Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Prosím o radu. Chceme postavit dům, přízemní. Soused se zasekl a nechce se stavbou souhlasit, ač jsme byli dobří přátelé. Vymýšlel si kde co a tak nám stavební úřad zadával nové a nové připomínky, které jsme museli odstraňovat. Např., ač je naše stavba vzdálená od jeho domu 11 m, museli jsme zaplatit posudek, že naše stavba nestíní, apodob. Přes náš pozemek vede soused svůj odvod dešťové vody (a splašků, které nechce přiznat) a vede ho nelegálně, protože nemá na tento odvod věcné břemeno, ani naše povolení. Koupil domek starší (není starousedlík) a odvolává se na to, že takto tak bylo léta, takto to koupil a tudíž to takto bude dál. Nepřijal naší nabídku, že mu pomůžeme s odvodem jeho dešťové vody na jeho pozemek. Ani nesouhlasí s tím, že na našem pozemku uděláme odklon jeho dešťové vody za naše prostředky, abychom mohli stavět. Zkrátka nechce, abychom stavěli a konec. Prosím o radu, zda lze s touto situací něco dělat, anebo ustoupit umíněnému staříkovi, který si dělal na náš pozemek zálusk do budoucna. Děkuji za odpověď. C.
Jistě že s tím lze něco dělat.
Vy (i on) si totiž musíte uvědomit, že jeho souhlas NEPOTŘEBUJETE. To je zcela zásadní.
Jeho souhlas sice urychlí vydání stavebního povolení, nicméně není nezbytně nutný.
Stavební úřad musí posoudit jeho případné námitky...a v případě že jsou NEOPODSTATNĚNÉ musí stavební povolení vydat. Ano..může to trvat delší dobu.
A co máte dělat dále..k tomu Vás navádět nebudu.., páky na něj evidentně máte.
Pane Martincak.
Veškeré námitky, které stavebnímu úřadu soused předkládal jsme odstraňovali a to i takové, které mohl stavební úřad zamítnout. Třeba to stínění - když jsou stavby od sebe vzdáleny 11 m. Poslední námitku, tedy, že přes náš pozemek vede svou dešťovou vodu, aniž má k tomu povolení, nebo věcné břemeno, odstranit nedokážeme, protože stavební úřad nám sdělil, že bez povolení souseda nesmíme s tím odvodem dělat vůbec nic a oni nám zase nemůžou dát povolení, když ten odvod přes náš pozemek jde. Dali nám jednoznačně najevo, že soused musí souhlasit. Soused se nám do očí směje s tím, že bez jeho souhlasu nic nenaděláme. Uvítala bych, kdybyste mi aspoň naznačil, co mohu dělat dál. Prosííím. Každý dobrý skutek se vrací zpátky. Pomozte jednomu zoufalci. Na drahého právníka nemám.C,
Jak dlouho je kanalizace souseda na Vašem pozemku? Buď je to již vydržené věcné břemeno...potom je to horší situace, nebo to ještě vydržené věcné břemeno není..(to by byla situace, kdy bych souseda hnal s "jeho" kanalizací až do sousední vesnice).
Ovšem i když to bude ta horší varianta...řešil bych to přeložením kanalizace mimo plochu plánované stavby..na své náklady (bohužel na své nálady). Nicméně bagr na stavbě stejně některý den mít budete..a vykopat pár metrů rýhy a položit 10-20m kanalizace s dvěma plastovýma šachtama je záležitost na pár hodin..(spíše ani to ne, pokud to budete mít pořádně připravené).
Pokud bych očekával "kecy-problémy" od souseda, počkal bych si až nebude doma..a udělal to třeba v noci beze svědků (z jeho strany) a pak bych klidně tvrdil, že ta kanalizace vedla odjakživa po trase té "přeložky"..
Dík za radu, ale uskutečnit nepůjde. Soused je v důchodu a sedí u okna. Není šance tak učinit bez jeho vědomí. Navíc, již je zákres v naších plánech, když jsme o stavební povolení žádali. Myslím zákres kudy vede jeho odvod dešťové vody (také splašků). Vydržené věcné břemeno to nejspíše bude, protože ten odvod vedl přes náš pozemek již v době, kdy jsme jej kupovali a to je určitě aspoň deset let. Tak a jak dál postupovat? Když jsem při řízení na našem pozemku sdělila, že odvod ucpu a zruším, úředník mne upozornil, že to nemůžu, ač není nikde zapsán. Soused je v ráži a my jsme na infarkt.
