Je výhodnější pořídit si nový dům?

Od: Datum: 19.02.15 19:09 odpovědí: 17 změna: 20.02.15 19:16

Dobrý den, s přítelem pomalu předěláváme starý dům.On ho koupil už o pár let dřív než jsme se poznali. Bydlíme sice provizorně,ale hlavně,že nějak.Ovšem čím dál víc přemýšlíme jestli to má dál smysl. Splátky hypotéky jsou vysoké a navíc každou ušetřenou korunu schramstne barák.Z našich platů se splácením hypotéky, s veškerou prací na domě,kterou děláme sami se tak budeme plácat ještě minimálně pět let a to chceme už brzo miminko, protože už nám není 20. Otázka zní jestli zůstat dál tady nebo se na to vykašlat, prodat to a radši si nechat postavit nový dům. Něco nechat udělat firmu a něco svépomocí. Stávající dům je přibližně 60 let starý a na absolutně nevýhodném místě. U hlavní silnice. A hlavně kolik peněz už se do toho vložilo a kolik by ještě bylo potřeba. Není výhodnější nový dům? Díky za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.02.15 19:17
avatar

Tak ono se jednoznačně říká, že rekontrukce je horší a mnohdy i dražší jak novostavba. Tedy názor je jasný stavět nově.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 19:20
avatar

Nový dům, je senzačné záležitost, máte-li tu možnost. Nemovitost u hlavní silnice by mohla mít potenciál generovat zisk ;) (co v okolí nemáte?)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 19:26
avatar

A kdo vám tu nemovitost u hlavní silnice koupí? Abyste na tom nebyli pak ztrátoví. Dítě je možné vychovávat i v provizoriu, žije tak hodně lidí s dětmi. Nebo si přestavujete, že za současný domek utržíte spoustu peněz, umoříte hypotéku, ještě vám z toho fůra zbyde... Není to tak jednoduché, jak si přestavujete. Dobře vše zvažte.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hm®
Datum: 19.02.15 19:33
avatar

No, když dům prodáte a zaplatíte hypotéku, kolik zbyde? Budete mít vůbec nárok na hypotéku další? (nevím, nevyznám se v tom) Jak dlouho budete stavět nový dům? Buď relativně rychle, jestli máte hodně peněz, nebo dlouho, jestli jich hodně nemáte. Kde budete všichni tři bydlet do doby, než budete mít nový dům? Kolik vás případně bydlení kdesi jinde bude stát?

Já bych spíš zůstal teď ve svém, ale nedovolil bych si tvrdit, že to je určitě řešení nejlepší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bubble*
Datum: 19.02.15 19:35

Právě, že si to uvědomujeme moc dobře.Ono možnost je tu vždycky, ale neděláme si iluze kolik bysme za dům v tomhle stavu dostali ještě vzhledem k tomu na jakém nelukrativním místě je. Taky ceny nemovitostí byly před x lety někde jinde než teď. Jen vím, že za ty peníze (kupní cena domu plus čas a peníze, které se do toho nacpali a cpou) bysme měli krásný nový dům na lepší místě. Tak furt polemizujeme jestli tady dál pokračovat nebo jít jinam dokud je ještě čas.

Datum: 19.02.15 19:39
avatar

Opravovali jsme chalupu (je k celoročnímu bydlení) vlastně opravujeme už 30 let a stále je co dělat, já už bych do toho nikdy nešla ale postavila dům nový. Na druhou stranu 5 let zase není tak moc. Ovšem mě moc neposlouchejte, ač jsem dítě z baráku, jsem vyloženě panelákový člověk a panelák bych nevyměnila ani za nic. Byt + chalupa to je podle mě ideální.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 19:42
avatar

Kvalitnější je rozhodně rekonstruovat starší dům, než v dnešní době stavět novostavbu. Barák vždycky bude stát peníze, vždycky je třeba co opravovat, ale u dnešních novostaveb je to až tragédie kdy se objevují provní problémy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 19:46
avatar

Takhle na dálku nelze zodpovědně říci tak nebo tak.Ono je rekonstrukce a rekonstrukce! Záleží co si vše přejete předělat, na stavu dané nemovitosti...Chtělo by to osobní "ohledání místa činu"

doplněno 19.02.15 19:51:

Doplním-u novostaveb je nej.problém, že spousta lidí chce "okamžitě ihned" bydlet. V srpnu se kopne do země a v prosinci se musí bydlet proto je pak spousta reklamací atd.Obrazně řečeno dědkové ihned z jara (nejvyšší stav spodní vody) začli základy a do podzimku hrubá. Na jaře dalšího roku instalace omítky a až třetí rok se stěhovata nebyli žádné reklamace či další problémy!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bubble*
Datum: 19.02.15 19:54

Teda, ani jsem nečekala tolik odpovědí Jste všichni moc hodní a vstřícní, Měla bych vás pozvat na kafe, abyste to mohli pak lépe zhodnotit Nevyděláváme dohromady tak málo, ale jde o to, že skoro celý jeden plat jde jen na hypotéku a ostatní poplatky. Neremcala bych, ale když sem ještě pořád cpeme peníze bokem tak nejsme pořádně schopný ušetřit ani korunu a v dnešní době je finanční rezerva taky důležitá. Je to hrozně ubíjející, když se člověk pořád jen plahočí a dohromady to není nikde vidět. Prostě nejsme si jistý jestli tenhle barák stojí za všechnu tu cenu. hrozně moc peněz, práce, kamiony svištící u hlavy a stejně to asi nejspíš nebude nikdy podle představ, který člověk měl.

