Síť TN-S a TN-C - rozdíl

Od: Datum: 26.02.15 20:32 odpovědí: 21 změna: 27.02.15 14:02
avatar

Jaký je rozdíl mezi těmito 2 sítěmi? Co znamená TN-S a co znamená TN-C?
Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ben®
Datum: 26.02.15 20:35
avatar

Dobrý den, podívejte se viz odkaz. Pouze jsem to vyhledal - nejsem odborník. Zdravím!

http://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=24876

doplněno 26.02.15 21:11:

Jo, snaha byla. Bohužel, k této problematice mohu už jen vyjádřit to pochopení a souhlas, že elektřina tluče nebo kope .

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 20:37
avatar

tady je to pekne i s diagramy http://www.otowadenki.co.jp/eng/technical/concept.php, nicmene to necham na jinych *cteni*

doplněno 26.02.15 21:17:

takto dalece taky neporadim, ale rozhodne bych se neridil barvama kabelu, nikdy nevite kdo to zapojoval (v mem dome nejake prase, klidne faze na zlutozelenem nulaku apod), zkousecka je prvni vec, co byste mel mit v ruce, kdyz se chystate na elektriku, obycejna sroubovakova stoji 12kc ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 21:38
avatar

Já se na barvy ptal proto, když bych zapojoval něco nového. Že to v reálu může být všelijak vím - mám s tím zkušenosti. V aktuálně obývaném pronajatém prostoru jsou staré rozvody
- žádné svorky, ale kroucené spoje v krabicích
- dráty hliník i měď - prostě co se zrovna našlo
- vypínače nepřerušují fázi, ale nulu, takže třeba do lustrů jde elektřina trvale i při vypnutém vypínači
a mnoho dalších perliček. Takže samozřejmě jak obyčejnou starou i novou "fázovku", tak i poctivou zkoušečku - "vadasku" mám a používám - bez ní na nic už raději nesahám:-D

doplněno 26.02.15 21:53:

Pro pobavení - toto jsem taky našel, když jsme demontoval zásuvku - fáze je ta zkoucená (spojená) anténní dvoulinka, nulák je ten hliníkový drát *zed*

Datum: 26.02.15 21:57
avatar

Ta tvá vadaska se v dnešní době nesmí používat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 21:08
avatar

Pánové, děkuji za snahu.
Bohužel v angličtině si tohle nepřeberu vůbec. Odborný článek sice něco napověděl, ale taky z něj moc moudrý nejsem.
Podotýkám, že jsem v elektroinstalacích laik, který si sice umí zapojit to, co potřebuje tj. základní věci - vypínač, zásuvka, prodlužovák v 2F jak pomocí 2, tak i 3 drátů či lanek, to samé v 3F - pomocí 4 i 5 drátů , samozřejmě bez chrániče - prostě tak, že to netluče (vadasku i fázovku mám a používám), ale to je prostě vše. Jinak - zjednodušeně řečeno - o elektrice vím akorát to, že tluče :-P
Takže bych poprosil někoho, kdo mi to úplně jednoduše (jako pro blbce - polopaticky) vysvětlí.;)
Co vím
- zásuvku mohu zapojit na 2 dráty (černý je fáze levá zdířka, zelený na kolík a pak propojený do pravé zdířky)
- dtto - na 2 dráty - černý levá, modrý (jak se mu říká nevím) na levou zdířku, zelený na kolík
- u světla buď černý případně hnědý je fáze (střed objímky) , zelený zem (takže na obvod objímky), kam modrý nevím.
- u vypínače - vypínač přerušuje fázi - kam a jak ostatní dráty nevím
Pokud je jedna z dotazovaných sítí spojená s použitím proudového chrániče, tak to stačí napsat - o proud. chrániči vím pouze že existuje a k čemu je dobrý, zapojit ho do sitě neumím a nepotřebuju to (ani doma ani jinde ho nikde použít nehodlám).
Díky za pochopení.

Datum: 26.02.15 21:43
avatar

nestačím se divit, píšete

- u světla buď černý případně hnědý je fáze (střed objímky) , zelený zem (takže na obvod objímky), kam modrý nevím

- u vypínače - vypínač přerušuje fázi - kam a jak ostatní dráty nevím

a to s těmito znalostmi jste vy a vaše rodina na živu? vážený pane, na objímku patří ten modrý a zelený na kostru světla, pokud má světlo vodivé části (a je to v TN-S)

nelze vám tady vše vysvětlit, ale radu dát lze: nic nezapojujte, pokud tomu nerozumíte a nechte to odborníkům, i ty vaše prodlužovačky a podobně bych asi nikdy nezapojoval, když nemáte o elektřině základní znalosti, jen že něco někam vede

jinak rozdíl mezi TN-C a TN-S je zřejmý z odkazů kolegů

doplněno 26.02.15 21:49:

no a u té zásuvky to píšete pro TN-C, v TN-S je to vlevo černá fáze, vpravo modrý nulák, na kolík žlutozelený ochranný

