Jak zrestaurovat olejomalbu

Od: Datum: 28.02.15 09:24 odpovědí: 7 změna: 01.03.15 11:33

Dobry den, mam stary obraz, olejomalbu na sololitu (na hrubsi strane), neni poskozeny, ale silne zapraseny, zasly. Nevite, prosim, jakym pripravkem mam obraz vycistit? Dekuji! Sebor

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 28.02.15 09:52

Dobrý den, můžete to zkusit doma - opatrně jemným štětečkem a jarovou vodou. Ovšem, pokud to je obraz větší hodnoty, tak to svěřte do rukou odborníka. Zdravím!

P.S. Dejte pozor - olejomalba se sice ve vodě hned nerozpustí, ale poškodit se může. Můžete ji vydřít nebo odloupnout.

doplněno 28.02.15 10:31:

Nemůžete použít nic, co začne rozpouštět olej. Vy musíte nečistotu rozpustit a odmastit.

Ale. ne ji začít rozmazávat jinou mastnotou. Dělal jsem to tak, jak jsem psal - pouze jsem místy moc přitlačil, tak je obraz sice čistý, ale mírně poškozený.

doplněno 28.02.15 11:36:

Nemáte zač. Postupujte pomalu a opatrně.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 28.02.15 10:23

Diky za odpoved! Misto stetecku bych vzal lneny hadrik, co nepousti chlouky. Taky me napadlo pouzit na to stirani terpentynovy olej.

Datum: 28.02.15 11:28

Diky, mate pravdu:)! S.

Datum: 28.02.15 11:35

Dobrý den, jestli je obázek na hrubší straně sololitu, tak nemůže být moc starý. Jinak oleje na plátně jsem čistila roztokem dětského mýdla opatrně houbičkou, pak opláchnout vlažnou vodou ( i obraz ze 16. století ). Po uschnutí je dobře obraz přetřít damarovým lakem, ten zajistí konzervaci na další roky.

doplněno 28.02.15 17:38:

Než jsem se do toho čištění pustila, sháněla jsem všechny možné informace několik let a rada - jemné dětské mýdlo + damarový lak je od skutečných odborníků - restaurátorů. Ono taky pustit se do obrazu ze 16.století je těžce rizikové, ale byl dlouho v místnosti, kde se kouřilo...Podařily se mi i další obrazy, ale jeden byl olej na dřevu a ten jsem trošku poškodila. Sololit bude vyžadovat maximální opatrnost a raději nejdřív vyzkoušet někde v růžku.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.02.15 16:04

Pokud vás zajímají lidové pomůcky, které téměř nic nestojí a najdete je téměř v každé domácnosti, můžete vyzkoušet například kuličku z chlebového těsta, kterou pomalu a krouživými pohyby po obraze vyčistíte i zašlou špínu. Někdy ovšem kousky chleba mohou ulpět na obrazu a vsakovat vlhkost. Není to tedy příliš spolehlivý prostředek na čištění obrazů.

Slabá vrstva leštěnky na nábytek dokáže obraz nejen rozjasnit ale také zakonzervovat proti budoucímu zaprášení. S leštěnkou ovšem musíte pracovat velmi opatrně a držet se pravidla, že méně je někdy více.

Velký úspěch má při čištění malovaných obrazů obyčejná cibule. Nejenom, že vyčistí z obrazu i skutečně zašlou špínu, ale navíc oživí a prozáří barvy obrazu. Pro čištění obrazu se tedy zdá nejideálnější.

Datum: 01.03.15 10:27

Pro patronku i bruna: diky za rady! Nakonec jsem to udelal takto: vysavac, na koncovku jemny kartac a zbavil jsem obraz prachu. Potom jsem zkusil ten terpentynovy olej v rohu (obraz je asi 80x100cm, dobre 40 let stary) a krasne se to vycistilo. Cistym hadrikem navlhcenym terpentynovym olejem - bile lnene prosteradlo - jsem cely obraz vycistil a ze na nem bylo usazenych mastnot. Ted je krasny, "jako novy":). S.

Datum: 01.03.15 11:33

Divné,,terpentýnem se ředí olejové barvy..přeceNo pokud ho má natřený závěrečným lakem,,vlastně také přesně nevím.Nejlepší je mýdlo...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.