Zcela oficiálně bych v tom případě na SÚ dal dodatek projektu, který bude řešit přeložení vedení kanalizace mimo území dotčené stavbou. Bohužel tedy s tím, že to zaplatíte Vy jako "vyvolanou investici". Zdůraznil bych, že stav věci (odvádění dešťových vod) se nemění, jen trasa bude jiná. (Pokud se s tamním úředníkem dá trochu mluvit, šel bych se ho nejdříve zeptat, jestli je to pro ně takto průchodné. Pokud ne, viz.níže.
Jinak pokud jste schopni vykopat výkop v trase možné přeložky kanalizace alespoň trochu "nenápadně", tak bych si to "připravil"...(třeba jako výkop na budoucí plot...pergolu..a co já vím..A v noci až bude dědek spát bych tak hodil trubky...přepojil..zaházel..a ať si trhne nohou..nemusí vůbec o ničem vědět. Samotné položení trubek v těchto malých dimenzích a krátkých délkách je záležitost minut..ne hodin.
V případě dalších problémů...bych souseda upozornil na jím nedovoleně vypouštěné splaškové vody..a dal bych mu 5minut na rozmyšlenou..Pak již dopis na RŽP..a dědkovi jedna pokuta...druhá...atd..Ať si to dobře rozmyslí se s Vámi hrát.
I dobrota má své meze..
Dík, to zní nadějně, myslím žádost o přeložení vedení kanalizace mimo území dotčené stavbou. Zkusím to.
no, pokud k té kanalizaci nemá povolení ani zřízené věcné břemeno, pak mi není jasné, jak někdo může vědět kudy vede... využili jste práva odvolání? nadřízený orgán by měl postupovat v souladu s legislativou.
nemáte-li na právníka (všichni jsou drazí) několik tisíc Kč, pak zřejmě nemáte ani na stavbu domu. obecně si myslím, že tento spor u soudu musíte vyhrát. náklady řízení by pak měly (ale záleží na rozhodnutí soudu) jít k tíži souseda. minimálně částečně.
Váš problém má více "podproblémů", které je potřeba řešit s advokátem, řešení zde samozřejmě jsou, ale přes poradnu to není jednoduché (je to velmi široká právní problematika): Je zde jednak podezření na tzv. neoprávněnou kanalizační přípojku, kdy Váš soused musí prokázat, že k jejímu zřízení měl on či jeho předchůdce jak soukromoprávní tak veřejnoprávní důvod. Neměl-li tento důvod on či jeho předchůdce, máte právo na odstranění přípojky a vydání bezdůvodného obohacení. Upozorňuji, že je to velmi zjednodušený právní náhled, věc je složitější. Druhá věc je postup stavebního úřadu, který mně rovněž nepřipadá jako správný výkon veřejné správy, správní úřad musí postupovat rychle a hospodárně a s námitkami účastníka řízení se vypořádat, nikoliv přehazovat problém mezi jednotlivé účastníky řízení.
Doporučuji navštívit stavební úřad a nahlédnout do archivu týkající se Vašeho pozemku, zda je tam jakékoliv rozhodnutí ohledně umístění kanalizační přípojky. Není-li, upozornit stavební úřad a vyzvat souseda k odstranění černé stavby. Dále doporučuji vzít si právníka na správní právo, s nímž onu problematiku budete řešit.