Datum: 20.02.15 07:49
Zdravim. Neznam vysi vasi hypoteky ani nic dalsiho okolo, ale splatka ve vysi jednoho platu se mi zda nejak moc - zkuste se poptat po ruznych bankach pripadne u nejakeho poradce jestli byste jinde nedostali lepsi urok. Dnes neni problem i min jak 2,5%. Treba byste mohli mesicne dost usetrit a zbylo by vam vic prostredku na rekonstrukci.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.15 09:11

Nastavená splátka hypotéky ve výši jednoho platu je opravdu dost. Co budete dělat, když jeden z Vás přijde o práci?

A co budete dělat, až půjdou úrokové sazby nahoru a splátka bude třeba i 2x větší. To dáte všechny peníze na hypotéku a půjdete se pást na louku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.02.15 19:54

Nechtělo se mi zakládat nové téma, možná to trošku i pomůže tazateli či budoucím čtenářům. Zajímalo by mne, jaké jsou výhody či nevýhody montovaných domků z teoretického hlediska, tak i z praktického hlediska od lidí, kteří domy staví, opravují či v nich bydlí. Konkrétně zrovna koukám na http://www.dumjednimtahem.cz/cz/ Díky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.15 08:05
avatar

Neuvažovali jste o navýšení příjmu /bezpracného/, poskytnutím plochy na plotě, nebo stěny domku k inzerci?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: ki27
Datum: 20.02.15 11:52

Než jsem se pustil do stavby, prošel jsem spousty starých baráků. Každý RD měl nějakou vadu či problém. Ať už se jedná o chybějící příjezdovou cestu, polorozpadlý stav dle realitky takzvaně "před rekonstrukcí", chybělo napojení na vodu, plyn či podobně. Prostě jednodušší a levnější bylo ty barabizny srovnat se zemí a postavit znova. V tomto bodě jsem dospěl k závěru, že kdybych koupil starý zavlhlý a plesnivý barák na neatraktivním místě, s pozemkem, který se mi nelíbí, musel bych stejně dát novou střechu, určitě i krovy, nová okna, vodu, elektřinu, zateplení... Nakonec bych to stejně musel očesat a zůstaly by mi jen staré vhké cihly a pozemek za 2 miliony a musel bych do toho další 2 mega vrazit abych to dostal do podoby jakou bych si představoval. Za ty prachy bych měl novostavbu z nových tepelně izolačních materiálů. Je to asi to stejné, jako koupit Škodu 120 a investicemi za statisíce z toho udělat Oktávku. Furt to bude starý šrot. Při dnešních cenách energií na vytápění je třeba velmi pečlivě zvažovat, zda se vyplatí dát 300 000 Kč na zateplení (případ mého souseda, který má starý barák) a za jak dlouho se mu tato investice do energeticky úsporných opatření vrátí anebo postavit nový domek v místě, kde se vám opravdu líbí, případně máte k tomu citový vztah z nových tepelně izolačních materiálů a protopíte minimum. Životnost novostavby bude delší a uděláte si to podle sebe. Ze zkušeností kolegů, kteří šli stejnou cestou jako vy mám ponaučení, které mi řekli: Kdybych věděl do čeho jdu, tak do toho nejdu ! Koupili to za 2 mega a další 2 do toho vrazili. Ale furt mají starý barák, který se pravidelně rozpadá. Co se snažili opravit, to jim zůstalo v ruce a nestačili se divit, na čem to drželo. Takže vše museli dělat odnova a někdy z většími náklady než postavit nové. Jsem zastáncem postavit novostavbu, je to však velmi finančně náročné na okamžitě dostupné peníze. To mnohé odradí a jdou cestou pomalu a svépomocí. Nakonec si ale spočítáte, že vás to po těch letech svépomocné dřiny vyšlo dráž, než postavit nové. A taky víc protopíte. Moje odpověď na vaší otázku: Není výhodnější nový dům? Odpovídám, ANO, z mého pohledu je.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: trdlon
Datum: 20.02.15 16:07

My jsme koupili dum rok 1974. Delalo se tam prakticky vse - okna,dvere,fasada,elektrika,odpady atd...

A nemenil bych. Diky tomu, ze jsme si to delali sami, tak jsme se dostali na takovou cenu, za kterou by jsme novy rozhodne nepostavil. Sice to trvalo 4roky ale dokonce nas to bavilo.

S novym barakem se musi pocitat s naklady na pozemek, ohraniceni pozemku aby tam nikdo nevidel a bylo soukromi a jine veci ktere se pri rekonstrukci delat nemusi.

Ja bych nemenil

Zalezi ale taky na stavu stavby...

Kazdopadne nesouhlasim s nazorem, ze se stary barak stejne postupne rozpada!

To je nesmysl. Myslim, ze plno starsich domu je kvalitnejsich nez novostavba. A uz vubec tam nemusi chybet zadna prijezdova cesta nebo plyn a podobne jak tady nekdo psal.NESMYSL. Chce to u vyberu myslet ...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.02.15 18:54

Take jsme hledali a hledali,prosli jsme plno domku na cumendu,ale vzdy se objevilo neco co nam nepasovalo,bud misto mimo( bez moznosti nejnutnejsiho nakupu na stara kolena )nebo schody ,nebo rozmistneni pokoju,tak jsme si naplanovali a nakreslili nas idealni bungalov a uz bydlime.V tech starsich by byla vzdy nutnost zmeny a prestavby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.15 19:16
avatar

také jsme rekonstruovali starý domek (100 letý) s málo penězi a proto několik let, většinou svépomocí a dosud není hotovo, ale od začátku se nám tu moc líbilo (soukromí, ohromná zahrada, vzrostlé stromy), dům jsme uvedli do podoby našich představ a za mě - neměnila bych nikdy za novostavbu, protože starý dům má svou duši a kouzlo, např. verandu mi stíní vzrostlé smrky apod. - stále ještě je co vylepšovat, ale i to má své kouzlo...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.