Delší frézy do horní frézky

Od: Datum: 24.02.15 12:07 odpovědí: 11 změna: 25.02.15 15:41

Zdravím,

čím dál častěji narážím na malou délku stopky a chtěl bych tedy sehnat nějakou delší frézu.

Běžné mají stopku 25mm a 25mm pracovní část. Potřeboval bych alespoň 50mm stopku.

Existují tedy delší frézy pro horní frézku? Případně nějaký nástavec s 8mm kleštinou na jedné a 8mm stopkou na druhé straně?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.02.15 14:07
avatar

Zdravím,
prodloužení vřetena existuje, ale pouze pro spodní frézky (stabilní stroje). Pro horní frézku nevím, že by něco takového existovalo.
Co se týká fréz, tak délka stopky je standartní, z logiky věci je v podstatě nesmysl dělat frézovací nástroje s prodlouženou stopkou, protože nejslabší částí nástroje je přechod stopky a činné části frézy. Pokud nezasunete frézu do vřetena až po konec stopky, hrozí vám při práci ohnutí nástroje právě v místě konce stopky (v tom "krčku"). Co umí udělat takový při práci se ohnuvší nástroj se strojem či rukama obsluhy raději nechtějte ani vidět, natož zažít! (vyražení stroje z ruk obsluhy je to nejmenší)
Takže prodloužením stopky nástroje cesta nevede. Pokud potřebujete delší nástroj, pak shánějte nástroj s prodlouženou činnou částí (prodlouženým ostřím). Tyto v určitém rozmězí existují.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 15:03
avatar

Nic není nemožné. Problém by žádný nebyl u frézky s upínáním 12 mm. Pro frézku 8 domluvit s kovofachmanem, vybrat a upravit z nabízeného.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.02.15 15:37

no asi to bude nejjednodušší varianta...

koupím sklíčidlo a závit prostě odtočím na 8mm...

Datum: 24.02.15 20:48
avatar

Je to Vaše věc, ale to, co plánujete je poukázka na průšvih. Běžná frézka této kategorie točí přes 25.000ot/min. Takže pokud to skutečně roztočíte, velmi pravděpodobně bude dosti veselo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 20:52

no nevím co by se tedy tomu originál sklíčidlu mělo při 25tis otáčkách stát... nicméně pořád je to lepší než chytat za kraj stopky...

Datum: 24.02.15 21:14
avatar

Truhlařím už skoro třicet let a nevěřil bys, co vše jsem za tu dobu viděl letět vzduchem. Nepočítám různý vyražený klacky, jak od frézy tak od pily. Ty létaly nejen přes dílnu, ale oknem až na silnici. Kromě různých uražených nožů třeba i celou hřídel spodní frézy i s pilou. Jako mladej kluk jsem tenkrát čuměl jak sůva z nudlí a i staří dědci z toho byli dost paf.

C děláš, že máš krátký stopky?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 21:29

Dělám normální věci, ale mam frézku Parkside a tam když dám normální frézu tak je cca 3cm pod pracovní plochou a při plném vysunutí kouká maximálně těch 25mm

Datum: 24.02.15 21:37
avatar

Tak pokud máš kleštinu 8mm tak je asi výběr omezený, ale na frézu s kleštinou 12 mm by neměl být problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 21:46
avatar

Osobně nechápu, proč hodláte riskovat s nějakým samodomo bastlem bez vyvážení, když si můžete běžně koupit delší frézu. Jestli Vám nestačí délka 90mm, tak už nevím...

http://www.fachshop.cz/cmt-c1…hm-rh--detail-8J90000101.aspx

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.02.15 22:05

Můžete mi napsat jak si představujete vyvážení originálního sklíčidla u kterého se původní závit m16 soustruhem stočí na 8mm?

Nemyslíte si snad že soustruh nějak zázračně změní vyvážení původního nástroje?

Jinak Vámi odkazované frézy jsou sice hezké, ale stojí víc než ta moje frézka

Datum: 25.02.15 15:41
avatar

Můžu Vám to vysvětlit, přičemž nejde ani tak o mé představy. Jde o to, že dynamické vyvažování nástrojů, či obecně čehokoliv, co se točí desítkami tisíc otáček, není věc, kterou uděláte doma brouskem na kosu. Dřevoobráběcí nástroje jsou přímo zářným příkladem toho, že nevyvážený nástroj či upínač je jednak koledování si o problémy - a nemalé, zároveň však takový nástroj není schopen vytvářet použitelnou kvalitu obrábění. Takže Vám naprosto přesně napíšu, čím se dělá dynamické vyvažování :

http://www.mmspektrum.com/cla…azovani-pod-drobnohledem.html

http://www.mmspektrum.com/cla…-pro-rychlostni-obrabeni.html

http://www.cemb.cz/index.php?…on=categoryDetail&oid=3719420

http://www.winter-servis.cz/i…ex.php?page=schunk/vyvazovani

K Vaší druhé otázce - nemyslím si nic o zázraku, ale zato přesně vím, že tím, že to ožižláte na soustruhu zcela jistě vyvážení rozhodíte. Nebudete mi, doufám, tvrdit, že dotyčný soustruh dokáže sklíčidlo vyvážit na G6,3 při 15.000 ot/min,že? Původní nástroj nemá celkem co do činění s vyvážením sklíčidla - snad jen to, že tím, že jej díky sklíčidlu více vysunete před hřídel, tak se Vám přinejmenším znásobí jeho nevývahy.

A k fréze z mého odkazu - ano, není zadarmo, nicméně jde o IGM, což je lowcost v dřevoobráběcích nástrojích. Níže už jsou jen šitózní čínské sady - za 400,- deset fréz, kvalitní tak, že se dají ohnout jako hřebík. To snad nemá cenu ani komentovat...

Ovšem třeba takové dláto, třeba ještě z bazaru, bude zase jistě o hodně levnější, než Vaše fréza. Navíc bude evidentně méně nebezpečné. Třeba toto bude cesta pro Vás.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.