Termostaty v dalších místnostech

Od: Datum: 01.03.15 14:40 odpovědí: 10 změna: 02.03.15 00:51

Dobrý den. Mám dotaz ohledně osazení dalšími termostaty v novostavbě RD. Mám plynový kotel Baxi Nuvola Platinum 33GA a zatím jen jednu regulaci - termostat v obývacím pokoji, která byla součástí plynové kotle Baxi. Chtěl bych se zeptat, zda by šla tato regulace nahradit jinou, např. od firmy Elektrobock v horním patře? Zda by si s tím kotel uměl poradit a fungovali obě dvě rozdílné regulace (spodní patro originál Baxi, horní patro ElektroBock)? Pokud by to fungovalo, můžete mi prosím doporučit jaký nejvhodnější typ zvolit?

Předem díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.03.15 15:07

máte na mysli že by na kotli byly napojeny dva termostaty na každé patro zvláště?

Ohodnoceno: 0x

Od: fantomas*
Datum: 01.03.15 16:55

Ano, přesně tak to myslím. S tím, že ve spodním patře by byl originál od Baxi a v horním patře např. od Elektrobocku. Pokud to tedy je takto možné?

Datum: 01.03.15 18:27
A Vy máte dvouokruhový rozvod?
Pokud ne, tak mi není jasné jak si fungování tohoto systému představujete..

Datum: 01.03.15 18:51

Já bych to řešil termohlavicemi v místnostech.

Datum: 01.03.15 18:59
To ale v žádném případě neřeší problém nezávislého vytápění každého patra.

Datum: 01.03.15 18:23

Podle prospektu či návodu toho kotle jsou na svorkovnici M1 dvě svorky, svorka N a svorka M. Na ně se připojují vodiče do termostatu, respektive na jeho spínací kontakty.

Technicky je to proveditelné, termostaty se mohou připojit paralelně, budou spínat, rozpínat podle teploty na tom kterém patře. Ovšem je velice pravděpodobné, že na jednom podlaží bude už teplo a příslušný termostat vypne, ale termostat na druhém podlaží bude ještě sepnutý a barák se bude přehřívat. Takže v běžné praxi se používá jeden jediný termostat a ten řídí kotel podle teploty v tzv. referenční místnosti, většinou v obývačce. V ostatních místnostech se mohou instalovat termostatické ventily na radiátory.

Ovšem musíte vybrat druhý termostat takový, který má jen spínací kontakty, spínající napětí z kotle. Nemůže to být termostat, který laicky řečeno spíná - pouští směrem do kotle síťové napětí.

Od: fantomas*
Datum: 01.03.15 19:30

Přípravu na připojení termostatů již mám připravenou ve třech místnostech na zdi. Z toho bych využil jen jeden a to právě v horním patře. Co se týče termostatických ventilů na radiátory, tak ty mám také na radiátorech v horním patře. Spodní patro je komplet podlahové topení. Jde mi o to, aby se během noci "zbytečně" nevytápělo spodní patro.

Datum: 02.03.15 00:51

Vyřešil by vám to časově ovládaný servoventil, který by v nastavenou dobu uzavřel větev v přízemí.

Datum: 01.03.15 18:24

Více regulátorů bych spíše doporučil pro systémovou instalaci. Pro kotel je lepší jedna regulace a spíše použít samoregulační hlavice k radiátorům.

doplněno 01.03.15 20:29:

Tak ten zámysl bych trochu poopravil. Pokud jsou termohlavice v horním patře, tak proč tam ještě termostat. Ten by měl jít do místnosti s podlahovým topením. Teplota vám vždy jde nahoru a horní část budete mít přetopenou.

Datum: 01.03.15 20:42

Tu nejde,že si len namontujete ešte jeden termostat,vy potrebujete aj odpájať obeh vody v podlahovom kúreni na prízemí,takže bez chémy vášho kúrenia je ťažko navrhnúť riešenie,lebo nevieme kde máte jednotlivé ovladacie prvky kúrenia.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.