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 22:52
avatar

"na objímku patří ten modrý"
to se hezky řekne, ale hůř udělá, když ze stropu vám kouká akorát černý (nebo hnědý) a zelený (to v lepším případě) nebo také pouze 2 hliníkové dráty textilem opletené bez rozlišení barvy:-DJinak že bych elektrice nějak moc rozuměl to se říct nedá, ale zatím jsem nikdy nedostal ani ránu ani nic neprobíjí;.-) A to si dělám základní opravy a údržbu kompletně sám. Ono je také rozdíl, pokud děláte nové rozvody s tím, že musí být podle předpisů a rozdíl hrabat se v elektroinstalaci, která musí fungovat, ale je dělaná systémem "co dům dal" a podle předpisů platných před 50lety (třeba krutosvorky místo čokolády v krabicích apod.) - mrkněte do příspěvku, kde jsem dal fotku, s čím se taky potýkám;)
A ne že bych se chtěl chlubit - sice předpisy moc neznám, ale základy vím a když sem si dokázal vymyslet , udělat a zapojit tak, že je funkční a neprobíjí i venkovní přenosný redukční rozvaděč na 30m prodlužovacím kabelu, kde je přívod 400V, na rozvaděči jsou zásuvky kulatá 16A, kulatá 32A, tzv. flaška 25A, 4kolíková a 5 kolíková plochá na 400V a ještě 3x230V, tak to se mnou asi tak nejhorší nebude.;)
Ono elektrika zas taková věda není pokud nepotřebujete nic počítat - jen to chce u toho trochu přemýšlet a nebýt zbrklý. Pak se není čeho bát - mmch já zatím ránu nikdy nedostal, ale přišel mi sem známý letitý a zkušený elektrikář a jen při mé žádosti o radu a sáhnutí do zásuvky hned dostal ránu:-D protože počítal, že to bude podle předpisů a ono nebylo (vedení v patře zapojené do kruhu s přívodem z obou stran - on odpojil jednu stranu a že to může mít i druhý ostrý přívod už mu nedošlo).

Datum: 26.02.15 21:13
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.02.15 21:27
avatar

Výborně - tak z toho už sem moudřejší ;) A teď ještě když je to 3 vodičová bez chrániče - to je jaká?;)

Datum: 26.02.15 21:44
avatar

pořád TN-S a je jedno jestli s chráničem nebo bez něj, pořád je třívodičová

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 26.02.15 22:09
avatar

OK - díky. Takže už je mi jasné, že s TN-C do styku nepřijdu a kdyby někdy náhodou jo - tak to nechám někomu znalému.

Od: trtr
Datum: 26.02.15 22:56

Zdravím, vím co a jak, mám nižší paragraf vyhl. č. 50/1978, ale radit Vám nebudu. Jen Vám řeknu, že na to co tady píšete, by měl sahat pouze opravdu elektrikář s vyhl. 50, ale platnou a pokud někoho něco zabije či něco shoří, tak to může být malér nejen pro pronajímatele ale i pro Vás.

Zkoušečka musí být pořádná, ne nějaké rádoby zkoušečky a navíc, nikdy nemůžete věřit, že daný jistič opravdu okruh vypnul, barvy vodičů sedí a v zásuvce je fáze vlevo, ve vašem případě už vůbec ne. Dvojlinka na anténu v zásuvce=prásárna jak prase a dotyčnému co do dělal urazit pazoury. To samé s kroucenými spoji, spoji Al + Cu bez patřičných svorek a další pikantnosti. Vidím to tak, jít od tama rychle pryč, nebo to nechat pronajímatele předělat, celý bych to tam vytrhal do pryč a znova natáhl a vydrátoval. Ani je nebudu ptát na stav pojistkové a jističové skříně, tam snad budou místo pojistek dráty či mince. Takové rozvody nemají ani xxx, no škoda mluvit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 23:46
avatar

