Vyjádření ke složenině:vypínač-zásuvka

Od: Datum: 26.02.15 19:16 odpovědí: 9 změna: 28.02.15 21:10

Ahoj. Dovolim si požádat zdejší kolegy rádce ve věci elektriky. Rozvodu 220V -přívodu k vypínači a do zásuvky. Našel jsem to ve sběrném dvoře. Zde malý popis: Přívod je 3x 2.5 v mědi v gumě. Vede to na 3F stiskem vypni. Hnědý jde na prostřední kontakt, modrý na levý a zelenomodrý na horní šroubek zemnící propojky na druhou stranu. Za tím to pokračuje do zásuvky 220V izolovaná s víčkem s krz průchodku na druhou stranu nosného plechu. Hnědý z prostředního kontaktu vypínače, na levou fázovou zdířku. Modrej drát ze stejné strany vypínače vede nejdřív na kolík a potom na pravou zdířku zásuvky. Plech je ještě uzemněn zelenomodrým drátem na tu uzemňovací propojku. Je k tomuto zapojení nějaký souhlas s ním, nebo je na tom něco vadného? Hlavně propoj modrým v zásuvce. Nebo, ubrat všude modrý a doplnit zelenomodrý až na konec do zásuvky? Díky za vyjádření. Snad jsem to popsal nějak srozumitelně? Ahoj.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.15 19:39

Ten popis je tedy dost šílený... fotka by byla mnohem lepší.

Nicméně určitě nemá být propojen kolík s jakoukoli zdířkou... tedy pokud to není nějaká stará dvouvodičová instalace.

K čemu to má být?

doplněno 26.02.15 19:45:

dvouvodičově se to tak opravdu zapojuje, ale toto má přívod 3x2,5

doplněno 26.02.15 19:55:

po rozdělení rozvodu na 3 dráty, není možné přejít zpět na dvouvodičové zapojení.

Když toto připojíte do normální zásuvky za chráničem, tak ten by se měl vypnout.

Jestli to chcete používat, tak přepojte zásuvku normálně jak má být a vpohodě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 19:48

Ahoj. Fotku, to nedám. Nevím z čeho to bylo, ale jde o jakousi vypínatelnou zásuvku o 220V. Přívod na třech drátech a z vypínače do zásuvky dva dráty.

Datum: 26.02.15 19:44
avatar

popis je fakt prisny, nicmene 2 vodicove zapojeni se takto zapojuje/-valo... pres kolik doprava

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 19:54
avatar

Hádal bych, že na zásuvku někdo připojil nějaký stroj a potřeboval ho vypínat.

Přívod je v TN-S s vypínáním nuly. Takto zapojené je to správně. Od tohoto vypínače už je to špatně. Hnědý vede správně na levou zdířku, ale modrý má jít na pravou zdířku a ZŽ má jít na kolík.

Pokud je propojení modrým vodičem kolík a zdířka je vytvořena síť TN-C. Připojením zařízení, které bude mít ukostření na HOP dojde k likvidaci sítě TN-S. To znamená, že nebudou fungovat chrániče

doplněno 27.02.15 00:20:

I co je ve sběrném dvoře se nechá vyuřít, pokud to není mechanicky poškozené. Aby nedošlo k újmě na zdraví je lepší chánič zapojit, ale není nezbytně nutné pokud je vše dobře zapojeno.

Vypínač by měl být v nepoškozené krabici pro montáž na povrch. Do vypínače (nevadí že je třípólový) 3žilový přívod. ZŽ vodič na kostřící šroubek, hnědá na jeden pól vypínače (tady střední) a nodrý na druhý pól (není nutný, ale není na škodu).

Z vypínače opět třížilový kabel kde hnědá (černá -dle kabelu) vede do zásuvky levá zdířka, modrá žíla na pravou zdířku a ZŽ na kolík zásuvky (vše v pohledu zepředu) musí být propojená s přívodní ZŽ žílou.

Pokud bude použit chránič, tak na výstupu musí být zapojena hnědá na jeden pól a modrá na druhý pól a ŽZ jde mimo chránič.

Když se jedná o už použitý materiál je nutné překontrolovat izolaci kabelu, zda není poškozená. Případně vyměnit. U vypínače a zásuvky překontrolovat zda přípojné body nejsou zkorodované. Pak by tam byl velký přechodový odpor a možnost vyhoření. V případě koroze vyhodit. Ušetřených pár korun zapříčiní škodu ve velkém.

doplněno 27.02.15 17:30:

Můžete odpínat i nulu, to není problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 20:30

Ahoj Mapeli. Sápe se mi po tom soused, že by se mu to hodilo. Jen teď nevím, když u toho nebude mít nějakej ten chránič, jestli to bude moct, bez újmy na zdraví, použít? Je to boží chlap a nerad bych ho měl na svědomí.

doplněno 26.02.15 23:14:

A já bláhový, jsem si myslel, že jsem to popsal docela věrně.

Od: trtr
Datum: 26.02.15 23:00

Zdravím, co je ve sběrném dvoře, má tam většinou zůstat. Dle popisu to bude pěkný bastl a bez fotky zapojení a stavu vypínač/spínače radím zahodit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.02.15 09:29

Vypinače a zásuvku použiť ak sú v poriadku.Popisované zapojenie je zlé,lebo cez 3F výpínač sú rozpojiteľné nulovací a zemiaci vodič,len fáza sa rozpína.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.02.15 20:53

Ahoj. Tak doplňuji. Načapal jsem doma kámoše, elektrikáře, co jezdí na kontroly a měření i po Atomkách. Jeho vyjádření je: S fází vypínaná NULA nevadí. Ale ta zásuvka na dvou drátech je problém. Nikdo do budoucna nezabrání, aby ji někdo nepoužil pro třídrátový provoz. Třeba jako zdroj na další prodlužovačku. Tak že, odpojit modrej od kolíku a na něj, od vypínače přivést samostatný zelenožlutý. A aby to bylo úplně dokonalý, tak by neměl být na tom vypínači přerušený. V kuse až do tý zásuvky.

Po technický-materiálový stránce, je ta vymyšlenost, v dobrým stavu a tak do ní doplním a upravím ty dráty a bude to cucátkový(i takovýhle výraz jsem slyšel). Spejbl by použil Mňuultus ulvuútus ultra. To je takový cizí výraz pro něco báječného.

Datum: 28.02.15 21:10
avatar

Takže přesně jak jsem to napsal. Kolega revizák má stejný názor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.