Oprava umývadla

Od: Datum: 26.02.15 12:35 odpovědí: 4 změna: 27.02.15 12:45

Dobrý den,

může někdo poradit jak vytáhnout otoč.umývadlo z umakart.jádra v paneláku? Vyšrouboval jsem červík a stříkám tam

olej a různé přípravky ale nejde to. Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.02.15 13:16
avatar

Z umakartu? To naše bylo ve vaně a šlo i s vanou, nehnulo s tím nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.02.15 14:37
avatar

Zdravím,
nepíšete, jestli vám jde jen o demontáž umyvadla z důvodu nepohyblivosti nebo o demontáž z důvodu rekonstrukce celé koupelny. Není to totiž totéž.
Prohlédněte si nejdříve obrázky na následujícím odkazu http://www.upravujeme.cz/prod…ova-vana-s-otocnym-umyvadlem/, abyste viděl, jak celá sestava vypadá.
Pokud jde o rekostrukci koupelny či pokud chcete vyměnit celou sestavu umyvadla (lze ji i dnes kupupit, ale cena není zrovna lidová), pak obnažte čelní stěnu vany, odpojte dole tu plastovou trubku, odšroubujte třmeny, které drží spodní trubku a celou sestavu vyjměte tahem smerem nahoru. Případná montáž nové sestavy probíhá opačným postupem. Potřebné díly k výměně jsou tyto:

- http://www.ceske-vany.cz/zboz…otocnemu-umyvadlu-norma/23553
- http://www.ceske-vany.cz/zboz…ma-otocne-umyvadlo-byja/22711
- případně i tento držák http://www.ceske-vany.cz/zboz…ro-otocne-umyvadlo-byja/23544
Na výměnu či jen demontáž není potřeba speciální nářadí, ale potřebujete se dostat pod vanu z čela.
Pokud vám jde pouze o "rozhýbání" otoče umyvadla nebo jen vyjmutí zarezlého umyvadla, bez vybavení poměrně neběžným nářadím se neobejdete. Oleje a různé přípravky jsou na nic - nepomohou vám. Jen předem pro info - pokud máte přístup pod vanu, je to oprava celkem jednoduchá, pokud máte vanu obloženou a jen dvířka - je to složitější, nicméně není to neřešitelné.
Potřebné nářadí a vybavení:
- autogen nebo minimálně pořádný plynový hořák s hadicí a s "bombou"
- 2ks kloubový hasák potřebné velikosti nebo nouzově 2ks hasáku na trubky, případně kombinaci těchto variant hasáků, ale bez 2 ks současně se neobejdete.
- nejméně 2ks mokrého hadru
Hasáky na trubky ale nejsou samosvorné (na rozdíl od kloubových), takže je potřeba je svírat rukou, což komplikuje situaci - budete potřebovat k sobě pomocníka, aby vám hasáky pomohl nastavit.
Postup práce:
- mokrými hadry obložíte zespodu umyvadlo a vanu
- hořákem ohřejete kolem dokola otočný spoj nad vanou (mezi vanou a umyvadlem)
- předem připravené hasáky nasadíte na místo (jeden na spodní pevnou část a druhý na otočnou pod umyvadlo) proti sobě (je potřeba je nasadit tak, aby se samovolně svíraly - utahovaly) a protisměrným pohybem hasáků obě části otoče uvoníte od sebe (pootočíte je proti sobě) - doporučuju několikrát otočit sem-tam, aby se spoj opravdu uvolnil, jinak umyvadlo nepůjde vytáhnout
- odložíte hasáky a umyvadlo tahem směrem vzhůru vytáhnete z uložení (pokud budete mít pomocníka, tak ten může podržet spodní hasák upnutý (podrží tak spodní trubku) a vy vytáhněte umyvadlo - jde to snaději vyjmout
Následně pečlivě očistěte (obruste) obě části otoče (vvšechny korozní zplodiny musí pryč), vyměňte těsnící gumu, namažte třeba mazacím tukem A00 a složte zpět.
Při demontáži je potřeba pracovat velmi rychle - při ohřátí plyn. hořákem po oddálení plamene kov velmi rychle chladne a a pokud vám to vychladne moc, tak se vám demontáž nepodaří.
Celá oprava je záležitost do 2 hodin, z toho demontáž, pokud máte připravené nařádí a promyšlený postup (hlavně aby se nic nikde nepoškodilo), je otázka cca 10 - 30minut (podle stavu na místě).
Jen bych si ještě dovolil pár věcí k opravě.
Řešil jsem stejný problém s umyvadlem před 3 roky u rodičů. Nejdříve na to sháněli instalatéra - nikdo s tím nechtěl mít nic společného (nejde to a pod, protože koupelna je celá obložená obkladem). Takže jsem to musel řešit já. Jsem strojař, tak jsem hledal řešení. Ptal jsem se všech možných známých a profi údržbářů - všichni mi říkali, že to nejde opravit. Nakonec jsem to vyřešil svépomocí (viz výše) a šlo to. Ale pokud nejste vybavený potřebným nářadím, abyste si to udělal sám, tak vám vůbec nezávidím - budete na to asi těžko někoho shánět. Uměl bych vám pomoci, pokud bych vás měl někde poblíž, ale záleží, odkud jste.

Ohodnoceno: 6x
 
Od: bob1*
Datum: 27.02.15 10:24

Dobrý den,

pro ronyx: Děkuji za perfektní odpověď. Chtěl jsem to umývadlo vytáhnout a vyměnit .Dá se sehnat samostatně jak jste napsal.Zjistil jsem firmu co to komplet mění za asi 3oook,jen umývadlo je z nějaké umělé hmoty.Když spočítám co bych musel koupit,plus poštovné a práce,tak je to snad lepší objednat výměnu.Jinak děkuji za nabízenou pomoc,to se dnes moc nevidí,jsem z Moravy,KM. Děkuji a hezký den

Datum: 27.02.15 12:45
avatar

Pokud vám rada byla k něčemu, tak jen dobře. Pomoc z mé strany je díky vzdálenosti mimo - mám to k vám přes 200km (východní čechy, náchodsko).
Co se týká výměny - pokud máte možnost to nechat za cca 3.000,- vyměnit, pak je to asi řešení, zvlášť pokud nejste vybaven na opravu. Odkazy na díly jsem sem dával především proto, abyste získal představu, jak to funguje, pokud byste to chtěl případně opravovat. Jinak věřím, že i u vás to někdo prodává v nějaké prodejně tak jako tady u nás. Já jsem ale (nebudu zapírat, že hlavně kvůli ceně ceně dílů) zvolil opravu.
Ať se vám dílo podaří.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.