Trošku zvířit vodu v neprospěch souseda. Má černou stavdu na Vašem pozemku, nebo má přípojku řádně zkolaudovanou. Pokud není přípojka zkolaudovaná, nemá tam co dělat - žádat stavební odbor o okamžité odstranění černé stavby. Písemně upozornit Provozovatele odpadních vod na černou přípojku. Stěžovat si na odboru životního prostředí, splašky nesmí být vypuštěny někam jinam než do kanalizace. Vše písemně a několikrát urgovat. Upozornit souseda, že došlo protiprávně ke znehodnocení Vašeho majetku (pozemku). Pokud je přípojka zkolaudovanáná (trošičku) jí poškodit a soused bude muset přípojku opravit a při opravě mu trošku zatopit a upozornit ho, že neuvedl pozemek do původního stavu atd... Prostě prudit stejně jako on. Jinak lze ještě podat stížnost na krajský stavební odbor - zdlouhavé jednání stavebního úřadu. Možná to pomůže. My jsme měli stejně ...souseda. Stavební povolení trvalo (vyřídit) 7 let. Po několika odvolání u kraje jsme ale zvítězili. Nevzdávejte to a přejděte do protiútoku, Váš stařík nebude patřit k dobrým sousedům. Jinak by se domluvil už na začátku a brát ohled na budoucí vztahy nemá význam. Pokud narazíte na blba, blbem zůstane.
Tak jste si koupili pozemek pro novostavbu, nikdo vam neřekl o věcném břemenu na Vašem pozemku, jelikož nikdo o něm nevěděl, soused se durdí, má strach, že na něj přijdou s odvodem jakékoliv vody a stavební úřad dává hlavu do písku... Jeden mladý, mírně abiciózní právník, na tomhle základu nechá pár lidem z obecního úřadu minimálmě ochutnat vazební věznici, jenom se jich nebát. Zásadně - Váš pozemek, sousedovo vyjádření a Vaše akceptace k jeho vyjádření je na Vaši vůli. Nekomentuji vaši snahu. Debilní, ale funkční : "Na naši chatu zde jezdíme XY let a nebyl problém, ale co si koupil tenhle ten člověk tuto chalupu, tak dal na cestu zátarasy a od té doby musíme pěšky, protože je to jeho pozemek a s náma se nechce bavit." Prosté, podlé, účinné.
Souhlas není bezpodmínečně nutný - to je přežitek z dřívějších dob socialistického soužití. Pokud je spor, a Váš plán v mezích zákona,rozhodne stavební úřad i proti námitkám souseda. Dosud tady platí nějaký zákon a ne svévole občanů.Ta návody zde na naschvály bych nebral na vědomí.
Stavební úřad prakticky rozhodl. Požádal nás, abychom šli za sousedem a dohodli se, aby souhlasil s tím, že odvod posuneme (za vlastní náklady). Bez povolení souseda tak učinit nemůžeme a oni nám bez tohoto nedají stavební povolení.
A to i přesto, že odvod dešťové vody souseda nemáme uvedený jako věcné břemeno, ani jsme na to nedali povolení .Nemůžeme tedy hnout ani se sousedem, ani se nedaří přesvědčit stavební úřad, že je odvod je černá stavba a neměla by nám bránit.
Zvažujeme, jak dál...Kdyby soused dal povolení, mohli bychom započít stavbu již za 14 dnů, dle vyjádření stavebního úřadu.
Není možný ústupek, protože on trvá jen na jednom ústupku a to, abychom nestavěli. No a spokojeně a s úsměvem poznamenává, že udělá vše, aby se tak nestalo. Nám se zdá, že na stavebním úřadu má někoho (je bývalý státní zaměstnanec), proto se rád a často vyjadřuje "zásadně nesouhlasím". Dobrý právník jsou další náklady a starosti, jak poznat, který je fakt dobrý. No, škoda mluvit. Jeden se směje a druzí polykají prášky na uklidnění.
Jestli je dešťovka a kanalizace na černo přes tvůj pozemek a on to nechce řešit tak mu to přeruš a až bude mít sračky v baráku,tak možná bude jednat jinak
Přesně tak, přerušte mu tu kanalizaci klidně za bílého dne s tím že sázíte stromek a děláte díru, na pozemek ho pustit nemusíte a tak nebude vědět co tam děláte.