Já sem taky nechtěl radu, co jak zapojit - chtěl jsem jen vědět "po laicku" jaký je rozdíl mezi těmi výše dotazovanými sítěmi ;)
Co se týká zkoušečky - mám SN1 už asi 30let a pokud jsem se ptal elektrikářů profíků, tak stále je to dost ceněná "vadaska" pro svoji jednoduchost a funkčnost.
Co se týká bezpečnosti - možná právě proto, že nejsem elektrikář, ale jen laik, tak raději všechno X krát změřím a přezkouším, než někam sáhnu. Možná taky proto jsem zatím nikdy nedostal ani ránu. I když - před cca 10lety mi moc nechybělo - vyměňoval jsem kovový lustr za jiný a protože nikdo jiný v dosahu nebyl, spolehl jsem se na vypnutí el. jen vypínačem. Protože jsme ale od práce na schvíli odešel a po návratu si nebyl jistý, jestli jsem to vypnul dobře, vzal jsme zkoušečku a ťuknul do prázdné objímky lustru. A ona byla pod proudem. Přehodím vypínač - starý páčkový (v domnění, že sem sklerotik a nevypnul jsem ho) a on v lustru stále proud...nakonec jsem přišel na to, že vypínač nevypíná fázi, ale nulu *zed* takže svítidlo je stále pod proudem. Myslím, že teda opatrný jsem až dost - jinak bych ji asi tenkrát dostal.
Co se týká základů - fáze na kolík v zásuvce vlevo a pod - to si hodně hlídám při zapojováníuž proto, že sem hodně velký puntičkář a pokud není něco jak má být, tak mi to neskutečně vadí už z principu.
Ale co se týká starých a dnes už nepředpisových rozvodů - s tím nic neudělám a pokud do toho zasahovat nemusím, tak to nedělám. Mmch - už několik starých a zkušených elektrikářů mi dokonce říkalo, že dobře udělané tzv. krutosvorky (kdysi dokonce předpisové) jsou to nejlepší, jak se hliník spojoval, protože je není potřeba dotahovat (hliník v tomto spoji díky několikanásobnému styku prý netaje) a mají nejmenší přechodový odpor. Taky jsme na to docela koukal. Ale jelikož se jednalo o celoživotní elektrikáře 60+ s hodně zkušenostma, nemám důvod jim nevěřit.
Ta anténní dvoulinka jako vodič pro fázi - jo, to mne taky zarazilo, proto sem si to také vyfotil jako perličku. A to si představte, že v tomto domě bydlel roky elektrikář a pochybuju, že by o tomhle nevěděl :-D
To ostatní mne ani nijak nepřekvapuje - už sem viděl dost (měď - hliník v rozvodech současně atd.), aby mne jen tak něco neporazilo. Jističe a pojistky jsou v pořádku a to je podstatné. V ostatním se šťourat nebudu - funguje to, nikde nic nejiskří a nehřeje se. Zkoušel jsem to i pod velkou zátěží - 3kW teplomet a ani tak žádný problém. Majitel by stejně předělávku financovat nechtěl a já to ze svého financovat nebudu - nájem je už takhle tak pro mne extrémně výhodný, že nemám potřebu jít díky své investici do objektu finančně do minusu, protože by se mi to nikdy (ani za několik desítek let) ani z části nevrátilo.

Od: pcmani*
Datum: 26.02.15 22:58

ronyx ne?vy v tom máte očividně guláš a ne že je vám to jasné vždyt jste tn-c zapojoval v minulosti jak jste tu psal a eletrika netluče ta zabíjí být váma zavolám si elektrikáře a do ničeho nevrtám život máte jn jeden

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.02.15 23:08
avatar

Pokud je (podle výše psaného) TN-C síť s proudovým chráničem, tak to sem opravdu nikdy nezapojoval ani se v tom neměl možnost se šťourat - zatím jsem neměl tu čest přijít nikde s proudovým chráničem do styku. Kdybych s tím do styku přišel, tak bych se v tom rozhodně nešťoural, protože o tom nic nevím.

Od: pcmani*
Datum: 26.02.15 23:55

s chráničem je tn-s

doplněno 27.02.15 00:09:

viz pavouk

pořád TN-S a je jedno jestli s chráničem nebo bez něj, pořád je třívodičová

tzn:hnědý modrý zelenožlutý

tn-c je dva vodiče fáze vlevo nulák kolík a z kolíku do prava

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.02.15 00:17
avatar

Hm - docela nerad bych v tom měl hokej - proto sem sem dávak tu otázku. Takže
- 2 dráty = TN-C
- 3 dráty = TN-S
? A mohu ještě tedy požádat o překlad (slovní význam) těch zkratek? Díky

 

Od: pcmani*
Datum: 27.02.15 00:32

síť TN je síť, ve které je jeden bod – zpravidla nulový – bezprostředně uzemněn a neživé části chráněných zařízení jsou vodičem spojeny s tímto bodem;

síť TN-C je síť TN, ve které vodič PEN plní současně funkci pracovního a ochranného vodiče;

síť TN-S je síť TN, ve které jsou ochranný vodič PE a střední pracovní vodič N vedeny samostatně (odděleně);

síť TN-C-S je síť TN, jejíž první část je provedena jako síť TN-C a druhá část od bodu rozdělení jako síť TN-S.

