Zateplení domu

Od: Datum: 22.02.15 21:13 odpovědí: 13 změna: 07.02.17 21:57

Dobrý den. Koupil jsem starší důl (22 let starý) a přemýšlím o zateplení podlahy půdy a stropu sklepa. Dům byl teď 3 roky neobývaný, vlhkost zdiva není ve sklepě nikde patrná. Pouze ve sklepě pod sklepem, který byl zaplavený (v závislosti na množství spodní vody poslední 2,5 roků) je videt vlhkost do nějakých 80-100cm. Dům je celý podsklepený + malý sklep 4x3m pod sklepem a k tomu ješte jeden sklep (vlhký) meziúrovňový, který se nachází mimo dům (pod terasou) s vchodem taktéž ze sklepa/garáže. Zdivo je z plných cihel, 45cm. Přízemí je vyvýšené, sokl je zděný cca 35cm + cca 10cm kameny (viz fotka). Okna budou trojskla. Tak snad to stačí k představě...

1) Zateplení sklepa: Má představa je 20cm EPS lepený cementovým lepidlem. Chci se zeptal, jestli musím nějak izolovat trubky k radiátorům, které vedou po jedné celé stěne ve výčce cca 23cm od stropu (takže se krásně EPS pod ně vleze), nebo to ničemu nevadí. Dále pak jestli musím nějak řešit zářivky (použití jiné izolace okolo nich), nebo stačí pouze dát na EPS a přikotvit ke stropu skrz EPS.

Jak již jsem psal v úvodu, má sklep ješte další 2 podsklepy jeden vlhký pod terasou (asi 1/2 pod úrovní sklepa) a druhý je pod sklepem, kde je proražená izolace a je studánka s plovákovým čerpadlem (dům je na pramenu) Oba sklepy se daji samozřejmě uzavřit a jsou každý v jiné části sklepa. Otázka zní, jestli ta potenciální vlhkost nemůže nebo neovlivňuje nějak volbu izolace - EPS/vata.

Nakonec finální úprava: stačí pouze nějaký cementový potěr nebo něco takového a nabílit, nebo se musí dát ještě něco dalšího?

2) Zateplení pochozí půdy: Co jsem sehnal plány na katastru (viz fotka), tak by měla mít půdy zateplení 10cm polystyren a na tom hambalek a potěr. Půda je i nyní pochozí a srovnaná. Má představa je: Parotěsná fólie,15-20cm vaty ve dvou vrstvách, křížem. Má se nějak ošetřovat ta podlaha, nebo stačí zamést? Rád bych ji měl pochozí i nadále takže dám rošty na stávající podlahu, položím vatu. Na to je lepší OSB deska, dřevotříska nebo něco jiného? Pak ještě ta podlaha musí být nějak odvětrávána, že? To se dělá jak?

3) Výhledově počítám i se zateplením fasády, a zajímalo by mě jak řešit ten sokl? Zateplit či nezateplit a pokud ano, pak jak, když jsou tam ty kameny? A pokud bych ho nechal nezateplenej (kvůli estetice) bude to velký problém (tepelný most nebo něco) Dále pak jaký materiál použít na fasádu a jakou tloušťku? Zase kvůli tomu, že dům je na studánce (pokud by to mělo nějak vadit). Dům je situován na kopci, severní strana bez oken, většina oken : východ/západ. Sousedi cca 10-20 metrů.

Jo a ještě k zateplení půdy a sklepa: mám se zateplením počkat až někdy na léto? Přeci jen tam 3 roky nikdo nebydlel a celková vlhkost budovy je vyšší... nebo to nevadí a mohu kdykoliv.

Je nějaký koeficient, nebo porovnání účinosti: vata vs. EPS? Jakoze třeba že: 30cm EPS bude mít stejné vlastnosti jako 20cm vaty?

Děkuji mnohokrát za případné komentáře.

KadlikSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jmlc®
Datum: 23.02.15 11:20
avatar

Zde souhlasím s článkem http://bydleni.idnes.cz/necht…513_155829_uspory-energii_web

Opravdu je těžké jen tak od stolu radit - nechte si zpracovat projekt, nechte si to nacenit více firmami - vyberete levnější a máte možnost kontroly s dokumentací v ruce...

Projekt bude třeba za 5-10tis, ale úspora ve finále může být desetitisíce.

a pokud budete mít štěstí, můžete to mít i s dotací - http://www.zatepleni-fasad.eu/projektzatepleni/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.02.15 16:23

Děkuji za rady, ale rád bych to zvládl svépomocí. Jsem samozřejmě laik, ale myslím si, že by alespoň ten sklep a půda nemusel být velký oříšek. Fasáda je asi jiná liga, ale na to bych si vzal zedníka co s tím má zkušenosti. Co se týká projektanta, tak jako asi by to nebylo na škodu, ale to bych možná řešil až u té fasády. A na zelenou úsporu už nemyslím vůbec... je to předražený a čemu mi bude 30-50% dotace, když ta firma to předraží o 200%, takže nakonec ještě přeplatím. A to nemluvím o papírování, běhání po úředech a já nevím co ještě.

Datum: 23.02.15 17:41
avatar

Tady nejde o zvládnutí svépomocí,to budete moci ale nechte si to spočítat odborníkem -jakou tlouštku jakého izolantu, zda-li ta vlkost sklepa vadí či ne atd.Práci můžete pak sám!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.03.15 17:36

Děkuji, chápu. Myslel jsem, že bych za to nemusel utrácet. Ale teď jsem četl, že Nová zelená úsporám bude zase trochu zjednodušena, tak si počkám na podmínky, co mají být v dubnu zveřejněny. Snad by ty upravené podmínky mohly být výhodnější pro lidi a né jen bussines pro firmy

Datum: 05.03.15 17:51
avatar

Kadlíku,

1) Zbytečně hodně v porovnání s tím co chcete dát na půdu.