Popřípadě rozjezdit těškou technikou, pokud to nemá moc hluboko.
tak to pekne rozcisnete a kupte Mobilheim a smejte se mu hlasite do oci vy na to zadne stavebni povoleni nepotrebujete
a zacnete nahlasovat uradum svod splasku na hygienu atd atd
" Jednou z obrovských výhod, které mobilní domy poskytují, je možnost postavit si je kdekoliv bez stavebního povolení, protože celoroční mobilheim je dle zákona brán jako vozidlo pro výletníky." mobilheimy-celorocni.eu/...
mě by zajímalo, kam je ten odvod splašků vlastně veden "nelegálně". Není to tak trochu protiprávní vypouštění hovínek, kam si zrovna někdo umanul. . .
doplněno 02.03.15 20:12:a to je to takový problém na toto upozornit stavební úřad, u místa vyústě nenápadně vykopejte jamku menší velikosti, kde se budou splašky zachytávat a ejhle bude třeba to řešit - bude to muset řešit asi ten kdo to tam vypouští.
On tvrdí, že odvádí jen dešťovku. :o) . Jeho splašky tečou jednomu do rybníka. Splašky vypouští večer a nárazově, aby se nedalo nic dokázat.
Když nato přijde, dokázat se to dá celkem snadno..Rozbor vody ukáže znečištění vody koliformními bakteriemi, i kdyby to zrovna v době odběru byla jen "opticky" čistá voda..Případně by se tomu ještě dalo pomoci..
Dík za rady, ale my bojujeme o stavební povolení ne o to, abychom odhalili souseda, co odvodem na našem pozemku vypouští. Dostane pokutu, ale náš problém to neřeší.
ano muze to byt skvela paka, a nema to co delat se stavebnim uradem ale s hygienou, za nelegalni vypousteni vod jsou obrovske flastry, tim tuplem pokud jsou v okoli pouzivane studny, do konce zivota by splacel pokud nema nasetreno... to by se sakra rozmyslel jestli mu ten stin radeji za to nestal...
Myslím že řešit by se to dalo vcelku mnohem jednodušeji pokud se týká souhlasu s povolením stavby.Sice neznám jak tam máte hranice se sousedem,ale když má být stavba vzdálená 11m od jeho pozemku,tak bych se domluvil s někým dobrým známým a nebo příbuzným a prodal bych mu jako (ovšem muselo by to proběhnout na katastru a fin.úřadu)pruh pozemku široký třeba jen 40cm a nebo víc podle jeho hranice v celé délce a tím by Vašim sousedem nebyl dědek ale ten Váš známý nebo příbuzný který by souhlasil s Vaší stavbou a tím by jste dědka vyšachovali ze hry a i kdyby se pos... tak by nic nesvedl a až by jste postavili tak by jste to zase převedli do původního stavu.Myslím že by to bylo pro Vás nejschůdnější a nejlacinější řešení.
O téhle variantě jsem slyšela někdy před léty, kdy se mne tenhle problém netýkal a matně si vzpomínám, že někdo uváděl důvody, proč to není možné. Jen si už nevzpomínám, jaké. Myslíte tedy, že je to opravdu zákonné a nevyvratitelné?
Tady je zásadní jedna věc. Postup správního orgánu. Existuje zde důvodné podezření, že na Vašem pozemku je uložena neoprávněná stavba - kanalizační přípojka. Správní orgán je povinen zdůvodnit, proč má neoprávněná stavba mít vliv na vydání příslušného správního rozhodnutí a proč byste se měli dohodnout se sousedem, když nejste povinni správnímu orgánu předkládat dohody, nýbrž správní orgán musí zdůvodnit vyhovění či zamítnutí námitek dotčených účastníků řízení.Doporučuji jednu věc: nechcete-li vydávat peníze za advokáta, protože máte třeba obavu, že to k ničemu nepomůže, je postup správního orgánu oprávněn přezkoumat veřejný ochránce práv. Správní orgán je ve Vašem případě fakticky nečinný, neboť nepostupuje v souladu se zásadami správního řízení a jedná tak, že Vaše zájmy svou nečinností poškozuje. Namísto rozhodování, přenáší na Vás problematiku námitek dotčeného účastníka řízení, což je nezákonné. Postup při podání stížnosti máte na ochrance.cz/...
Děkuji za cenné informace. Na stavební úřad napíšeme žádost, kde uplatníme Vaše rady a uvidíme, jak se k tomu postaví. V případě, že se situace nezmění, použiji Váš odkaz.