První písmeno se vztahuje k uzlu zdroje, který může být buď izolován od země (I), nebo uzemněn (T)

Druhé písmeno označuje chráněné neživé části, které mohou být:

uzemněny, tj. spojeny se zemí (T) pomocí ochranného vodiče,

spojeny s uzlem zdroje prostřednictvím ochranného vodiče (N)

C – vodič PEN je zároveň středním i ochranným vodičem

S – ochranný vodič PE a střední (pracovní) vodič N jsou vedeny samostatně (odděleně) od sebe.

vodič N (světle modrý) je vodič, který je spojen se středem (uzlem) zdroje a slouží pro vedení zpětných proudů při provozu především jednofázových spotřebičů (tímto vodičem procházejí zpětné proudy od spotřebičů do uzlu zdroje).

Ochranný vodič PE, vodič PEN (značí se vždy kombinací barev zelená/žlutá) je určen k ochraně před nebezpečným dotykovým napětím, které v případě poruchy vznikne na neživé části elektrického zařízení. Prostřednictvím ochranného vodiče se uzavře obvod poruchového proudu procházejícího ochranným prvkem, který zajistí odpojení vadné části od sítě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.15 02:04
avatar

Díky moc za snahu mi to vysvětlit.
Uznávám, že je mojí chybou, že nejsem schopný pochopit význam těch zkratek - měl jsem za to, že co písmeno, to slovo (byť třeba v angličtině, když už ne v češtině). Proto se mi to zdá nelogické a nepochopitelné zrovna tak, jako když elektrikář pro žlutozelený drát místo lidového a pochopitelného slovního spojení "zemnící drát "(vodič) nebo prostě "zemák" (slouží to přece k uzemnění) použije složité a nelogické "ochranný vodič PE" nebo "ochranný vodič PEN". To, že "zemák" (zelenožlutý drát) může sloužit také k ovládání (vyhození) proudového chrániče (aspoń tak jsem to pochopil z popisu) při tom, když někde dojde k "probití" (zkratu nebo nevím jak jinak to nazvat) je sice hezké, ale pro mne jako pro laika to nemá význam - proudový chránič nemám a zapojovat (opravovat, přepojovat atd.) ho nikdy nebudu.
Holt snaha byla, ale zůstanu raději u (pro elektrikáře asi nepochopitelné) jednoduchých základů lidové klasiky pro elektrikáře-laiky
dráty:
- černý, hnědý - fáze, drát ve kterém je nebo může být "ostrý proud"
- zelený (zelenožlutý či žlutozelený) - drát, ve kterém nikdy nesmí být "ostrý proud" a ani "bludný proud" - prostě jak na tomhle vodiči fázovka něco ukáže (jakkoli svítí), je všechno špatně
- modrý - pozor, přemýšlet, kam bude (je) zapojený, může v něm být i "ostrý proud"
zásuvka 220 - fáze vlevo, zelený na kolík a pokud není modrý tak i vpravo, jinak vpravo modrý
vypínač 220 - musí přerušovat vždycky jen "fázi"
a jednoduchého pravidla, že kovové spotřebiče při zapojení do sítě nesmí "probíjet".
A samozřejmě pravidla, že než někde sáhnu "do elektriky", tak si odzkouším "vadaskou", jestli tam není "proud".

Od: paw®
Datum: 27.02.15 09:21

Ono to je co pismeno, to slovo.

Stanovená označení druhu sítí mají tento význam :

a) První písmeno
T - terre (franc.) - bezprostřední uzemnění určitého bodu obvodu pracovního proudu, zpravidla uzlu (nulového bodu)
I - insultation (angl.) - izolace všech živých vodičů vůči zemi nebo spojení bodu sítě se zemí přes velkou impedanci

b) Druhé písmeno
N - nutre (franc.), neutral (angl.) - bezprostřední spojení neživých částí s uzemňovacím bodem sítě ochranným vodičem
T - terre ( franc.) - uzemnění neživých částí nezávisle na možném uzemnění určitého bodu sítě

c) Třetí písmeno
C - kombiné (franc.), combined (angl.) - kombinace středního vodiče s ochranným vodičem
S - separé (franc.), separated (angl.) - oddělení středního vodiče od ochranného vodiče

L : Line (fázový vodič)
N : Neutral (neutrální vodič)
PE: Protective Earth (ochranné uzemnění)
PEN: Protective Earth and Neutral (ochranné uzemnění s funkcí středního vodiče).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.02.15 14:02
avatar

Děkuji - v tomhle se už docela vyznám.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.