.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: isteron
Datum: 12.07.16 21:27

Ja som kúpil v stavebninách, dá sa aj v hoby predajniach, železiarstve. Do betónu som navŕtal otvory, vložil hmoždinky a prišróboval vrutmy do dreva. Zvrchu zakryl gumenými krytmi. Pokiaľ treba drážku , tú som vyfrézoval s vŕtačkou s frézkou na šírku jedného koaxiálu .

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.