Úřad jsme kontaktovali a ten nám sdělil, že soused se rozhodl požádat soud, aby byla přípojka zlegalizovaná. Co se týká nás, máme jít taky k soudu, že s tím nesouhlasíme. Stavební úřad nám dal podmínku, že stavební povolení obdržíme, pokud do projektu přípojku zakreslíme. Toho se obáváme, zda to není něco proti nám. Navíc nám soused dal znát, že se proti stavebnímu povolení odvolá. Na ochránce práv se můžu odvolat jedině, až využiji všechny možnosti, kde podat stížnosti. To jsem si vyčetla na jejich stránkách. Tudíž stížnost na nadřízený orgán, což je Krajský úřad? Může soud bez našeho povolení, vyhovět sousedovi a zlegalizovat černou stavbu?
K ochránci by měl směřovat podnět až poté, co stěžovatel k vyřešení svého problému vyčerpal běžně dostupné možnosti, které nabízí právní úprava (odvolání, stížnosti). Stěžovatel proto musí doložit, že se na úřad, kterého se podnět týká, sám obrátil a neúspěšně ho žádal o nápravu:
V naprosté většině případů je možné proti rozhodnutí úřadu podat odvolání k nadřízenému orgánu.
Pokud máte za to, že úřad nevydal rozhodnutí v zákonem stanovené lhůtě, obraťte se na nadřízený orgán a požádejte ho, aby zjednal nápravu.
Pokud úřad měl zahájit nějaké řízení, ale vůbec ho nezahájil a je nečinný, opět se obraťte na nadřízený orgán, aby zjednal nápravu.
I v případech, kdy se nemůžete odvolat, ale cítíte se v právu a nesouhlasíte s jednáním úřadu, máte možnost podat stížnost nejvyššímu představiteli daného úřadu (např. řediteli, tajemníkovi apod.)
Tyto kroky je třeba udělat ještě předtím, než se obrátíte na ochránce. Ochránce nemůže nahradit činnost a rozhodování jednotlivých úřadů.
Soud nemůže rozhodnout o "legalizaci" přípojky, to Vám na úřadě řekli nesprávně. Soud může rozhodnout o určení vlastnického práva k přípojce (což v této věci není rozhodující), o odstranění přípojky, ale ne o její legalizaci. "Zlegalizovat" černou stavbu dodatečně může stavební úřad, ale nikoliv soud.
Co se týče ombudsmana, ano, nemůžete se na něho obracet hned v počátku, ale taky ne, až je po všem, to by už ombudsman nepomohl. Základní pravidla týkající se podnětu a vyplývající ze zákona, jsou:
- kdo jej činí
- kterého úřadu se týká
- v čem je spatřována nesprávnost jeho postupu
- doklad o tom, že tento úřad byl neúspěšně vyzván k nápravě
- pokud se podnět týká rozhodnutí, je třeba, aby stěžovatel přiložil jeho stejnopis (kopii)
Zakreslit přípojku můžete, tím ji nelegalizujete ani nevyjadřujete svůj souhlas s jejím umístěním. Můžete ji zakreslit coby nelegální přípojku.
Přípojku máme zakreslit a poté čekat, až úřad obnoví územní řízení. Osloví všechny zúčastněné a vyžádá jejich souhlas s její existencí. Pokud se neodvolají, máme slíbeno, že uzavřou územní řízení a vydají stavební povolení. Máme zhruba počítat, že to bude trvat měsíc. Mám pocit, že tomu začínám rozumět. Opět jedná úřad ve prospěch souseda. Má v úmyslu přípojku zlegalizovat i s naším souhlasem. Pokud tak neučiníme, nezískáme povolení ke stavbě. Nač nám ale bude povolení, když soused vyhrožuje, že se okamžitě odvolá? Navíc, doposud ji používal jako zbraň proti nám, abychom nemohli stavět - nesouhlasil s jejím odklonem. Když bude legální, tak se jeho situace ještě více umocní a my budeme čelit ještě většímu odporu z jeho strany. A úřad? Ten s naší pomoci zlegalizuje černou stavbu.