Je vhodné izolovat trubky.

Zářivky, Váš postup je OK.
2) Parotěsná fólie,15-20cm vaty ve dvou vrstvách, křížem.

špatná volba..

žádný parotěs, páč dole je již izolant, nahoru dáváte málo izolace, rosný bod bude pod parotesem a bude to problém.

Vatu položit mezi hranoly EPS, pak teprve pochozí podlaha s odvětráním.

Podrobnosti po skype..

3) sokl? Zateplit ... Dále pak jaký materiál použít na fasádu a jakou tloušťku? Zase kvůli tomu, že dům je na studánce (pokud by to mělo nějak vadit).

Nejdříve píšete, že je domek suchý, pak zase že je vlhko pak že je na studánce..

Když je suchý, dejte 15 cm EPS. Pokud je dům vlhký, dejte 15 cm isolace Orsík, odvětrávanou fasádu.

Jo a ještě k zateplení půdy a sklepa: mám se zateplením počkat až někdy na léto? Přeci jen tam 3 roky nikdo nebydlel a celková vlhkost budovy je vyšší... nebo to nevadí a mohu kdykoliv.

Tak je tam vlhkost nebo není!

Průměrná vata a průměrný eps je 1:1...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.03.15 00:01

Dobrý den.

Děkuji za odpověď.

Vlhkost zdiva (cca 80-100cm) jde vidět pouze ve sklepě pod sklepem (v tomto sklepě je ta studánka a tento sklep byl i zaplavený). Ve sklepě žádná vlhkost na zdech vidět není a v dalších patrech také ne. Myslel jsem to spíše tak, že tam 3 roky nikdo nebyl a netopil, tak že by ve zdech mohla být nějaká vlhkost + atmosferická vlhkost (naměřil jsem 65-70%).

1) Takže EPS do sklepa bude stačit 15cm? Zase si říkám, že už v té šířce EPS není cenově rozdíl... tak proč né 20cm...

Trubky tedy izolovat : http://eshop.bomamilevsko.cz/store/goods-16396---.html

2) OK, chápu.

Jen jsem ještě našel EPS kříže, takže jsem si říkal, že ten rošt by šel udělat právě takto:


A to odvětrání stačí vždy nějaká mezera na kraji nebo provrtat na pár místech OSB desky v každé sekci která vznikne tím roštem?

3) Myslel jsem si to, ale přítelkyně doufala, že tam bude moct zůstat. Takže se ty kameny budou muset nahodit a srovnat. Nebude to dělat nějakou neplechu? Přeci jen ten kámen má jinou tepelnou vodivost a celkově jiné vlastnosti...

Zateplenní 15cm EPS - A těch 20cm je už moc?. Barák je na kopci, fouká u nás dost často, vedlejší domy jsou 10, respektive 20 metrů, takže chráněnej moc taky není... tak bych radší dal víc, pokud to není nic proti něčemu.

Děkuji mnohokrát.

Jinak jak jsem už psal výše. Rozhodl jsem se momentálně počkat, jaká budou pravidla pro Nová zelená úsporám. Vypadá to, že by to mohlo být více přístupnější a snad jsem někde četl nebo slyšel, že si může některé věci udělat člověk svépomocí... tak uvidím s čím v dubnu příjdou.

Pěkný den

Datum: 06.03.15 11:32
avatar

Opravdu by bylo lepší to probrat on line na skype.

Můžete poslat více fotek na email: milan.cukrar@volny.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.03.15 11:39

Dobrý den

Děkuji mnohokrát. Teď bych to zatím tedy neřešil. Počkám až oznámí podmínky NZÚ a pak bych to začal řešit. Poté bych se tedy s Vámi spojil po skype a rozebrali bysme to do detailu.

Ještě jednou moc děkuji za ochotu.

Kadlik

Datum: 06.02.17 23:40

Dobrý den

Ještě se zeptám, když je odvětrávaná půda, lepí se nejak parotěska k podlaze, aby pod ní nefoukalo z venku?

Děkuji

Datum: 06.02.17 22:53

Dobrý den

Pro samou práci jsem se zapomněl zeptat na zateplení stropu v druhém patře.

Skladba stropu z pohledu vytápěného pokoje je:

Omítka, prkna přibitá na trámech, vzduchová mezera cca 15cm, prkna, nějaká stará fólie, 1cm rohož, 2cm EPS a betonový potěr cca 3cm.

Mohu na tuto skladbu dát 30cm vaty? :


Děkuji moc, Kadlik

Datum: 07.02.17 06:51
avatar

Ano, klidně můžete dát vatu.


doplněno 07.02.17 17:22:

O této metodě jsem několikrát mluvil s odborníkem od Isoveru, jejich technikem, vždy jsme se shodli, že nemůže být tento systém přikryt OSB deskami. Přesto mají na videu i popisu záklop s deskou. Na popisu mají alternativu, fošny. Takže buď necáte mezi vatou a OSB desko odvětrávanou mezeru, nebo budete mít problémy s plísní.

Nesmí foukat po izolaci, ani pod parotěs.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.02.17 16:14
Dobrý den, jen pro jistotu, nemyslel jsem čistě jen 30cm vaty, ale celý ten systém isover step cross včetně záklopu. Ještě se zeptám, když je odvětrávaná půda, lepí se nejak parotěska k podlaze, aby pod ní nefoukalo z venku? Ve videu mají půdu uzavřenou a lepí ke zdi, ale já to mám otevřené...Děkuji moc
Datum: 07.02.17 21:57

Děkuji moc a přeji pěkný den

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.