Jak vybělit zašlé prádlo?

Od: Datum: 03.03.15 06:59 odpovědí: 10 změna: 04.03.15 07:15

Dobrý den,

dostala jsem po jedné zesnulé paní několik povlečení pro babičku. Je to dosti staré, sešívané z kusů, některé i vetché. Ale jsem za to ráda, babče převlékám velice často a potřebuji tedy spoustu cích i polštářů. Proto si toho považuji. Trápí mě ale jedna věc:

Povlečení je dost zašedlé, zaprané. Chtěla bych ho nějakým způsobem vybělit. Když pak dá člověk v létě peřiny vyvětrat ven, aby to nebyl nepěkný pohled.

Používá se na to odbarvovač, ale bojím se, že by se starší cíchy mohly rozsypat a taky vyrudnout /je to většinou s pestrými vzory/.

Jak to prádlo vybělit šetrným způsobem, nevíte, prosím, někdo? Předem děkuji. Jaga.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.03.15 07:15

Na zašlé prádlo existuje vynikající bělicí prostředek. Doba bělení je sice trochu delší, účinek však spolehlivý. 4 cibule, 25 g jádrového mýdla, 1 litr octa, 100 g dřevěného popela. Cibuli oloupeme a nasekáme nadrobno. Jádrové mýdlo nastrouháme. Cibuli, mýdlo, ocet a popel smícháme a ohřejeme v hrnci. Směs dáme do malé vany a prádlo do ní na 12 hodin namočíme. Potom ho vymácháme a vypereme. Jednotlivá místa můžeme také tímto odvarem drhnout.
Prevence je lepší než dodatečné bělení. Abychom neměly nikdy zašlé prádlo, můžeme při praní přidat směs 1 lžíce lihu a 1 lžíce terpentýnu do máchací lázně nebo vody určené ke škrobení. Uvedené množství stačí na jeden kbelík vody.

Zdroj: http://www.cesta-zeny.sk/news…nasich-babicek-prani-pradla1/

Ohodnoceno: 2x

Od: ben®
Datum: 03.03.15 07:49

Dobrý den, myslel jsem si, že chcete vybělit zašlé bílé ložní prádlo. Ale, co ty pestré vzory?

Nejde spíše o oživení barev? Jinak, já bych šel opačnou cestou a ložní prádlo obarvil. Dnes už nemusí být pouze bílé a neustále ho bílé udržovat. Zdravím!

doplněno 03.03.15 08:04:

janna - Váš dojem je zkreslený, protože zřejmě neznáte všechny okolnosti. Nejde o nějaké týrání nebo odpírání hezkého prádla pro babičku - je to složitější (a proto pochopitelné).

doplněno 03.03.15 08:36:

lapka - moje babička používala sluníčko a šmolku. Jenže, šmolka se už asi nedá sehnat. A barva obarveného prádla se dá ustálit octovou vodou.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 03.03.15 08:19

Já si myslím, že po několikerém praní se vybělí samo. To jádrové mýdlo, to není zas až tak špatný nápad. ;) Když jsem naposledy malovala kuchyň, měla jsem ho rozvařené a mydlili jsme. Kde káplo, při ředění na zem, na linoleum, tam nechalo hodně světlou skvrnu. Lino už mělo zenit za sebou, ale ty fleky, od jádrového mýdla, ho dorazily. V životě bych nevěřila, že má takovou účinnost. ;) Nastrouhat a použít jako mýdlové vločky? Cesta nejmenšího (a nejlevnějšího) odporu.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.03.15 08:27

Asi nemáte možnost ho vybělit na sluníčku, že? S bělením pomocí chemie(např. savo) nemám dobrou zkušenost, brzy se rozpadne, ale bělím na šňůrách na slunci. Prádlo pověsím mokré a hlídám, jakmile začne usychat, polévám a nebo stříkám rozprašovačem, nebo sundám, znovu namočím... prostě tak jak to bělily babičky na trávníku. Je to pracné, ale vybělila jsem tak i vnitřek kočárku. S obarvením zkušenost nemám, ale bála bych se, že to bude při praní potom pouštět. Držím palce, ať se podaří, taky potřebuji hodně povlečení za stejným účelem...

doplněno 03.03.15 08:33:

Objevila jsem návod, získaný kdysi od kolegyň, ale nemám vyzkoušeno, i když holky si to moc chválily.

Na 40 l vody 1/4 krabice mletého mýdla, 1/4 litru 40% kyslíčníku (lze koupit prý v dogerii), 1/4 litru vodního skla,ve směsi vařit prádlo 9 minut.

doplněno 03.03.15 08:37:

Omluva, špatně jsem četla. Tohle by určitě vyšisovalo barvy, to je opravdu na bílé... spíš použít ten ocet, ten oživuje.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 03.03.15 10:30

Babojago,vykašlete se na nějaké speciálni bělení. Častým praním a dnešních prácích přípravcích se vybělí samo.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 03.03.15 15:29

bohuzel nevybeli, podle materialu pomuze vyvarit v nakrajenych citronech, pripadne peroxid se sodou a nechat pusobit delsi dobu, rozhodne ne savo, ktere bile veci zazluti

Ohodnoceno: 0x

Datum: 03.03.15 21:47

Babuško, také jsem si s tím kdysi pro starší osobu lámala hlavu, nakonec jsem bělení (či barvení) hodila za hlavu .

Mám dobrou zkušenost s rozvařeným nastrouhaným jádrovým mýdlem, praní na vyšší teplotu a pokud je povlečení dost vetché, mírně naškrobit, déle vydrží. Do barevného přidat trochu octa pro udržení barvy. A po vyprání co nejvíce sluníčka na šňůře. A když to povlečení krásně voní čistotou a sluníčkem, tak se nějaký ten "odstín" dá přehlédnout.

Pěkný večer a držím palce s babičkou !

Datum: 03.03.15 21:56

Už nějaký pátek přidáváme ke praní podle potřeby perkarbonát sodný, který ve vodě uvolňuje aktivní kyslík a bezvadně bělí. Je to vlastně složka většiny dražších pracích prášků, prášek Persil má jméno odvozené od něj.

Dá se koupit na http://www.kutilov.cz/mycka_p…id/taed-3--perkarbonat-sodny/

doplněno 03.03.15 21:59:

Příměs TAED 3% (zelená zrnka) na zmíněném webu, zajišťuje, že to bude fungovat i na nižší teploty od 30°C. Pokud by jste prala na vyšší teploty stačí čistý perkarbonát.

doplněno 03.03.15 22:00:

http://www.kutilov.cz/mycka_p…karbonat-sodny-belidlo--1-kg/

Datum: 03.03.15 22:21

Trávník a kropicí konev. Bezpečně se vybělí i zašlé prádlo.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 04.03.15 07:15

Děkuji všem, kteří se zabývali mým problémem. Kdyby to byl jen bílý damašek, zkusím něco razantnějšího, jak někteří z vás radí. Ale je to většinou taková bavlna, kvítky na bílém /nyní šedivém/ podkladu. Hezké to není, i když to svůj účel splní. Tak to nechci odbarvovat, aby tam vydržel ten vzorek a zároveň, aby se to nerozsypalo, už to zřejmě něco pamatuje. U nás na dvorku vždycky svítilo krásně bílé prádlo. Proto si nyní nechci pokazit reputaci. *hi*

Vyzkouším něco od každého z vás a porovnám výsledek. :) A podle toho to pak zpracuju všechno. To jádrové mýdlo rozhodně není na škodu. Ještě jednou dík všem. Jaga.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.