Rozhodli jsme se napsat úřadu žádost o rozhodnutí územního řízení s tím, že odmítáme do situačního plánu doplnit nelegální přípojku a poté souhlasit s její legalizací. Splnili jsme všechny podmínky, týkající se místního šetření, které nám byly ve výzvě předloženy. Projevíme nesouhlas s tím, že si úřad podmiňuje vydání stavebního povolení souhlasem všech účastníků řízení (sousedů) s odvodem-přípojkou, která je nelegální. Budeme činit správně? Tento krok i vnímám jako splnění požadavku pro stížnost. Budu mít doklad, že byl úřad neúspěšně vyzván k nápravě.
Chcete stavět dům, myslíte normální rodinný dům k bydlení pro Vás? Žádná dílna, nebo ubytovna?
Sorry, mě to hlava nebere, co sousedovi vadí, navíc, když to má xx metrů od svého baráku.
Kdyby se tam i stavba nekonala, píšete ustoupit staříkovi, který si dělal na náš pozemek zálusk do budoucna.Třeba ho asi to štve, nebo vy to víte, že byl , nebo je z jeho strany zájem?
Jednoznačně mi přijde nejlépe se ohánět s těma splaškama, to mu nemůže projít, tak se splašky nevvyvádějí. Vždyt ani zahradu byste tam nemohla mít.
Když úřad tlačil, ať zakreslíme stávající trasu kanalizace, bránili jsme se, že je v zemi a my netušíme, kudy vede, v jakém je stavu a kde teče. Pracovník úřadu nám odvětil, že kdo jiný by to měl vědět, než my, vlastníci pozemku. A že tomu se nevyhnem. Pokud nebudeme souhlasit z místa se nepohnem.
No, už máme sepsanou stížnost na kraj, tak uvidíme.
Měsíc uplynul, to je fakt, ale naše situace se nezměnila. Spíše naopak, vyhrotila a to i přesto, že jsem dala na radu zde a najala si právníka. Ten při první návštěvě zkonstatoval, že vše vypadá tak, že opravdu stavební úřad nejedná s námi čistě. Nevím, jak byl na stavebním úřadě informován, faktem ale je, že při další konzultaci s ním jsme měli pocit, že musíme my řešit a radit právníkovi, co by měl. Působí na nás tak nějak nebojovně a to i přesto, že uznal, že odvod je opravdu černá stavba, nikde nevedena. Vypadá to tak, že stavební úřad učiní opět odklad na dva měsíce - zastaví řízení, dle náznaku našeho právníka. Důvod proč tak učiní se brzy dovíme na naší zahradě, kde se opět setkají zástupci staveb. úřadu s námi a sousedem a naším právníkem. Jsme lehčí o pár tisíc, ale vůbec nemáme uspokojivý pocit. Spíše naopak. Postavila se před náma další překážka a to, že ač je právníků jako hub po dešti, jak poznat, který bude hájit zodpovědně a svědomitě naše práva?
Hezký den ,jste ve velmi podobné situaci jako moje neteř,bohužel jejich boj se sousedkou(a to tam nemá ani dům ,jen jí patří sousední pozemek - pole) trvá už více než 6 let. Sousedka se neustále dokola odvolává a podává stížnosti.Stavební úřad je neschopnýt konečněrozhodnout, přitom každému rozumnému je jasné, že sousedka je -může se napsat že na hlavu.Její námitky jsou naprosto nesmyslné a neopodstatněné. Musím říct,že díky tomuto, se zhoršily i rodinné vztahy v rodině mojí neteře. Je to smutné co jeden zatrpklý člověk dokáže.
Držím Vám palce , aby jste ve Vašem případě měli víc štěstí
Pokud by ten umíněný soused nebyl schopen komunikace a odmítal jakékoliv schůdné řešení ,pak lze doporučit :
1. Opticky oddělit u plotu provizorně neprůhlednou plachtou Váš pozemek ve výšce klidně 3 -5 metrů aby soused neviděl co se děje na Vašem pozemku
2. zrealizovat odvod deštového svodu spolu s výkopy základů budoucího domu /byť bez povolení/
3. zabetonovat a zasypat zeminou ,zakrýt plachtami celou zrealizovanou věc .
4. Ohlásit stavebnímu úřadu sám tuto část stavby a zažádat o dodatečné povolení
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.